Zaradi naraščanja vode ob Ižanski cesti so danes nameravali evakuirati okoli 450 ljudi, a do tega še ni prišlo. Kot je povedal namestnik poveljnika Civilne zaščite MOL Robert Kus, niti ni šlo za evakuacijo, pač pa so nameravali izseliti le tiste, ki bi si tega želeli. Teh pa ni bilo veliko.
Po besedah obrambne ministrice Ljubice Jelušič se je le pet oseb odločilo, da bo noč preživelo pri prijateljih in sorodnikih. Na zbirni center za vojne veterane v Logatcu, kamor so nameravali namestiti prebivalce prizadetih območij, sta tako prišli le dve osebi. Za njuno namestitev bo poskrbel center za socialno delo, saj civilna zaščita za nameščanje ljudi skrbi, ko je število evakuirancev večje. Center je tako zaenkrat še prazen, vendar, dodaja ministrica, v pripravljenosti. Dejala je tudi, da razume ljudi, ki nočejo zapustiti svojih hiš, če to ni nujno potrebno, a opozorila, da voda še ne bo tako hitro upadla.
Vodna gladina na ljubljanskem barju je namreč danes naraščala. Prav zato je ministrica zagotovila, da bodo v nenehnem stiku z ljudmi. "Čakali bomo, da nas pokličejo takrat, ko bo voda toliko visoka, da ne bodo mogli več biti tam in bodo morali zapustiti domove. Priporočamo pa jim, da imajo vsaj toliko zalog hrane, da bodo lahko zdržali čez noč,“ je ob tem povedal podpoveljnik GZL Mitja Rudel.
Reševalci bodo tako na kraju dogodka dežurali celo noč, če si bo slučajno kdo premislil in bo želel oditi. To je po Kusovih besedah precej možno, saj se obeta hladna noč, tamkajšnji prebivalci pa so ostali brez vode in elektrike. Ponoči bo sicer na ljubljanskem območju dežuralo okoli 120 gasilcev, je za oddajo 24UR ZVEČER povedal Kus.
Kot je povedal, opazujejo tudi druga območja na Barju, kjer bodo – v primeru, da bo to potrebno – izvedli evakuacijo. Prebivalcem svetujejo, naj vrednejše predmete pospravijo v višja nadstropja in počakajo, da se gladina vode zniža, saj črpanje vode iz objektov še ni možno, dokler nivo vode zunaj ne pade.
Reka Ljubljanica ima trenutno pretok okoli 310 m3/s in zelo počasi upada. Kljub temu se gladine poplavnih voda zaradi dotoka zalednih voda in visoke podtalne vode zadržujejo na območju južnega dela Ljubljane, Galjevice, Rudnika in Črne vasi. Takšno stanje se bo nadaljevalo še preko celega dne in predvidoma še v noči na torek, dokler ne bo Ljubljanica dovolj upadla, da bo zmožna odvajati vodo s poplavljenih površin.
Gasilci so sicer vodo že izčrpali na Vrhovcih, Kozarjih, na Kosovem polju, Viču, v Murglah, Gameljnah, Zavogljah in v Rožni dolini. Poplave pa so še na območju Barja na Peruzzijevi ulici, ob Ižanski cesti in v Črni vasi. V Zalogu je poplavljenih okoli deset objektov. Tam so bile ekipe gasilcev in civilne zaščite, ki so ugotovile, da je voda še previsoka, da bi jo lahko črpali, zato bodo s sanacijo še malo počakali.
Vojska pomaga na Viču in v Črni vasi
Na širšem območju Barja in Viča so na pomoč poleg gasilcev priskočili tudi vojaki, tako da je iz večine kleti na Viču voda že izčrpana. Svojim ljubljanskim kolegom so pomagali tako gasilci s Krasa kot s Štajerske, ves čas je bilo na terenu med 500 in 600 gasilcev.
Najprej so bili večinoma zaposleni s prečrpavanjem vode, po besedah poveljnika ljubljanske gasilske brigade Tomaža Kučiča pa so jim kasneje težave povzročala tudi razlitja kurilnega olja. Bilo jih je več, vendar je šlo za manjša razlitja. Kučič je dejal, da jim je najbolj težko, ker bi radi situacijo umirili, pa je ne morejo, ker voda ne odteka, na Barju pa je tudi nimajo kam prečrpavati.
Na območju Viča zaprti trije vrtci
Zaradi poplav bodo v Ljubljani do nadaljnjega zaprte tri enote vrtca Viški gaj na Viču. Enoti Kozarje in Bonifacija sta poplavljeni, zato bo sanacija trajala dalj časa. Vrtec Zarja pa ni poplavljen, temveč je dostop do njega zaradi poplave povsem onemogočen, zato bo odprt takoj, ko bo voda odtekla.
Z Mol so sporočili, da bodo enoto Zarja odprli že v torek, Bonifacija in Kozarje pa bosta do nadaljnjega še zaprta.
Za vse otroke so poskrbeli z nadomestnimi začasnimi lokacijami v bližnjih vrtcih in šolah, starše pa pozivajo, da če lahko zagotovijo domače varstvo, naj nekaj naslednjih dni otrok ne vozijo v vrtec.
Ostali so brez elektrike
Na območju Ljubljane pa so ponekod ostali tudi brez elektrike. Elektro Ljubljana je na poziv odjemalcev in gasilskih enot preventivno izklopil nizkonapetostne izvode in transformatorske postaje.
Na Elektro Ljubljana so ocenili, da je na njihovi infrastrukturi brez elektrike še okoli 200 odjemalcev. Na območju Viča v Ljubljani so že očistili in osušili transformatorske postaje in priklopili odjemalce. Nepriklopljeni pa so ostali le posamezni nizkonapetostni izvodi, kjer so električne naprave še vedno delno zalite z vodo, pravijo v Elektru Ljubljana.
Trenutno ima Elektro Ljubljana zaprtih še sedem transformatorskih postaj, od tega jih je šest v Kočevju in ena na območju Vrhnike.
Več o stanju v Ljubljani si lahko preberete na spletni strani civilne zaščite.
Na Igu je prizadetih 365 stanovanjskih hiš
Reka Iška je v naselju Iška prestopila breg, voda pa je zalila kletne prostore hiš v tem predelu. Do danes zjutraj pa je gladina vode že padla za 1,5 metra, so še sporočili z iške občine.
Voda je zalila tudi hiše v Strahomerju, hiše v predelu Vrbljena in v naselju Tomišelj. Včeraj je bila neprevozna tudi cesta do Tomišlja. Pod vodo je še vedno lokalna cesta do Bresta, lokalna cesta Matena–Ljubljana pa je zaprta. Cesta Ig–Ljubljana (Ižanska) je poškodovana, vožnja pa je lahko nevarna. Prav tako je poškodovano vozišče oz. bankine v naselju Tomišelj–Podkraj ter v Brestu, sanacija te ceste je nujna, saj je zaradi poškodovanih bankin vožnja lahko nevarna.
Zaradi zalitja zajetja je motena oskrba z vodo na območju vodovodnega sistema Golo–Zapotok. Za vodo iz vodarne Breste za naselja Vrbljene, Tomišelj, Strahomer Podkraj, Matena, Iška Loka, Ig, Kot in Staje pa je zaradi visokih poplavnih voda razglašen ukrep prekuhavanja pitne vode, ki bo veljal do preklica.
Razmere v občini se sicer normalizirajo, so še sporočili z občine Ig.
Prizadetim lahko pomagate tudi vi.
V spodnji galeriji pa si lahko pogledate včerajšnje stanje po poplavah v Ljubljani.
KOMENTARJI (188)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.