Slovenija

Gaspari predstavil poročilo Fiasa

New York, 16. 03. 2000 09.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Minister za finance Mitja Gaspari je v New Yorku na sedežu LBS banke tamkajšnji slovenski poslovni skupnosti predstavil poročilo Fiasa, skupnega svetovalnega oddelka Svetovne banke in Mednarodne finančne korporacije, ki je izdelal analizo pogojev za vlaganja tujih podjetij v Slovenijo, v katero je vključil predloge za odpravo administrativnih in drugih ovir. Ministrstvo za finance je analizo naročilo lansko jesen, izdelano pa je bilo letos februarja. Po Gasparijevih besedah je potrebna večja razpršenost tujih naložb v Sloveniji, pri čemer je ameriški kapital dobrodošel, saj bi do sodelovanja prišlo iz čistih ekonomskih razlogov, brez političnih implikacij. Za privabljanje tujega kapitala pa bo potrebno odpraviti ovire, ki jih poročilo Fiasa podrobno opredeljuje.

Strokovnjaki Fiasa so ugotovili, da je slovenski davčni sistem dober in dovolj kompetitiven z ostalimi primerljivimi državami. Bolj kot tista področja, ki niso problematična, pa so v zvezi s poročilom pomembna tista, kjer obstajajo ovire. Slovenija ima problem z registracijo tujih podjetij, ker so stroški od petkrat do desetkrat večji kot v drugih evropskih državah. Poleg visokih stroškov, ki niti niso največja ovira, izstopa počasni postopek registracije, ki na slovenskih sodiščih traja od dveh do treh mesecev, medtem ko drugje le nekaj tednov. Stranke se na sodiščih srečujejo z neprijaznimi sodniki in njihovimi sodelavci, hitro reševanje primerov pa ovira pomanjkljiva tehnološka opremljenost sodišč z računalniki, internetom in podobnim.

Fias kot problematično izpostavlja administrativno (ne)urejenost na področju zemljišč, tako glede pridobitve, trgovanja in prostorskega razvoja, kjer vlada zmeda zaradi arhaičnih prostorskih načrtov, novih pa ni. Zemljišča so ponekod vodena kot kmetijska, čeprav so dejansko industrijska. Problem je tudi počasna denacionalizacija, v bistvu pa je razlika med knjižnim prikazom in dejanskim stanjem. Naslednji problem, ki ga je že okusilo samo finančno ministrstvo, je izdajanje delovnih dovoljenj. Gaspari je omenil primer strokovnjaka iz Mednarodnega denarnega sklada, ki je moral za delovno dovoljenje čakati kar tri mesece in pol, preden je lahko začel delati za Slovenijo. Fias predlaga, da bi to področje uredili z dvotirnim sistemom, kar pomeni, da bi uvedli eno vrsto postopkov za visoko kvalificirane strokovnjake, druge prosilce delovnih dovoljenj pa obravnavali na drug način.

Gaspari je poročilo Fiasa ocenil kot odraz dejanskega stanja in poudaril, da je treba pripombe upoštevati ter še v času sedanje vlade začeti postopke za odpravljanje ovir.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10