Minister za infrastrukturo Peter Gašperšič je ob obisku Posočja poudaril, da želi, da bi uveljavitev zakona o drugem tiru med Divačo in Koprom dočakala še ta vlada.
"Zdaj smo soočeni s tem, da bo treba referendum ponoviti in jaz si želim, da bi se to zgodilo čim prej," je rekel in dodal, da bi ga zelo presenetilo, če bi bila odločitev volivcev na ponovljenem referendumu bistveno drugačna kot septembra.
Gašperšič je glede tega optimist in računa, "da bo zakon čim prej stopil v veljavo ter omogočil realizacijo prepotrebnega projekta za gospodarstvo naše države in širše regije jugovzhodne Evrope".
Minister je spomnil, da so pomembnost projekta prepoznale tudi Evropska komisija, Madžarska in mnoge države, ki "gravitirajo na koprsko pristanišče". Naštel je Avstrijo, Slovaško, Češko, Poljsko, Španijo, pa tudi Bavarsko, ki so poslale pismo podpore.
Gašperšič je še opozoril, da ne smemo podlegati "kavarniškim" razpravam o ceni projekta. Kot je dejal, smo priča tekmovanju, kdo bo bolj pravilno uganil ceno. Izpostavil je, da ni prostora za ugibanje, saj so bile opravljene strokovne analize, ki jih mora Slovenija zagovarjati pred vsemi inštitucijami, ki bodo vlagale v projekt.
"Vse želijo preveriti, koliko je naša ocena realna, točno vrednost pa bomo vedeli, ko bomo dobili ponudbe," je še dejal Gašperšič.
Pogodba za črpanje dela evropskih sredstev za drugi tir že podpisana
Slovenija in Evropska komisija sta že podpisali pogodbo o črpanju dobrih 44 milijonov evrov evropskih sredstev za sofinanciranje pripravljalnih del za drugi tir. Pogodba je podpisana z dodatkom, ki zagotavlja fleksibilnost za izvajanje teh del. Po pojasnilih Metoda Dragonje iz 2TDK jih lahko zdaj država izvede prek direkcije za infrastrukturo.
"V najslabšem primeru, če na podlagi ponovljenega referenduma zakon ne bo uveljavljen, bo pripravljalna dela v celoti izvedla direkcija," je pojasnil generalni direktor projektnega podjetja.
Podjetje je v zadnjem letu pridobilo dobrih 153 milijonov evrov nepovratnih evropskih sredstev iz programa Instrumenta za povezovanje Evrope, trenutno pa je v zaključni fazi še priprava vloge za 80 milijonov evrov nepovratnih sredstev iz evropskega kohezijskega sklada.
Zaradi neuveljavitve zakona o drugem tiru podjetje 2TDK nima koncesije za izvajanje projekta, a kot je že pred dnevi pojasnil minister za infrastrukturo Peter Gašperšič, na ministrstvu izvajajo vse aktivnosti, za katere zakon ni potreben.
Bolj zahtevne so po besedah Dragonje okoliščine v zvezi z odobrenimi 109 milijoni evri, ki jih je Slovenija pridobila na t.i. blending razpisu instrumenta za povezovanje Evrope. Komisarka za promet Violeta Bulc je v četrtek dejala, da so ta sredstva začasno zamrznjena. To po pojasnilih Dragonje pomeni, da jih ni mogoče koristiti, čeprav so bila že odobrena.
Za komisijo je najpomembnejše, kako bo zaprta finančna konstrukcija, je dejal Dragonja in dodal, da brez pridobitve vseh ostalih virov financiranja te evropske spodbude ne bo mogoče črpati.
"Dokler nimamo jasnega pravnega okvira za izvajanje projekta, nismo legitimen partner za finančne deležnike. Pri tem je celo slovensko ministrstvo za finance na stališču, da nima pravne podlage za vplačilo kapitala, dokler zakon ni uveljavljen," je izpostavil Dragonja in dodal, da se družba 2TDK na to zahtevno nalogo že intenzivno pripravlja.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.