Slovenija

Gazprom: Južni tok je naša prioriteta

Ljubljana, 18. 05. 2011 15.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Predsednik uprave Gazproma je Pahorju zatrdil, da priprave na projekt Južni tok potekajo dobro, vse skupaj pa bo zaključeno v roku, torej do decembra 2015. "Južni tok je za Gazprom prioriteta številka ena," je še dodal.

Predsednik vlade Borut Pahor in ministrica za gospodarstvo Darja Radić sta se danes sestala s predsednikom uprave Gazproma Aleksejem Borisovičem Millerjem.

Miller je Pahorju predstavil trenutno stanje projekta Južni tok, ki bo prek Črnega morja dobavljal plin neposredno do Italije.
Miller je Pahorju predstavil trenutno stanje projekta Južni tok, ki bo prek Črnega morja dobavljal plin neposredno do Italije. FOTO: Reuters

Kot so sporočili iz Pahorjevega kabineta, je Miller uvodoma predstavil trenutno stanje projekta Južni tok, ki bo prek Črnega morja dobavljal plin neposredno do Italije. Ob tem je poudaril, da je za Gazprom projekt Južni tok prioriteta številka ena. V nadaljevanju je dejal, da priprave potekajo dobro in da bo projekt zaključen v roku, torej do decembra 2015.

Pahor pa je izpostavil pomen projekta za Slovenijo in ponovil slovensko stališče, da podpiramo razpršitev virov in poti za dobavo plina na področje EU. Po njegovih besedah bo Slovenija aktivno sodelovala pri podpori in pripravi projekta Južni tok ter konstruktivno delovala v okviru EU.

Miller je pojasnil še, da bo študija o celotni trasi plinovoda Južni tok predstavljena letos avgusta, sledi registracija skupnega podjetja, ki bo izvajalo celoten projekt. Napovedal je tudi predstavitveno konferenco, ki bo potekala 25. maja v Bruslju. Na njej bo Gazprom predstavil več podrobnosti, medtem ko bo mogoče celovito govoriti o projektu šele na konferenci, ki je predvidena za september 2011 v Amsterdamu.

Ob koncu srečanja je predsednik uprave Gazproma dejal, da bo danes podpisan tudi memorandum o sodelovanju med slovenskim podjetjem Comita in Gazpromom o postavitvi optičnih kablov vzdolž celotne dolžine plinovoda Južni tok in napovedal, da bo projekt omogočil sodelovanje tudi drugim slovenskim podjetjem.

Slovenija je k Južnemu toku pristopila novembra 2009, med Pahorjevim obiskom v Moskvi. Gazprom je sporazume o sodelovanju pri projektu podpisal še z Bolgarijo, Madžarsko, Grčijo, Hrvaško, Avstrijo, Makedonijo, s Srbijo in Turčijo. Po plinovodu, ki bo ruski plin v Evropo prinesel mimo Ukrajine, naj bi letno steklo 63 milijard kubičnih metrov zemeljskega plina.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.