Slovenija

Geološki zavod opozarja na nevarnost zemeljskih plazov

Ljubljana, 20. 07. 2024 12.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Geološki zavod Slovenije ob napovedi povečanih količin padavin in namočenosti tal opozarja na povečano nevarnost nastanka in ponovne sprožitve zemeljskih plazov. Ta bo veljala tudi za prihodnje dni, ko se bodo padavine umirile. Danes čez dan lahko ponekod na Savinjskem in Koroškem pade okoli 20 litrov padavin na kvadratni meter, lokalno tudi več.

Po navedbah zavoda povečana verjetnost pojava plazov velja za celotno Slovenijo in se bo povečevala sorazmerno s količino padavin. Državljane ob tem opozarjajo, naj bodo pozorni na dogajanje na plazovih in na pojavljanje sprememb na tleh, objektih in pobočjih.

Povečana nevarnost nastanka plazov zaradi namočenosti tal velja tudi za prihodnje dni, ko se bodo padavine umirile, so še dodali. Današnje padavine, ki bodo zajele večji del Slovenije, se bodo po napovedih vremenoslovcev umirile do poznega popoldneva oziroma večera. Ob tem izključujejo možnost pojava intenzivnejših padavin.

Plaz v Kokri zasul hiše
Plaz v Kokri zasul hiše FOTO: Bobo

Po napovedi Agencije RS za okolje je glavnina padavin na območju Gorenjske, Savinjske in Koroške padla že ponoči, danes čez dan pa lahko ponekod na Savinjskem in Koroškem pade še okoli 20 litrov na kvadratni meter padavin, lokalno tudi do 40 litrov na kvadratni meter.

Za območja občin Koper, Izola, Piran, Ankaran, Ilirska Bistrica, Pivka, Postojna, Sežana, Divača, Hrpelje - Kozina, Komen, Vipava, Ajdovščina, Nova Gorica, Kanal, Brda, Miren - Kostanjevica, Renče - Vogrsko in Šempeter - Vrtojba je medtem še vedno razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja, so sporočili iz Centra za obveščanje RS.

Požarna ogroženost naravnega okolja se krajevno povečuje tudi drugod po državi, zlasti v jugovzhodnem delu države. V prihodnjih dneh se bo ogroženost predvidoma večinoma še povečevala.

Na območjih, kjer je razglašena velika požarna ogroženost, je poleg požiganja in odmetavanja gorečih ali drugih predmetov ter snovi, ki lahko povzročijo požar, v naravnem okolju prepovedano tudi kurjenje ter požiganje na območjih ob infrastrukturnih objektih. Izven pozidanih površin je prepovedana uporaba predmetov, naprav ali izvajanje aktivnosti, ki lahko povzročijo požar in izvajanje ognjemetov, so spomnili.

Kot so še izpostavili na centru za obveščanje, bosta Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami ter Policija v času razglašene velike požarne ogroženosti naravnega okolja izvajala poostren nadzor.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.