21-letnica, ki naj bi ji ta konec tedna v lokalu Gala Hala na ljubljanski Metelkovi v pijačo podtaknili drogo GHB Gama-hidroksi butirat, znano tudi kot droga za posilstvo (date rape), je za 24ur.com opisala svojo zgodbo.
S fantom sta naročila pijačo, malo plesala, nato pa sta odšla ven kaditi. "Začelo se mi je megliti pred očmi in se mi vrteti, niti približno podobnega pijanosti. Takoj sem vedela, da so mi nekaj stresli v pijačo, potem sem pa samo padla dol. V nezavesti sem bila 20 minut, potem še na urgenci 20 minut. Ne spomnim se ničesar, razen tega, da sem na urgenci že slišala zvoke, a se nisem mogla ne premakniti ne govoriti. Potem sem prišla k zavesti. Vzeli so mi kri in urin, da bi preverili, če sem vzela še kakšno drugo drogo, a niso našli ničesar. Ker sem spila tri piva, so testi pokazali 0,60 alkohola. Srečna sem, da je bil ob meni moj fant, ker se sicer moja zgodba verjetno ne bi končala dobro," je zapisala.
Gala Hala: To se že dlje časa dogaja povsod, le da ostali to pometejo pod preprogo
V klubu Gala Halaj so na incident opozorili na Facebook strani, v izjavi pa so nam pojasnili podrobnosti: "V enem trenutku je bila obiskovalka povsem v redu, v naslednjem je svojemu fantu rekla, da je zelo slaba, da se ji zdi, da ji je nekdo nekaj podtaknil in se sesedla. Skupaj z redno obiskovalko jo je osebje oskrbelo in poklicali smo rešilca. Prišla je tudi policija in naredila zapisnik," nam je povedala vodja kluba Katarina Deskovič.
Kot je povedala, je problem podtikanja, pa tudi konzumiranja GHB-ja razširjen povsod in že dlje časa, vendar zaradi "kvazi ugleda marsikje pometejo te stvari pod preprogo, kar je na splošno problem naše družbe tudi pri drugih pomembnih stvareh".
Dodatna težava po njenih besedah je, da je vnos te droge (pa tudi drugih) izredno težko nadzorovati. "Na Metelkovi sodelujemo z DrogArtom, vsi klubi smo prisostvovali tudi izobraževanju o novih drogah, načinih pomoči, načinih osveščanja itd., na klubskih sestankih Metelkove se pogovarjamo o tem perečem problemu, vsi varnostniki so obveščeni o teh primerih in posebej smo pozorni na to," je pojasnila.
Obiskovalce poskušajo osveščati po socialnih omrežjih in v živo o tem, naj svoje pijače ne puščajo nenadzorovane ter naj pazijo drug na drugega, pa tudi sami vseskozi pazijo na karkoli sumljivega, pravi Katarina. "Še enkrat opozarjamo, da naj vsak, ki kar koli opazi, takoj obvesti osebje in varnostnike. Za naprej pa razmišljamo tudi o posebnih ukrepih, ki jih nameravamo izvesti skupaj s policijo. Upamo samo, da ne bo tako, kot se je že večkrat izkazalo, namreč, da je stvar za policijo na nek način pretežka in na koncu, ko ne uspejo najti človeka, ki podtika ali distribuira GHB, kar je dejansko izredno težko, najdejo koga, ki si prižge joint in mu napišejo kazen. Ne da bi hoteli minimalizirati problem ostalih drog, vendar je ogromna razlika med tem, da nekdo vzame drogo po svoji želji in med tem, da mu jo nekdo podtakne," je še povedala. Kot pravi, se zavedajo, da lahko opozorila na Facebooku pripomorejo k negativni podobi Metelkove, vendar varnost obiskovalcev postavljajo na prvo mesto.
Na UKC Ljubljana lani obravnavali 27 primerov, kar 84 odstotkov je bilo moških
Iz Centra za zastrupitve Interne klinike UKCL so nam sporočili, da so lani zdravili 27 zastrupljencev z GHB in po dva zastrupljenca z GBL in BD, leta 2012 pa štiri odrasle zastrupljence z GHB in enega z GBL. Povprečna starost zastrupljencev z GHB je bila 28 let, 84 odstotkov zastrupljencev pa je bilo, zanimivo, moškega spola.
To gre verjetno pripisati dejstvu, da veliko mladih drogo zaužije prostovoljno, saj ta v manjših količinah deluje stimulativno in evforično, v večjih dozah pa vpliva depresivno na centralni živčni sistem in lahko povzroči začasno globoko spanje (komo).
Policija: Realno stanje je težko oceniti
Ljubljanski policisti so nam posredovali podatke, da so v letošnjem letu obravnavali pet primerov predoziranja z GHB. Realno stanje predoziranih oseb pa je po njihovih navedbah težko določiti, saj gre v večini primerov za kombinacijo alkohola in GHB. "Pri tem se je potrebno zavedati, da je v večini primerov od časa od zaužitja GHB in alkohola pa do prihoda v bolnišnico odvisno, ali bo krvna slika še pokazala prisotnost GHB v telesu," so dodali.
Policija vsem, ki bi imeli konkretne informacije v zvezi s prepovedanimi drogami, priporoča, da te posredujejo policiji preko anonimnega telefon 080 1200. Obiskovalcev vseh lokalov pa svetujejo, da imajo pijačo – v kozarcu, pločevinki... – ves čas pod nadzorom.
DrogArt: Če sumite, da se vam je to zgodilo, pojdite čim prej na zdravniški pregled
Enako opozarjajo tudi v Združenju DrogArt. "Mladi, ki gredo ven žurat, se pred tem najlažje zavarujejo tako, da pijejo samo svojo pijačo in jo imajo vedno pod nadzorom, hkrati pa pazijo eden na drugega in si v primeru težav pomagajo. To je pravzaprav vedno splošno vodilo pri žuranju. Če se kdo začne nenadoma čudno počutit (omotičnost, slabost, vrtoglavica...), naj to pove nekomu, ki mu/ji zaupa ali pa komu od osebja v klubu, da je pozoren/a nanj/o in ga/jo tudi varno spravi domov," so zapisali.
Če kdo sumi, da mu je bila podtaknjena v pijačo droga in da je pri tem morda prišlo tudi do kakšne zlorabe, je najbolje, da gre čim prej na zdravniški pregled (najbolje takoj naslednji dan, ker GHB v krvi ostane le 12-24 ur), da se ugotovi, kaj je bilo in dejanje prijavi na policijo.
Takšne stvari so lahko čustveno precej naporne in travmatične, zato si je dobro poiskati tudi psihološko podporo pri nekomu, ki mu/ji zaupaš. Za informacije in podporo v takšnih stiskah se lahko oseba obrne tudi na njihovo svetovalnico, so še dodali.
KOMENTARJI (264)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.