Slovenija
Oglas

GIMNAZIJA FRANCETA PREŠERNA KRANJ (GFP) – šola za ponosne, samozavestne, uspešne

Kranj, 07. 02. 2017 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Na Gimnaziji Franceta Prešerna Kranj (GFP) se lahko šolate v treh programih: gimnaziji, ekonomski gimnaziji in športnem oddelku ekonomske gimnazije.

Gimnazija Franceta Prešerna na Kidričevi 65 v Kranju
Gimnazija Franceta Prešerna na Kidričevi 65 v Kranju FOTO: Gimnazija Franceta Prešerna

Gimnazija Franceta Prešerna že skorajda tradicionalno velja za šolo, na katero se najraje vpisujejo dijaki športniki, v zadnjih letih pa vse bolj na široko odpira vrata tudi dijakom z umetniško žilico. Šolo obiskuje vse več glasbeno nadarjenih dijakov. Nekateri se izobražujejo vzporedno, poleg gimnazije obiskujejo še Konservatorij za glasbo in balet v Ljubljani. Prav tako je vedno več dijakov, ki jih žene želja po likovnem ustvarjanju. Razstave v šolski galeriji so stalnica, marsikateri dijak se tu prvič predstavi pred sošolci, svoja dela pa redno razstavljajo tudi v knjižnicah, osnovnih šolah in v prostorih Finančnega urada Kranj.

Šola se k umetnosti obrača tudi na drugačen način. Ker se ji zdi pomemben neposreden stik mladih s kakovostnimi likovnimi deli, uspešno sodelujejo z Likovnim društvom Kranj. Člani društva so prostore GFP obogatili z dvema donacijama likovnih del, ki mladim odpirajo pogled v sodobno umetnost. Najuspešnejše pa je sodelovanje z akademskim slikarjem Klavdijem Tutto. Začeli so s projektom Spoznaj sodobno umetnost, nadaljevali pa s postavitvijo skupine keramičnih skulptur z naslovom Zapisi generacije. Skulptura je delo skupine dijakov, ki so z njo skušali ustvariti nekakšen spomin na šolanje oziroma pustiti svoj odtis, v katerega bo ujet preživeti čas. Pet k višku segajočih pisanih obeliskov nosi zapis spominov, želja in hotenj mladih ustvarjalcev, kar je tudi svojevrstno sporočilo časa prihajajočim rodovom. Stalno postavitev keramičnih likovnih objektov so na GFP odprli v zadnjih januarskih dneh.

Dijaki s Klavdijem Tutto ustvarjajo umetniške objekte in obeliske prihodnosti (keramične likovne objekte)
Dijaki s Klavdijem Tutto ustvarjajo umetniške objekte in obeliske prihodnosti (keramične likovne objekte) FOTO: Gimnazija Franceta Prešerna

Gimnazijo Franceta Prešerna pa obiskuje tudi ogromno dijakov športnikov. GFP je v gorenjskem pa tudi širšem slovenskem, celo svetovnem, prostoru poznana po odličnem delu z dijaki športniki. Njihove šolske klopi so obiskovali športniki, kot so: Peter Prevc, Jurij Tepeš, Žan Košir, Vesna Fabjan, Barbara Jezeršek, Maja Vtič, Primož Roglič, Peter John Stevens, Štefan Hadalin, Miha Hrobat, Nejc Dežman, Jaka Hvala, Anže Lanišek, Anamarija Lampič, Mitja Mežnar, Juš Markač, Anže Semenič, Rok Šmejic ….

Tudi danes se na GFP šola ogromno hmladih perspektivnih športnikov – Domen Prevc, Bor Pavlovčič, Aljaž Osterc, Nika Križnar, Vid Vrhovnik, Jaka Primožič, Nik Čemažar …, ki že v najstniških letih dosegajo odlične športne uspehe.

V Sloveniji je GFP že deveto leto edina strokovna gimnazija s pravim športnim oddelkom, ki s svojim prilagojenim načinom dela omogoča najboljše možne pogoje za usklajevanje šole in treninga. V športnem oddelku je 22 dijakov, pomagajo pa jim športni in pedagoški koordinator ter razrednik, ki ima izkušnje pri delu s športniki. Omogočajo jim tudi izobraževanje na daljavo. Vendar imajo tudi v ostalih oddelkih veliko dijakov športnikov, posebej v oddelke združujejo dijake, ki trenirajo skupinske športe. Perspektivni in vrhunski športniki so razporejeni v vse programe in tudi njim prilagajajo obveznosti in omogočajo izobraževanje na daljavo.

Uspešni športniki – sedanji in nekdanji dijaki Gimnazije Franceta Prešerna
Uspešni športniki – sedanji in nekdanji dijaki Gimnazije Franceta Prešerna FOTO: Gimnazija Franceta Prešerna
Vabimo vas, da na informativnih dneh, v petek, 10. februarja 2017, ob 9. in 15. uri, in soboto, 11. februarja 2017, ob 9. uri, obiščete Gimnazijo Franceta Prešerna na Kidričevi 65 v Kranju. Spoznali boste njihov šolski vsakdan, delo, dijake, učitelje.

Dijaki Gimnazije Franceta Prešerna radi sodelujejo tudi v enem največjih svetovnih mladinskih programov, MEPI-ju. Svoje sposobnosti in veščine razvijajo na štirih področjih – pri prostovoljstvu, rekreativnem športu, veščinah in odpravah v naravo. Odprave MEPI so oblika odgovornega turizma, ki spoštuje naravno in kulturno okolje in na etičen način prispeva k razvoju lokalnega gospodarstva. Na Gimnaziji Franceta Prešerna so se zato namenili uporabiti MEPI potenciale in se angažirati na področju odgovornega turizma s projektom Erasmus+: Postani odgovorni turist in varuj raznolikost kultur, ljudi in okolja. S partnerskimi šolami s Češke, Litve in Bolgarije raziskujejo priložnosti za odgovorni turizem v lokalnem okolju. Potujejo tako, da poleg širjenja lastnih obzorij, čim več dobrobiti prinesejo lokalni skupnosti. Namesto ponudbe multinacionalk poiščejo lokalne pridelovalce hrane, izdelovalce lokalnih izdelkov, lokalne prevoznike in agencije in jim omogočijo zaslužek ter s tem razvoj gospodarstva. Sami so oblikovali 10 principov odgovornega potovanja, po katerih izvajajo vse aktivnosti. Spomladi so bili na Češkem, konec septembra so se vrnili iz Bolgarije, aprila pa potujejo v Litvo.

MEPI odprave dijakov GFP
MEPI odprave dijakov GFP FOTO: Gimnazija Franceta Prešerna

Na GFP se zavedajo, da so za potovanja, predvsem pa za uspešno poslovno in športno pot potrebna podjetnost, ekonomska znanja, obvladovanje tujih jezikov. So ena redkih slovenskih šol, ki že desetletje omogoča opravljanje nemške jezikovne diplome, uspešno opravljen mednarodni izpit Deutsches Sprachdiplom (DSD) omogoča dijakom študij na nemških univerzah in dokazuje aktivno znanje nemškega jezika.

DSD diplome je dijakom GFP podelil gospod Reinhard Zühlke
DSD diplome je dijakom GFP podelil gospod Reinhard Zühlke FOTO: Gimnazija Franceta Prešerna

Najpomembnejše pa se jim zdi, da dijaki pridobijo toliko znanja, poguma in podjetnosti, da bi znali, predvsem pa si upali, razviti svoje potenciale. Vizija, ki ji na GFP dosledno sledijo, je, da morajo dijaki poleg znanja potrebnega za uspešno opravljanje mature pridobiti predvsem znanje potrebno za življenje. Prav njihovi nekdanji dijaki so v zadnjih letih s svojim podjetniškim znanjem poskrbeli z razvojem elektronske redovalnice in dnevnika (eAsistenta) za spremembe v slovenskem šolskem sistemu.

Vse o uspehih dijakov, šolskih in obšolskih dejavnostih ter ostalih zanimivostih Gimnazije Franceta Prešerna lahko dnevno spremljate na šolskem Facebooku

Naročnik oglasa je Gimnazija Franceta Prešerna

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10