Slovenija

Ginekologi kritizirajo Belo knjigo

Ljubljana, 06. 12. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Osnutek zdravstvene reforme oziroma t.i. Bela knjiga je tudi pri ambulantnih ginekologih naletela na kritike.

Ginekologi so prepričani, da če bi se reforma uveljavila tako, kot je napisana zdaj, da bi se njihova vloga pri varovanju zdravja žensk bistveno zmanjšala in postopoma celo ukinila.

>Zdenka Šubic je ginekologinja, ki svojo ambulanto vodi v šišenskem zdravstvenem domu v Ljubljani. Zdravi približno 4350 žensk. Nad spremembami, ki so zapisane v Beli knjigi, je ogorčena. "Če bi bila realizirana taka zdravstvena reforma, kot je sedanji osnutek, ko naj bi splošni zdravnik oziroma družinski zdravnik prevzel skrb za vse prebivalce, se pravi ne glede na starost in spol, pomeni, da ginekologov na primarnem nivoju ne bi bilo več," meni Šubičeva. Pravzaprav ne vemo, kaj reforma ponuja ženskam v zameno za ginekologa, še dodaja Šubičeva. "Za žensko bi to pomenilo, da nikjer ne bi imela več izbranega zdravnika, ki bi jo bil sposoben kompletno obdelat v njenem reproduktivnem zdravju."

Zdenka Šubic, dr. med.
Zdenka Šubic, dr. med. FOTO: POP TV

Vendar na Ministrstvu za zdravje zagotavljajo, da pacientke zaradi napovedanih sprememb ne bodo nič na slabšem. Obstaja namreč možnost, pravijo na ministrstvu, da bi npr. jemanje brisov, ki ga zdaj opravljajo ginekologi, prevzele babice. A je težava v tem, da babice to delo poznajo le teoretično, v praksi pa tega doslej niso nikdar izvajale. "To bi pomenilo, da moramo sedanji kader odpustiti in namesto njih zaposlit diplomirane babice," pravi Šubičeva.

Zanimivo pa je, da ginekologu, ki opravi več omenjenih pregledov, država nameni več denarja. Kot je dejala Karmen Grom z Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, to pomeni, da je celoten model naravnan tako, da posameznega zdravnika stimulira, da aktivno vabi ženske na pregled, te se zanj opredelijo in potem za vsako žensko enkrat na tri leta izvede preventivni pregled. S tem zmanjša tveganje za nastanek raka materničnega vratu, ki je prepogost, še dodaja Gromova. Zato morajo ambulantni ginekologi ženskam nuditi popolno zdravstveno oskrbo.