Slovenija

Gladovna stavka na Radiu dva

Celovec, 24. 03. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Sodelavci slovenske radijske postaje Radio dva na avstrijskem Koroškem so začeli časovno neomejeno gladovno stavko za trajno zagotovitev celodnevnega slovenskega radijskega sporeda. Pridružilo se jim je tudi sedem dijakov in dijakinj, članov Koroške dijaške zveze.

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je danes na avstrijsko veleposlaništvo v Ljubljani avstrijski vladi predala protestno pismo s solidarnostno podporo novinarjem Radia dva.

Sodelavci na slovenski radijski postaji Radio dva na avstrijskem Koroškem so danes začeli z gladovno stavko
Sodelavci na slovenski radijski postaji Radio dva na avstrijskem Koroškem so danes začeli z gladovno stavko FOTO: POP TV

Sodelavci Radia dva so ob prvi časovno omejeni gladovni stavki v začetku februarja za 17. marec napovedali novo stavko, če do tedaj ne bi bilo rešitve. Vodstvo Radia dva je nato stavko preložilo za teden dni, potem ko je generalna direktorica avstrijske državne radiotelevizije ORF Monika Lindner 10. marca napovedala ustanovitev lastnega slovenskega radijskega kanala, če bi avstrijska vlada ORF, tako kakor je zapisala v vladnem programu, za dodatne naloge omogočila nove prihodke. V tem tednu naj bi vlada in ORF konkretizirala to napoved in zagotovila neprekinjeno nadaljevanje celodnevnega slovenskega radijskega sporeda, česar pa doslej nista storila.

Slovenska narodna manjšina na avstrijskem Koroškem se je sicer vseskozi zavzemala za slovenski radijski kanal v okviru ORF in je le zaradi pomanjkanja pripravljenosti državne radiotelevizije leta 1998 začela oddajati slovenski radijski spored na zasebni radijski postaji. Družba Radio dva d.o.o. se je sedaj pripravljena odpovedati lastništvu radijske frekvence v korist lastnemu slovenskemu radijskemu kanalu v okviru državne radiotelevizije, ker je ORF zahteval lastno radijsko frekvenco za napovedani slovenski kanal, a je sam nima. Zato bi sicer avstrijska vlada morala spremeniti zakon o državni radioteleviziji, ki ORF sedaj dovoljuje le štiri kanale. Poleg tega bi bile potrebne adaptacije avstrijskega zakona o lastništvu frekvenc glede dodelitve zasebnim radijskim postajam in državni radioteleviziji.

Družba Radio dva d.o.o. pa si frekvenco deli z "dvo- in večjezičnim" radiom Agora, ki se trenutno "pod nobenimi pogoji" ni pripravljen odpovedati lastništvu frekvence. Kot je poslovodja radia Agora Angelika Hoedl zapisala v izjavi za javnost, bi to bilo "medijsko-politično katastrofalno". Ker bi ustanovitev lastnega slovenskega radijskega kanala v okviru ORF obenem najverjetneje pomenila ukinitev sedanje 50-minutne dnevne oddaje v slovenščini na koroški deželni frekvenci ORF v zamenjavo za celodnevni slovenski spored, bi "slovenski radijski kanal pomenil geto - to bi bilo nazadovanje za narodno skupnost", je še menila Hoedlova, ki sicer ni pripadnica slovenske narodne manjšine.

Evropski svet umetnikov protestiral pri avstrijski vladi

Evropski svet umetnikov (ECA) je avstrijskemu kanclerju Wolfgangu Schüsslu, koroškemu deželnemu glavarju Jörgu Haiderju in generalni direktorici avstrijske radiotelevizije ORF Moniki Lindner poslal protestno pismo v zvezi z nerešenim problemom slovenskega manjšinskega radia na avstrijskem Koroškem, Radia dva. ECA izraža veliko zaskrbljenost in poziva, naj deželne in zvezne oblasti ter ORF in civilna družba na avstrijskem Koroškem takoj vzpostavijo dialog za rešitev nastalih problemov in naj obnovijo sodelovanje z Radiom dva v korist kulturne raznolikosti v "osrčju Evrope v skladu z določili mednarodnega prava".

ECA, ki združuje umetniške svete in organizacije 23 evropskih držav, opozarja, da je bilo financiranje Radia dva s strani ORF edino sredstvo, po katerem bi Avstrija izpolnila 11. člen Evropske listine o regionalnih in manjšinskih jezikih Sveta Evrope. Radio dva je zavezan idejam sodelovanja, kulturnega sobivanja in evropske integracije, hkrati pa je tudi pomemben forum umetnikov slovenske manjšine v Avstriji, še poudarja ECA v svojem protestnem pismu, ki ga je na sedežu organizacije v Koebenhavnu podpisal generalni sekretar ECA Kjeld Loefting.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10