Točno ob 10. uri so se po Soški dolini oglasile sirene, sledila je minuta molka, nato pa so amaterske pihalne godbe iz enajstih držav na 14 krajih od Loga pod Mangartom do Cerja vzdolž Soške fronte hkrati zaigrale Beethovnovo skladbo "Dober dan, sosed“. Tako se je začela današnja prireditev "Glasba ne pozna meja“ ob letošnji 90-letnici zaključka bojev na Soški fronti in koncu projekta Sabotin - park miru, katere vrhunec bo večerna slovesnost na novogoriškem stadionu.
V krvavi moriji ob Soči je v prvi svetovni vojni umrlo milijon ljudi. Vojaki so na soško bojišče prihajali iz različnih držav in prav narodi, katerih vojaki so bili udeleženi na Soški fronti, danes sodelujejo na slovesnosti, s katero želita Mestna občina Nova Gorica in tamkajšnja zveza kulturnih društev opozoriti, da na zgodovinsko in politično nemirni tromeji med slovanskim, germanskim in romanskim narodom meja ne bo več ovirala razvoja.
Tako je dopoldan na 14 krajih vzdolž Soške po tuljenju siren, minuti molka in zvonjenju zvona spominske cerkvice na Javorci, hkrati nastopile godbe na pihala iz Slovenije, Avstrije, Nemčije, Slovaške, Madžarske, Češke, Srbije, BiH, Hrvaške, Italije in Romunije.
Večerna slovesnost na novogoriškem stadionu
Glasbeniki 17 godb so moči združili tudi na večerni slovesnosti, ki se je na novogoriškem stadionu začela ob 19. uri. Predstavile so se skupine v starih vojaških uniformah, nastopila sta tudi avstroogrska vojaka, ki sta ju upodobila igralca Boris Kobal in Janez Starina. Zbrane je pozdravil novogoriški župan Mirko Brulc, slavnostni govornik pa je bil evropski poslanec Borut Pahor.
"Dve svetovni vojni sta morali pustiti na svojem pogorišču neskončno žalost in trpljenje tistih, ki so objokovali na desetine milijonov mrtvih svojcev, da je končno dozorelo spoznanje, da morajo evropski narodi eden pri drugemu iskati in utrjevati predvsem tisto, kar jim je skupnega in enotnega," je poudaril Pahor med govorom. Izpostavil je še, da je zgodovinska imenitnost EU v tem, da so se ji narodi pridruževali po mirni poti in po svoji volji. Gre za pogumno odločitev svobodnih ljudi in narodov, suverenih in demokratičnih držav, da skupaj snujejo prihodnost, zato smo se dolžni strpno obnašati do tistega, kar je v vsakem nacionalnem značaju posebnega in svetega, je povedal in dodal, da je treba z negovanjem prijateljstva in sožitja zavarovati mirno in lepšo prihodnost "naših" otrok.
Na prireditvi so bili v ospredju glasbeni instrumenti, medtem ko so imeli vojaki pred 90 leti ob Soči v rokah orožje, ki je ustvarjalo drugačno glasbo. Dogajanje se bo zaključilo s koncertom Alenke Godec in ponudbo jedi narodov, ki so bili udeleženi v bojih na Soški fronti.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.