Slovenija

Pred odhodom na počitnice bodo podali mnenje o obrambnih referendumih

Ljubljana, 14. 07. 2025 14.32 | Posodobljeno pred 12 urami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

O predlogu za umik referenduma o obrambnih izdatkih bo DZ na izredni seji odločal pred parlamentarnimi počitnicami, načeloma še ta teden, je dejala predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič. Svoboda je popoldne tudi že podala zahtevo za sklic izredne seje, ki bo predvidoma v petek, o sklicu se bo v četrtek še dogovoril kolegij predsednice DZ. Z dnevnega reda pa so medtem v koaliciji umaknili umaknili obravnavo še enega predloga posvetovalnega referenduma o višanju obrambnih izdatkov, ki ga je vložil poslanec Miha Kordiš, kar je ta ocenil kot nesprejemljivo.

Predlog sklepa o razveljavitvi sklepa DZ o razpisu posvetovalnega referenduma o povišanju obrambnih izdatkov je v petek v parlamentarni postopek vložila Svoboda. Za tak korak so se v največji vladni stranki na čelu z njenim predsednikom in premierjem Robertom Golobom odločili po nizu zapletov in srečanj, ki so sledili zeleni luči DZ predlogu Levice o razpisu referenduma o obrambnih izdatkih in napovedi Gibanja Svobode za referendum o članstvu v Natu.

Nadaljnje postopke obravnave petkovega predloga sklepa Svobode je danes pojasnila predsednica DZ. Kot je dejala, bodo o predlogu poslanci odločali neposredno na plenarni seji DZ, brez predhodne obravnave na matičnem delovnem telesu.

Ob pojasnjevanju takšne odločitve je spomnila na odločbo ustavnega sodišča, v kateri je to sprejelo stališče, da je sprejem sklepa o predlogu za razpis referenduma prva faza postopka, katere namen pa ni nujno kasnejše sprejetje podzakonskega akta. Kljub temu pa se je tovrstna praksa vzpostavila. "Ustavno sodišče je zavzelo stališče, da po tem, ko DZ na plenarni seji sprejme sklep o razpisu posvetovalnega referenduma, to pomeni preverjanje politične volje za razpis posvetovalnega referenduma. Gre za to, da ima tak sklep naravo akta poslovanja državnega zbora brez zunanjih učinkov, kar pomeni brez nekih pravno zavezujočih posledic in ne zavezuje državnega zbora, da mora nato biti sprejet še odlok," je navedla Klakočar Zupančič.

Parlamentarni vrh na temo obrambnih referendumov
Parlamentarni vrh na temo obrambnih referendumov FOTO: Damjan Žibert

V danem primeru pa je imel sprejet sklep zaradi "špekulativnega glasovanja nekaterih poslanskih skupin" zelo velik vpliv na dojemanje javnosti, na kar pa da ni pomislil nihče izmed poslancev, ki so tako glasovali, je prepričana predsednica DZ. Na koga je ciljala z besedami o špekulativnem glasovanju sicer ni želela pojasniti, saj da "vedo, kdo so".

Znova pa je poudarila, da posvetovalni referendumi niso politične igračke, namenjene zavlačevanju zakonodajnih postopkov in političnemu preigravanju med posameznimi strankami, pač pa resen parlamentarni institut.

Glasovanje o predlogu za umik referenduma o obrambnih izdatkih bo tako po njenih besedah vnovično preverjanje politične volje zanj.

Poslanske skupine večinoma še brez odgovorov

Poslanske skupine se sicer danes večinoma še niso izrekle o podpori predlogu za umik, saj da se bodo o tem še pogovorili. To med drugim napovedujejo v koalicijski SD, medtem ko najmanjša vladna stranka Levica napoveduje vztrajanje pri svojem predlogu za izvedbo referenduma.

Opozicija pa s prstom kaže na vladno koalicijo. "Nesmiselno je pričakovati, da bo opozicija reševala tisto, kar je zakuhala sama vladna koalicija," je ob robu obiska vodstva in poslanske skupine NSi v Mariboru dejal prvak stranke Matej Tonin

 Kot je dodal, je bil tudi šokiran nad izjavo premierja, da je Levico treba razumeti in sprejeti njena stališča. Ob tem se je vprašal, ali bo enako veljalo ob jesenskem potrjevanju proračuna, v katerem bodo predvideni tudi izdatki za obrambo in bo predsednik vlade tudi tedaj računal na glasove opozicije. "Če zdaj vladna koalicija tega ni sposobna izpeljati brez opozicije, potem je čas, da se stvari obrnejo in da priložnost dobijo drugi," je sklenil Tonin.

V SDS medtem danes izjav na to temo ne dajejo, je pa predsednik stranke Janez Janša že v petek na družbenem omrežju X zapisal, da ima koalicija dovolj glasov bodisi za razpis bodisi preklic referendumov, če se ne zmore dogovoriti, pa naj odstopi.

Podporo preklicu referenduma pa so napovedali v poslanski skupini nepovezanih poslancev pod vodstvom Anžeta Logarja, medtem ko sta nasprotovanje napovedala samostojna poslanca Dejan Kaloh in Miha Kordiš. Samostojna poslanka Mojca Šetinc Pašek je navedla, da se še ni odločila, kako bo glasovala, če sploh. Kot je dodala, pa vsekakor predlaganega umika ne bo podprla.

Predlog bodo poslanci po pričakovanjih obravnavali še ta teden. Poslanska skupina Svobode je popoldne vložila zahtevo za sklic izredne seje. Ta bo predvidoma v petek, 15 minut po zaključku že sklicane prve petkove izredne seje. O tem se bo sicer v četrtek dogovoril še kolegij predsednice DZ.

Kordiš nezadovoljen

Z dnevnega reda četrtkove seje pa so medtem v koaliciji umaknili umaknili obravnavo še enega predloga posvetovalnega referenduma o višanju obrambnih izdatkov, ki ga je vložil poslanec Miha Kordiš. Kot razlog so navedli, da mora DZ najprej odločiti o predlogu za umik prvega referenduma o obrambnih izdatkih.

Kordiš je to ocenil kot nesprejemljivo. V današnji izjavi za medije je spomnil, da so v stranki Mi, socialisti, ki jo ustanavlja, zbrali 5000 podpisov v podporo predlogu za razpis posvetovalnega referenduma o povečanju vojaških izdatkov. Prepričan je, da bi moral DZ o tem odločati že zdaj, glede na aktualno situacijo, ko "živimo v janšizmu brez Janše", pa bo vesel, če bo zahteva sploh na dnevnem redu jeseni. Vztraja pa na stališču, da politika ne bi smela podpisovati kakršnihkoli zavez Natu, dokler se o tem ne izrečejo državljani.

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Omreznina2024
14. 07. 2025 18.14
+3
Anketa je bila FULL prirejena. In s to lažjo pridejo pred ljudstvo.
Omreznina2024
14. 07. 2025 18.13
+1
Ljudstvo mora odločat o tem ne neki se ima za nad. Razprava bi morala bit za končanje bratske vojne, ki traja že vsaj 3 leta predolgo, samo še večja škoda bo v UA in več bo mrtvih,
Bolfenk2
14. 07. 2025 16.58
+1
Tokrat se strinjam s Kordišem. Vsak evro za Nato je večno zapravljen evro. Nikoli od tega ne bomo imeli nobene koristi, le Ukraincev bo dosti več umrlo.
JApajaDAja
14. 07. 2025 16.56
+1
mihec, a sedaj vidiš s kom si se spajdašil,komu zaupal, komu verjel?
eurosapiens
14. 07. 2025 16.29
+3
kaj je kordiš že vrnil 8000 eur za svoje lažno socialno podjetje
vvvilice
14. 07. 2025 16.09
+4
Temu se reče demokracija, vsaj zdi se mi tako.
patogen
14. 07. 2025 15.49
+5
Ivan janez, nabriši jih še enkrat, pa glasuj proti umiku....
zasvobodo22
14. 07. 2025 15.44
+4
DEJSTVO JE DA SE POLITIKI TAKO KVAZI LEVI KOT KVAZI DESNI.BOJIJO. NARODA. KER PREDVIDEVAJO DA NAS VELIKA VECINA NE PODPIRA NATO.KI NAS BOL OGROZS VARUJE DEFINITIVNO NE
tech
14. 07. 2025 15.31
+2
Če bi volitve lahko kaj spremenile, bi jih naši "demokratični" politiki ukinili kot te referendume.
zasvobodo22
14. 07. 2025 15.29
-5
CE BI VLADAL JANSARI. 5PROCENTOV NEBI BLO PROBLEMOV KOT BI SE VELIKO VELIKO VEC POSILJALI V UKRAJINO. TO JE DEJSTVO KI PA GA PRECEPLJENE SVECKE NE MOREJO SPROCESIRAT GOLOBU OCITAJO MARSIKAJ A NE POCNE TAKIH NEUMNOSTI KOT JIH GOLOGLAVEC MED COVID NATEGOM.IN NORMALNI TEGA NIKOL NE POZSBIMO
jedupančpil
14. 07. 2025 15.41
+1
zasvobodo22
14. 07. 2025 15.45
+1
jogo
14. 07. 2025 18.59
zmerni pesimist
14. 07. 2025 15.12
+2
In levica bo proti umiku
Castrum
14. 07. 2025 15.04
+6
Zanimivo bo poslušati patetične izgovore Levice, zakaj umikajo refetendum.
ArkaMast
14. 07. 2025 15.11
-6
Verjetno za to, ker vedo da bi druga vlada tiščala v še večje stroške za orožje.
zasvobodo22
14. 07. 2025 15.30
-3
JApajaDAja
14. 07. 2025 15.04
+6
...ko si sam spodmakneš stol pod zanko.....