Z ugotovitvijo kriminalistov, da na državnozborskih volitvah v občini Tržič ni prišlo do tatvine glasovnic, zgodba še ni končana. Kriminalisti so sicer preiskavo zaključili in ugotovitve posredovali tožilstvu. Kako je prišlo do izginotja stotih lističev, zaradi česar so 4. decembra za nekaj časa zaprli večino od 23 volišč v občini Tržič in čas glasovanja podaljšali do 20. ure, pa še ni pojasnjeno.
Po neuradnih informacijah naj bi se v štabu okrajne volilne komisije zmotili pri preštevanju glasovnic. Podobnega mnenja, da glasovnice očitno niso bile dobro preštete, je tudi predsednica tržiške volilne komisije Nevenka Hafner, ki z izsledki policije sicer ni seznanjena. "O kraji bi lahko dejansko govorili, če bi bile res vse glasovnice preštete," je pojasnila.
Sama volilna komisija in njen predsednik nimajo dostopa do prostorov, kjer so bile glasovnice hranjene. Podporo pri volitvah jim nudi upravna enota, ki je tudi imela ključe do prostorov in je bila odgovorna za hrambo glasovnic, še dodaja Hafnerjeva. V izogib takšnim težavam bi upravna enota morala poskrbeti za hranjenje glasovnic v zaprti blagajni, kar so po njenih besedah tudi naknadno priporočili za naslednje volitve. Glasovnice naj bi s sedeža okrajne volilne komisije izginile med 2. in 4. decembrom.
Direktor Državne volilne komisije (DVK) Dušan Vučko, ki je petletni mandat zasedel avgusta letos, pravi, da bo DVK policijsko poročilo komentirala, ko ga bo prejela, dopušča pa možnost, da je prišlo pri prevzemu do "malomarnosti pri preštevanju glasovnic".
Po njegovem mnenju je prišlo do človeške napake, na katero DVK nima vpliva. "Posledice bo najverjetneje morala prevzeti okrajna komisija v Tržiču," pravi Vučko in dodaja, da na okrajni volilni komisiji niso popolnoma upoštevali usmeritev DVK pri navodilih o natančnem štetju vseh glasovnic. Vučko pojasnjuje, da DVK "nima vpliva na tehnično plat izvedbe volitev, v kateri sodeluje kar 23 tisoč ljudi", priznava pa, "da bo zdaj, ko je policijsko poročilo podano, treba ugotoviti, kaj se je zgodilo."
Z vidika DVK je bistveno, da na glasovanju ni prišlo do nepravilnosti in da je bil izid glasovanja na parlamentarnih volitvah veljaven. Vučko stoji za ravnanjem DVK, ki je v trenutku, ko je obstajal sum, da je prišlo do kraje glasovnic, okrajni komisiji v Tržiču svetovala, kako naj reagirajo, saj imajo za takšne primere že vnaprej pripravljene scenarije.
Kot je znano, je okrajna komisija sredi dopoldneva, ko so ugotovili, da manjka 100 glasovnic, zaprla vseh 23 volišč. Na vsakem so prešteli, koliko ljudi je že volilo, in preostale glasovnice označili s podpisom. Če bi prišlo do zlorabe in bi nekdo v skrinjico vrgel katero od izginulih glasovnic, bi bilo neoznačenih, se pravi nepodpisanih glasovnic, več, kot je do časa zaprtja glasovalo volivcev. Na nobenem od volišč se kaj takega ni zgodilo in tudi glavni republiški inšpektor ni ugotovil kršitev volilnega molka. Ne nazadnje se nad legitimnostjo ni pritožila nobena stranka ali kandidat.
KOMENTARJI (157)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.