Ministrstvo za zdravje želi z uvedbo glavarinskega sistema v zobozdravstvu povečati dostopnost do zobozdravnika tistim, ki doslej te možnosti niso imeli, je danes dejal državni sekretar na MZ Ivan Eržen in dodal, da je teh oseb okoli 400.000. Gre za plačilo zobozdravnikom po številu opredeljenih oseb, kar po besedah Eržena prinaša več pravičnosti. "Presoja zobozdravnika je, do katere mere bo nudil zdravstvene storitve in koliko sredstev bo za to namenil. To prinaša zobozdravnikom dodatno odgovornost, a bomo zatem, ko bo sistem stekel, iskali načine, da bo zobozdravstvena dejavnost potekala čim bolj pravično in nemoteno," je dejal Eržen.
Ukrep gre, kot je pojasnil, ravno v to smer, da bi tistim, ki do sedaj niso imeli možnosti do javne storitve ali sredstev za zasebnega zobozdravnika, omogočili dostop do storitve. Tisti, ki zdaj koristijo samoplačniški sistem, ga po njegovem mnenju zato, ker sicer ne morejo priti do zobozdravnika. Kot je še dejal Eržen, bo to omogočilo večji pregled nad preskrbljenostjo prebivalstva. Ko bodo imeli potrebne analize, pa bodo ugotovili, ali je treba spremeniti način financiranja.
''Tak način, kot smo ga sedaj podprli, omogoča, da bodo bolj pridni zobozdravniki za svoje delo dobili tudi več plačila," meni državni sekretar na MZ. "Ne more pa se dogajati, da bodo ljudje, ki plačujejo zdravstveno zavarovanje, iskali zasebno zobozdravstvo," je še izpostavil.
Svetovalec ministra na ministrstvu za zdravje Martin Toth je pojasnil, da ne gre za tipičen glavarinski sistem vključevanja izvajalcev, ampak za model, ki pomeni modifikacijo vključevanja po opravljenem delu. Zobozdravniki bi bili tudi naprej plačani glede na obseg opravljenih storitev, vendar bi bil njihov program odvisen od števila potrjenih oseb oziroma pacientov.
"To je bilo potrebno, ker so zobozdravniki isto količino storitev doslej lahko razporejali po svojem občutku. Tako so imeli nekateri okoli 400 opredeljenih oseb, drugi pa 2400," je dejal in pojasnil, da so bile analize za ta sistem opravljene, ob čemer je še izpostavil, da zobozdravstveni sistem že pet let ne realizira programa in ne porabi predvidenih sredstev. Toth meni, da bi bilo naivno, če bi urejanje tovrstnega sistema prepustili zobozdravnikom.
Na Zdravniški zbornici Slovenija pa zdravstveno ministrstvo in ZZZS opozarjajo, da bo sprememba načina financiranja zobozdravstvene dejavnosti ogrozila kakovosten in varen zobozdravstveni sistem. Kot ugotavljajo, gre za izrazito neustrezen ukrep s posledicami in učinki, ki bodo najbolj prizadeli ravno socialno najranljivejše. ''Zobozdravniki smo zaskrbljeni nad dejstvom, da bo zaradi finančno-političnih ciljev državljanom odvzeto kakovostno in varno zobozdravstveno varstvo,'' opozarjajo na zdravniški zbornici.
Poudarjajo pa tudi, da zobozdravniki še vedno sprejemajo paciente, četudi že presegajo strokovne normative. ''Povprečno število opredeljenih oseb na zobozdravnika v Sloveniji pri odraslih je približno 1800 odraslih na zobozdravnika in 900 otrok na zobozdravnika'', poudarjajo in dodajajo, da jim zavarovalnica zdaj ponuja, da za enak denar oskrbijo več pacientov – ''očitno tako, da jim ponudimo manj storitev kot do sedaj.''
Aktualna zagotovila ZZZS in ministrstva, da lahko bolniki ob novem načinu pričakujejo celovito zobozdravstveno oskrbo in večjo dostopnost, so zato nerealna in nepoštena do bolnikov kot tudi do izvajalcev zobozdravstvenih storitev, so prepričani v zdravniški zbornici.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.