Slovenija

Glavarinski sistem bolj pravičen?

Ljubljana, 23. 02. 2009 14.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zdravstveno ministrstvo želi z uvedbo glavarinskega sistema povečati dostopnost do zobozdravnika, ti pa opozarjajo, da bo sprememba prizadela socialno najranljivejše.

Ministrstvo za zdravje želi z uvedbo glavarinskega sistema v zobozdravstvu povečati dostopnost do zobozdravnika tistim, ki doslej te možnosti niso imeli, je danes dejal državni sekretar na MZ Ivan Eržen in dodal, da je teh oseb okoli 400.000. Gre za plačilo zobozdravnikom po številu opredeljenih oseb, kar po besedah Eržena prinaša več pravičnosti. "Presoja zobozdravnika je, do katere mere bo nudil zdravstvene storitve in koliko sredstev bo za to namenil. To prinaša zobozdravnikom dodatno odgovornost, a bomo zatem, ko bo sistem stekel, iskali načine, da bo zobozdravstvena dejavnost potekala čim bolj pravično in nemoteno," je dejal Eržen.

Zobozdravnik
Zobozdravnik FOTO: POP TV

Ukrep gre, kot je pojasnil, ravno v to smer, da bi tistim, ki do sedaj niso imeli možnosti do javne storitve ali sredstev za zasebnega zobozdravnika, omogočili dostop do storitve. Tisti, ki zdaj koristijo samoplačniški sistem, ga po njegovem mnenju zato, ker sicer ne morejo priti do zobozdravnika. Kot je še dejal Eržen, bo to omogočilo večji pregled nad preskrbljenostjo prebivalstva. Ko bodo imeli potrebne analize, pa bodo ugotovili, ali je treba spremeniti način financiranja.

''Tak način, kot smo ga sedaj podprli, omogoča, da bodo bolj pridni zobozdravniki za svoje delo dobili tudi več plačila," meni državni sekretar na MZ. "Ne more pa se dogajati, da bodo ljudje, ki plačujejo zdravstveno zavarovanje, iskali zasebno zobozdravstvo," je še izpostavil.

Ministrstvo in ZZZS že dolgo opozarjamo, da je mogoče čakalne dobe in dostopnost bolnikov do zobozdravstvenih storitev optimizirati le z dodatnimi sredstvi in programi ter s prerazporeditvijo nerealiziranih sredstev, ne pa z nepremišljenimi modifikacijami sistemov financiranja ob neenakomerno porazdeljeni finančni mreži programov ZZZS. Zdravniška zbornica

Svetovalec ministra na ministrstvu za zdravje Martin Toth je pojasnil, da ne gre za tipičen glavarinski sistem vključevanja izvajalcev, ampak za model, ki pomeni modifikacijo vključevanja po opravljenem delu. Zobozdravniki bi bili tudi naprej plačani glede na obseg opravljenih storitev, vendar bi bil njihov program odvisen od števila potrjenih oseb oziroma pacientov.

"To je bilo potrebno, ker so zobozdravniki isto količino storitev doslej lahko razporejali po svojem občutku. Tako so imeli nekateri okoli 400 opredeljenih oseb, drugi pa 2400," je dejal in pojasnil, da so bile analize za ta sistem opravljene, ob čemer je še izpostavil, da zobozdravstveni sistem že pet let ne realizira programa in ne porabi predvidenih sredstev. Toth meni, da bi bilo naivno, če bi urejanje tovrstnega sistema prepustili zobozdravnikom.

Zobozdravstvena ordinacija
Zobozdravstvena ordinacija FOTO: Reuters

Na Zdravniški zbornici Slovenija pa zdravstveno ministrstvo in ZZZS opozarjajo, da bo sprememba načina financiranja zobozdravstvene dejavnosti ogrozila kakovosten in varen zobozdravstveni sistem. Kot ugotavljajo, gre za izrazito neustrezen ukrep s posledicami in učinki, ki bodo najbolj prizadeli ravno socialno najranljivejše. ''Zobozdravniki smo zaskrbljeni nad dejstvom, da bo zaradi finančno-političnih ciljev državljanom odvzeto kakovostno in varno zobozdravstveno varstvo,'' opozarjajo na zdravniški zbornici.

Poudarjajo pa tudi, da zobozdravniki še vedno sprejemajo paciente, četudi že presegajo strokovne normative. ''Povprečno število opredeljenih oseb na zobozdravnika v Sloveniji pri odraslih je približno 1800 odraslih na zobozdravnika in 900 otrok na zobozdravnika'', poudarjajo in dodajajo, da jim zavarovalnica zdaj ponuja, da za enak denar oskrbijo več pacientov – ''očitno tako, da jim ponudimo manj storitev kot do sedaj.''

Aktualna zagotovila ZZZS in ministrstva, da lahko bolniki ob novem načinu pričakujejo celovito zobozdravstveno oskrbo in večjo dostopnost, so zato nerealna in nepoštena do bolnikov kot tudi do izvajalcev zobozdravstvenih storitev, so prepričani v zdravniški zbornici.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dtjukuku
24. 02. 2009 03.10
Povprečno število opredeljenih oseb na zobozdravnika v Sloveniji pri odraslih je približno 1800 odraslih na zobozdravnika in 900 otrok na zobozdravnika' pa še vedno obstajajo zasebni zobarji??? ej pa kam je ta slovenija prlezla u 10 letih k si meu jurja pa kar si rabu nikol si nism mislna d bom to rekla sam kje si drnovšek edini k je naredu karkol dobrga sploh....
fuzzysettheory
24. 02. 2009 00.44
Aja, nek koeficient nej bi obračunaval na razliko razmerja med opravljeno storitvijo in tistim minusom potrjenih oseb, ki izginejo med zajtrkom in večerjo. Selektivno. Še vedno ceneje od privatnikov.
Buena Vita
23. 02. 2009 22.57
TONČEK BREZ DUHOVNIKOV ZLAHKA SHAJAMO,EDINO PRIZADETE BI BILE NJIHOVE KUHARICE,IN ŠPAMPET PRIJATLCE
Buena Vita
23. 02. 2009 22.55
BRIŠI VELIKO BRIŠI,TAKO UBIJAŠ SVOBODO GOVORA IN IZRAŽANJA,MISTER POPOVEC
milan777@mail386.com
23. 02. 2009 19.41
Saj isti drek je ko iščeš osebnega zdravnika so vsi zasedeni kamur koli potrkaš in kličeš. Že leto dni se j..em s to težavo. Te s.p. in d.o.o. zdravnike pa bi tako morali nemudoma ukinit ali pa prenehat financirat iz javnega denarja ,ker odkar so se pojavili je iz leta vleto slabše za nas bolnike. Naj si jih privoščijo "tajkuni" nam pa naj vrnejo prijazno zdravstvo kot smo ga že imeli.
Tonček Balonček
23. 02. 2009 19.35
Ni vs etako enostavno, kot si enkateri mislijo! Da en bi tako plačevali gasilcev? Včasih so vulkanizerni na ceste metali črepinje.... Zobozdravstvo je čisto enkaj drugega kot medicina! 70 odstotkov bolnikov "obdelajo sami", brez napotnic k specialistom, nekateri še precej več! Glaavrine so imeli v Avstriji, pas o jih opustili! "delo po storjenem in plačilo po učinku" je navadna floskula, kako in kdo bo to meril, kam bomo umestili preventivo, 600 na elto je npr. samomorov, zdravstvo apč ni fabrika. Bomo duhovnike tudi plačevali po učinku kje so zveličani, kdo to beležei in evidentira, kje so reklamacije? kako je vse preprosto, če zadeve spremlaš izza šanka in ulice? Zanekrat naj pri zobarjih preverjajo mrtve duše in fiktivne storitve, dvojno zaračunavanje in podobno, bo čisto dovolj!
Buena Vita
23. 02. 2009 17.05
burro to ves čas zatrjujemo-delo po storjenem in plačilo po učinku
burro
23. 02. 2009 16.11
Naj poenotijo, nic vec pol konsesije pol pa privat. To pripelje do takih primerov, da dopoldne lenarijo na racun drzave, popoldne pa pridno na privat delajo. Naj bo vse privat, placa naj zavarovalnica na osnovi opravljeni storitvi, ne na koliko jih imas na seznamu. Tako bo tudi kvaliteta narasla, k slabim noben ne bo hotel. Seveda... s casom tudi ta sistem bojo okolj prinesli...
brencl47
23. 02. 2009 15.27
Lari - fari, raje naj gre Toth v penzijo, saj je že pred leti bilo zadosti škode z akcijo zdravniki-znanstveniki, katere rezultat je še danes primanjkljaj zdravnikov, medtem ko jih je veliko po raznoraznih firmah svetovalcev, tržnikov itd. Raje naj dajo več koncesij zobozdravnikom, plačevanje pa naj bo po realno fakturiranih storitvah, ne pa po glavah! Nobenemu ni interes, da bo pač enkrat letno prišel na vrsto, časovni razpored pa bo dopuščal samo "odprite usta - zaprite usta - pridite naslednje leto!". To smo pacienti že imeli priliko doživljati. Sicer pa moramo tako ali tako večji del storitve kljub zavarovanju sami doplačati. Konkurenca bo vzpostavila red ne pa administracija! Slab izvajalec ob uporabi slabega materiala pač ne bo imel prometa, pa še na slab sloves bo prišel in grozil mu lahko bo odvzem koncesije.
Milan Koleznik
23. 02. 2009 15.04
Za vse enako,ampak izjeme,privilegije ne morete ukiniti,tega je v Sloveniji preveč.
alenkavizintin@yahoo.it
23. 02. 2009 15.02
Ti zobozdravniki so čisti zaslužkarji.Normalno da se protivijo,ko jih hoče ministrstvo disciplinirati in poskrbeti za preskrbo vsega prebivalstva,na pa le premožnežev.Dragi zobozdravniki:Sedaj bo treba plačo zaslužiti.Saj vas plačujemo za to. Bravo Borut!!
Jože Pernek
23. 02. 2009 14.51