V predavanju po maši je Rode dejal, da je po 50 letih režima, ki cerkvi ni bil naklonjen, še vedno 80 odstotkov ljudi, ki so krščeni v katoliški cerkvi, da ogromna večina slovenskega naroda pripada tej cerkvi in da je to večinska populacija v državi.
Po njegovih podatkih obiskuje maše okrog 30 odstotkov Slovencev, ob velikih slovesnostih pa tudi do 60 ali 70 odstotkov. Slovenski kristjani so zelo uravnovešeni in ne bi šli v revolucijo, kot na primer Rusi ali Francozi, "slovenski narod v tem trenutku kaže neko treznost, modrost, slovenski človek pa je v svojem bistvu ostal krščanski človek," je povedal. Potrebe po hereziji, krivi veri, ni čutiti, uživamo v resnici, ni notranjih razprtij, Cerkev je enotna in to je po Rodetu dragoceno.
Rode je med drugim povedal, "da smo kot cerkev na Slovenskem nekako srednje dobri kristjani, nismo med najboljšimi v našem, recimo zahodnem evropskem svetu, a tudi nismo med najslabšimi". Po njegovih izkušnjah je "slovenski narod globoko veren, slovenski človek pa nujno potrebuje vero" in - za razliko od nekaterih drugih narodov - čuti potrebo po molitvi.
Zelo kritičen pa je bil do medijev, saj po njegovem podajajo dokaj negativno podobo o cerkvi v Sloveniji, vendar jim po njegovih besedah večina ljudi ne verjame.
Tako kot Rode je bil tudi mariborski škof Anton Stres mnenja, da je, kar zadeva Cerkev, "eden najbolj skrb zbujajočih položajev v medijih", saj novinarji pišejo na nepravi način, in to zaradi nepoznavanja, pomanjkljivega medsebojnega spoznavanja, tako da nastajajo tudi zelo smešne in popačene predstave. Krivec za to pa je šola, ki bi morala vzgajati k strpnosti.