"V resnici se trenutno ne ukvarjam z vprašanjem, ali odstopiti ali ne, ter kako prepričati predsednika vlade, da me k temu ne pozove oziroma predlaga razrešitve. To ni moj cilj, že včeraj sem povedala, da sprejemam objektivno odgovornost in bom na koncu mirne vesti odstopila. Če bo to jutri zahteval ali pričakoval predsednik vlade, bom to spoštovala," je pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan zagotovila v četrtkovi oddaji 24UR ZVEČER.
Priznava, da je za podpis na pogodbi o nakupu stavbe na Litijski cesti odgovorna sama, sprašuje pa se, ali bi bil njen odstop res tista koristna sankcija ali bi bilo bolje, da skuša razčistiti stvari. "Želim odstopiti mirne vesti, da sem do maksimalne možne mere, v času, ki mi je še bil dan na razpolago, uspela pomagati razkriti čim več podrobnosti iz tega sumljivega posla, sumljivega predvsem v ozadju," je poudarila.
Dejala je, da si želi interpelacije, ker bi rada v miru pojasnila vsa dejstva, ki po njenih besedah še vedno niso v celoti znana. "Vseh dokazov in dokazil, ki jih poznam, ne morem pokazati niti predsedniku vlade, nekateri so taki, ki jih lahko predam samo organom pregona," je opozorila na odgovor Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU), da bi razkritje vsebine dokumentacije lahko ogrozilo in škodovalo izvedbi predkazenskega postopka.
Zagotovila je, da takrat ni vedela za decembrsko SMS-sporočilo glavnega tajnika stranke SD Klemna Žiberta šefu njenega kabineta, v katerem je spobujal nakup sporne sodne stavbe, 7,7-milijonski posel je označil za ugodnega in se osebno zavzel, da ga na pravosodnem ministrstvu čim prej izpeljejo. Je pa dejala, da sporočilo absolutno vidi kot vmešavanje. Za sporočilo je po lastnih besedah izvedela pred nekaj dnevi: "Ko sem ga videla, se mi je zdelo eden od tistih ključnih momentov, ki dokazuje, da se je Klemen Žibert operativno vmešaval v ta projekt pri samem koncu. On pravi, da je skušal le pomagati in zagotoviti sredstva. To je absurdno, potem res ne potrebujemo ministrov, če to lahko počnejo generalni sekretarji strank, to je absolutno strankokratsko vmešavanje," je bila ostra.
Pravi, da so evidence obiskov na pravosodnem ministrtvu razkrile, da je Žibert 13. decembra obiskal državnega sekretarja Igorja Šoltesa: "Torej v dneh, ko so se na operativni ravni dogovarjali o možnostih projekta. Vsebine pogovora ne poznam, državni sekretar mi je še ni pojasnil, kljub mojemu vprašanju. Je pa zanimivo, da je takoj naslednji dan zjutraj vodja pravne službe Jure Maleš dal navodilo svoji ekipi, da nadaljuje pripravo osnutka pogodbe za nakup stavbe na Litijski," je poudarila, da se takrat s finančnim ministrom Klemnom Boštjančičem sama sploh še ni pogovarjala o možnostih financiranja tega projekta.
Poudarila je, da imajo na ministrstvu veliko investicijskih projektov, pri nobenem pa se generalni sekretar stranke nikoli ni oglasil, kar je pravilno, "razen pri tem, ko se je izrazito intenzivno in strastno angažiral tudi z dopusta s Tajske".
Golob in Fajonova 'niti besede' o usodi Švarc Pipanove
Premier Robert Golob ter predsednica SD in zunanja ministrica Tanja Fajon sta sicer skupaj potovala v Bruselj, a je Golob ob prihodu dejal, da o tem nista spregovorila "niti besede". "O tem sva se dosti pogovarjala včeraj," je dopoldne ob prihodu na vrh zasedanja voditeljev EU Golob odgovoril na vprašanje o tem, ali sta s Fajonovo na poti v Bruselj že prišla do dogovora o usodi ministrice za pravosodje.
Pogovore bodo po Golobovih besedah nadaljevali po vrnitvi v Slovenijo, saj je obe strani, tako ministrico Švarc Pipan kot stranko SD, prosil za dodatna pojasnila. "Želim si jih v najkrajšem možnem času, ko jih prejmem, bom o tem naprej razpravljal oziroma sprejemal odločitve," je dejal.
"Ministrica za pravosodje ni kdorkoli in njena zgodba bistveno presega zgodbo ene ministrice," je izpostavil. Njene obtožbe so namreč zelo resne, njegova dolžnost pa je, da kot predsednik vlade o njih dobi odziv koalicijske partnerice, ali so resnične, na drugi strani pa, da jih ministrica podkrepi z dokazili, je ponovil.
Švarc Pipanova in predstavniki SD so se v minulih dneh sicer že soočili tudi v njegovi prisotnosti. "In moram reči, da je bilo kar zoprno," je dejal.
Ministrica za pravosodje je v sredo dejala, da prevzema objektivno odgovornost za nakup stavbe, a če bi odstopila v tem trenutku, se bodo podobne zgodbe nadaljevale. Dodala je, da se vse bolj kaže, da gre pri nakupu sodne stavbe na Litijski za skrbno načrtovano, protipravno delovanje, zavestno zavajanje in prirejanje dokumentacije s strani organizirane skupine s ciljem pridobitve protipravne koristi. Gre za posamezne uradnike ministrstva, kot tudi člane stranke SD, je dodala.
Očitke je usmerila tudi proti generalnemu sekretarju stranke Klemnu Žibertu in predsednici SD Tanji Fajon, ta pa je izjave Švarc Pipanove na njen račun označila za laži in manipulacije. Da so se odnosi med ministrico Švarc Pipanovo in njeno stranko SD zaostrili tudi na osebni ravni, je bilo razumeti tudi po sredinih nastopih Fajonove v večerni informativnih oddajah na Televiziji Slovenija in POP TV. Fajonova je večkrat poudarila, da ministrica nima več zaupanja stranke, zato predlagajo njeno razrešitev.
Fajonova je sicer v sredo premierju Golobu tudi "toplo svetovala", naj spoštuje stališče SD in Švarc Pipanovo odslovi. "Sicer smo lahko v resni zagati in se bomo morali v koaliciji pogovoriti, kako naprej," je opozorila.
A po Golobovi oceni bi bilo najhuje, da bi reagiral prehitro. "Potem pa bi se izkazalo, da so obtožbe v velikem delu res resnične, tega si res ne želim," je dodal.
Fajonova tudi ni izključila možnosti, da bi kdo podal predlog za izključitev Švarc Pipanove iz stranke. Po informacijah STA pa v SD za zdaj takšnega predloga še niso prejeli.
Ministrica Švarc Pipanova se je pod drobnogledom javnosti v zadnjih tednih znašla zaradi domnevnih nepravilnosti pri nakupu prostorov na Litijski, ki jih preverjata tudi Nacionalni preiskovalni urad in Komisija za preprečevanje korupcije. Ministrico sicer čaka tudi interpelacija, ki jo je vložila SDS.
KOMENTARJI (1037)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.