O prodaji Športne loterije je Goloba vprašal poslanec SDS Zvonko Černač: "V javnosti je nedavno odjeknila novica, da nameravajo trije lastniki, torej Smučarska zveza Slovenije, Olimpijski komite Slovenije in Nogometna zveza Slovenije, prodati svoje deleže tujemu skladu."
Gre za večinski, 57,3-odstotni delež, je opomnil poslanec in premierja vprašal, kaj bo storil, da do prodaje, ki bi bila škodljiva predvsem za športna društva in invalidske organizacije, ne bi prišlo.
Golob je odgovoril, da s podrobnostmi prodajnega postopka ni seznanjen. "Vlada ni lastnik Športne loterije," je dejal, a menil, da je treba biti na prodajo tujcem takšnih inštitucij, kot je Športna loterija, pozoren. "Izkušnje, ko so prejšnje vlade prodajale naše premoženje tujim skladom, so brez izjeme slabe. Do zdaj se je vedno izkazalo, da so tuji skladi preoblikovali uspešna podjetja in jih potem bistveno dražje prodali naprej," je dejal.
Opozoril je, da vlada ni lastnica Športne loterije, prodajalci pa da niso povezani z državo. Sistem upravljanja z naložbami v državnem premoženju je drugače organiziran, vlada nima nobenih pristojnosti, je dejal Golob. Vseeno pa bodo preučili, kako bi se lahko država posredno vključila v postopek. Kot eno od možnosti vidi uveljavljanje predkupne pravice, kar bi morda lahko storila Pošta Slovenije.
Danes je spletni portal Necenzurirano poročal, da so britanska družba Entain in podjetja, za katerimi stoji češki kapital, ki ima v Sloveniji že v lasti več drugih naložb, po njihovih informacijah pripravljeni za Športno loterijo plačati 50 do 60 milijonov evrov.
Pri Necenzurirano so zapisali še, da uradnih informacij o poslu ni mogoče dobiti. Kot so še izvedeli, potencialni kupci trenutno opravljajo pregled poslovanja Športne loterije. To si sicer lastijo Nogometna zveza Slovenije (NZS), ki jo vodi Radenko Mijatović, Smučarska zveza Slovenija (SZS), na čelu katere je Enzo Smrekar, Olimpijski komite Slovenije (OKS), ki ga od lanskega decembra vodi Franjo Bobinac, ter Loterija Slovenija, Pošta Slovenije in podjetje Mont.
OKS ima v Športni loteriji 20-odstotni lastniški delež, prav takega ima tudi SZS, 17,3-odstotnega pa NZS.
Na seji Izvršnega odbora OKS so 10. maja dejali, da so prejeli zavezujočo ponudbo, o kateri še niso sprejeli odločitve. Člani OKS so se strinjali s predlogom predsednika Bobinca, da daljšo razpravo o tem vprašanju opravijo na sredini seji. Do takrat bodo strokovne službe OKS pripravile gradiva, opravile bodo tudi cenitev.
Prodaji nasprotuje Fundacija za šport, ki je v začetku maja državnim organom in javnosti poslala dopis, v katerem ostro nasprotuje prodaji Športne loterije tuji korporaciji. Zapisali so, da bi to negativno vplivalo na prihodke fundacije iz naslova koncesijskih dajatev, ki jih fundacija preko svojih javnih razpisov namenja za sofinanciranje slovenskega športa.
Že pred časom se je odzval minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han, ki je 4. maja povedal, da problematiko prodaje Športne loterije pozna, da pa je od lastnikov odvisno upravljanje in morebitna prodaja.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.