Ob robu zasedanja EU sveta v Bruslju je slovenski premier Robert Golob izrazil presenečenje nad nedavnim škandalom, ki je zavzel evropski hram demokracije. Kot je povedal v intervjuju za Politico, je zaradi korupcije izgubil zaupanje v sistem, saj da je ta omogočil domnevno podkupovanje evropskih poslancev.
V intervjuju je dejal, da ga je afera povsem šokirala. "Popolnoma sem bil osupel, ko sem slišal, kakšne vrste sistem so imeli do sedaj, ko je šlo za nekdanje poslance, nekdanje člane in nekdanje uslužbence," je opisal svoj odziv.
"V tem prostoru sem povsem nov. Gre za nekaj, čisto: 'Vau, to ni demokratično. Je bila organizacija res vse do sedaj taka?'" je nadaljeval. Kot je dodal, v parlamentu do sedaj ni bilo nadzora nad tem, kaj se je v njem dogajalo, zaradi česar je bil povsem 'zaprepaden'. Zaključil je, da bi bile posledice, če se situacije ne bi naslovilo pravilo, lahko zelo slabe.
Njegovo mnenje si sicer deli širok nabor evropskih voditeljev, ki so konec prejšnjega meseca na zaprti debati naslovili škandal. Dejali so, da bi ta lahko ogrozil kredibilnost celotne Unije, sploh v času, ko se bližajo naslednje evropske parlamentarne volitve.
Afero ostro obsodili tudi drugi politiki
Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je 'kupovanje političnega vpliva' držav, kot je Katar, v Bruslju prav tako označil za 'dramatičnega in škodljivega' kredibilnosti Unije. Sploh v času, ko se ta sooča z več krizami, je dejal za Politico.
"Iz tega se bomo najprej nekaj naučili, nato pa sprejeli paket ukrepov, da se situacijo v prihodnje izognemo," je tudi napovedal Michel.
V luči afere so sicer poleg grške evropske poslanke Eve Kaili priprli še nekdanjega italijanskega poslanca Antonia Panzerija ter dva druga posameznika. Sprva so zaradi preiskave obtožb o domnevnem podkupovanju, pranju denarja in poskusih vplivanja na politične odločitve v EU s strani Katarja pridržali šest ljudi. Zasegli so tudi 600.000 evrov gotovine ter telefone in računalnike.
Predsednica evropskega parlamenta Roberta Metsola je zaradi enega najbolj šokantnih korupcijskih škandalov v Uniji napovedala sprejem novih pravil glede transparentnosti in etike, s čimer si želi popraviti ugled institucije.
Poudarila je, da parlament odločno nasprotuje korupciji in bo pri preiskavi v celoti sodeloval z vsemi organi. Metsolova je v odzivu na škandal tudi dejala, da "je bila s korupcijskih škandalom napadena evropska demokracija".
KOMENTARJI (182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.