Slovenija

Golob: Tisti, ki bo glasoval za referendum, bo glasoval proti Natu

Ljubljana, 11. 07. 2025 22.30 | Posodobljeno pred 5 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Gibanje Svoboda je v državni zbor vložilo pobudo za razveljavitev sklepa o posvetovalnem referendumu o dvigu obrambnih izdatkov na tri odstotke BDP, ki ga je prejšnji teden v parlamentu izglasovala ad hoc koalicija Levica-SD-SDS-NSi. Levica potezi premierja izrecno nasprotuje, SD pa bodo zdaj še enkrat premislili. Previdna je tudi opozicijska NSi, prvak opozicijske SDS Janez Janša pa je politični vrh pri predsedniku vlade bojkotiral. Kaj bo z referendumom o članstvu Natu in kaj rožljanje z referendumi pomeni za mednarodni ugled in verodostojnost Slovenije? V oddaji 24UR ZVEČER je na vprašanja odgovarjal premier Robert Golob.

Predsednik vlade Robert Golob je v oddaji 24UR ZVEČER ponovil, da so si ustavni pravniki enotni, da je sklep, ki je bil izglasovan minuli teden v parlamentu, nejasen in zavajajoč. "Levica je vložila referendum, ki je proti Natu, ki je mirovniški in ki nasprotuje vsakemu povečanju obrambnih izdatkov. Podprle pa so ga stranke, ki verjamejo v Nato, ki verjamejo v povečanje oboroževanja in ki celo navijajo za še večje oboroževanje," je ocenil.

Zato meni, da mora biti referendum, če bo do njega tudi dejansko prišlo, jasen, da bodo lahko državljani vedeli, o čem odločajo, in da bo izid referenduma naposled tudi moč uveljaviti. "To je tudi edini razlog, da smo sprožili in napovedali nov referendum. Da bomo, če bo to potrebno, prišli do jasne odločitve." Ker meni, da so slednje spregledale tudi ostale stranke na zadnjem sestanku, z izjemo Levice, so v Svobodi vložili predlog, da se sprejeti sklep razveljavi.

Meni, da bo izid ponovnega glasovanja povsem drugačen, kot je bil prvič, saj da ne more nihče več trditi, da ne ve, o čem glasuje. "Tisti, ki bo glasoval za referendum, bo glasoval proti Natu, proti oboroževanju, za mirovniško politiko," je jasen, ob tem pa poudarja, da s tem sicer ni nič narobe.

"Z velikim veseljem bi tudi sam glasoval za mirovniško politiko, če le ne bi živeli v tako norem svetu in v takih razmerah, ki danes vladajo v svetu. Danes res ni najbolj ugoden trenutek za ta premislek, nikoli pa ni prepozno, da se ta premislek izvede," je dodal.

'Namen opozicije je bil le rušenje vlade'

Zakaj pa na glasovanje ne veže zaupnice vladi? Kot je odgovoril, je bilo tovrstnih idej, na kaj vse naj veže zaupnico, v tem mandatu že veliko. Vendar pa meni, da za tovrstnimi idejami ni nikoli stal iskren namen, da bi se potrdila neka politika ali reforma.

"Zadaj je bilo vedno politikantstvo in želja po rušenju vlade. Tokrat so bili predstavniki opozicije zelo jasni. Za referendum, ki je proti Natu, so glasovali z enim samim namenom - da se zruši vlado. Da bi vlada padla, so se torej pripravljeni odpovedati tudi varnosti države," je bil kritičen.

Sam sicer na prihajajočem glasovanju računa na državotvornost in na razum, kot so ga po njegovi oceni na parlamentarnem vrhu že izkazali predstavniki Demokratov. Je pa ob tem dodal, da gre tu za predlog Svobode, vsaka stranka pa ima pravico do svojih lastnih politik.

Robert Golob
Robert Golob FOTO: POP TV

"Politiko Levice do Nata in do oboroževanja poznamo od prvega dne, ko so vstopili v vlado. Do zdaj taka politika Levice ni predstavljala ovire, da ne bi mogli izpeljati najpomembnejših sprememb na vseh področjih, za katere smo se zavezali," je bil jasen. Pojasnil je tudi, da je bilo prav to področje namenoma izpuščeno iz koalicijske pogodbe, saj da niso niti poskušali iskati soglasja. Tudi sedaj se mu to ne zdi potrebno, saj meni, da problema ni.

Glede referenduma o Natu pa je poudaril, da je napoved njegove vložitve sledila le zavajajočemu vprašanju o obrambnih izdatkih. "Če bo obveljal naš zahtevek razveljavitve sklepa iz prejšnjega tedna, potem ne vidimo potrebe, da bi sprožili drugi referendum o članstvu v Natu," je dejal.

Je na udaru mednarodni ugled Slovenije?

Naslovil je tudi kritike, da je že sama napoved možnosti takšnega referenduma neodgovorna, saj da gre za igranje z varnostjo države in spodkopavanje Nata, kar naj bi bilo najbolj v interesu Rusije. Meni, da te kritike prihajajo s strani tistih, ki so minuli teden "povsem nedržavotvorno in neodgovorno podprli referendum, v katerega ne verjamejo". 

Odzval pa se je tudi na zapis vodje opozicijske SDS Janeza Janše, ob katerem je dejal, da sta vlada in koalicija kljub njegovim napovedim trdni, da bo tako vse do volitev ter tudi v naslednjem mandatu.

Meni sicer, da mednarodni ugled Slovenije zaradi nedavnih dogodkov še ni trpel, saj noben referendum še ni uradno sprožen. "Sklep o razveljavitvi glasovanja smo predlagali tudi z namenom, da bi preprečili škodo. Ves čas smo v kontaktu z generalnim sekretarjem Nata, tekoče ga obveščamo o vsem in doslej nismo dobili še nobenega samostojnega vprašanja," je v naši večerni oddaji povedal Golob.

'Naši zavezniki nam zaupajo'

Koliko denarja pa je Slovenija sploh pripravljena nameniti za obrambo? Deklaracija na vrhu Nata, ki jo je podprl tudi slovenski premier, namreč predvideva pet odstotkov BDP do leta 2035, četudi Golob v Sloveniji razlaga, da so edina zaveza države trije odstotki do leta 2030.

Predsednik vlade je pojasnil, da je v deklaraciji jasno zapisanih pet odstotkov do leta 2035, da pa se bo leta 2029 naredil ponovni pregled, na kakšen način se bo izpolnjevalo zaveze. "Teh pet odstotkov je pogojnih," je dejal ter spomnil tudi na to, da gre v resnici za 3,5 odstotka, ostalo pa da bodo namenili za civilne namene.

"Že pred tem pa smo v državnem zboru zagotovili povišanje obrambnih izdatkov na dva odstotka v letošnjem letu in tri odstotke do leta 2030. Ker je Slovenija prvič po letu 2014 izpolnila svojo zavezo, nam naši zavezniki danes, ko jim povemo, kakšni so naši načrti, zaupajo. In zato imamo tudi tak ugled v Natu," je še zagotovil, ob tem pa puščico usmeril v opozicijo, za katero je dejal, da "vsi sprašujejo o njeni državotvornosti".

KOMENTARJI (719)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

marker1
14. 07. 2025 10.01
+1
Najprej ustvariš problem, potem pa se pojaviš kot njegov rešitelj. Preverjeno deluje na naivnih Slovencih.
ArkaMast
14. 07. 2025 13.52
-1
Dobro da je rešil zadevo. Nov je v politiki. Se uči. Nekateri pa politikansko taktizirajo v škodo nas vseh, v škodo Slovenije. Kljub več desetletni politični kilometrini.
peresni
14. 07. 2025 09.55
-1
Ko polpismena poškodovana roba govori, da je Svoboda za izstop iz Nata...potem vemo, zakaj jih je treba ignorirati.
peresni
14. 07. 2025 09.53
+1
Slovenski domoljubi so zdaj ust.ši? Bravo desnica ..ko že mislimo,da globlje in nizkotneje ne gre
lokson
14. 07. 2025 09.21
+0
Levica, dela štalo, krivi pa vsi drugi. Slovenska levica ni napaka. Je projekt. Je sistematičen, dosleden in načrten proces demontaže vsega, kar ne raste na komitejskem gnojišču. In ta proces vedno nosi isti priimek: javno. V imenu javnega zdravstva – ubiti zasebne ambulante. V imenu javnega šolstva – uničiti zasebne programe. V imenu javnega interesa – prepovedati vsak interes, ki ni državni. In zdaj smo prišli do vrtcev. Kjer je bojda največji problem, da kdo uspe pobrisati nos otroku brez dovoljenja ministra. Ironija? Ne. To je zvestoba. Zvestoba duhu, ki ne prenese, da bi kdo sam od sebe ustvaril red, razred, vrtec ali blagajno. Svoboda, ta velika stranka prihodnosti, s svojimi liberalnimi plakati, sedaj dobesedno preganja tiste, ki so si drznili vzgajati in zdraviti brez komande. Tako daleč smo prišli, da nam prihodnost zdaj pišejo ljudje, ki bi nekoč zaprli Trubarja, ker ni počakal navodil iz Dunaja. In bi verjetno Ivana Cankarja razglasili za škodljivega, ker ni pisal v skladu z učnim načrtom. Kaj imamo danes? Vlado, ki deluje kot razširjena roka uravnilovke. Ki zavrača uspeh, če je individualen. Ki demonizira izbiro, če ni vnaprej določena. In ki se bojuje proti privatni pobudi z vnemo, ki je ne kaže niti v zunanji politiki. Izgubljati suverenost v Bruslju – to je moderno. Dovoliti materam, da izberejo zasebni vrtec – to je problem.
peresni
14. 07. 2025 09.52
-2
To si pisal o desnici...SDS, NSi, demokrati?
Majzelj
14. 07. 2025 08.31
+1
Nakladač, ki še verjame svojim lažem.
Dark Knight
13. 07. 2025 21.44
+0
Levaki že pojejo hvalispeve o rešitelju holobu, ki naj bi jih rešil zagate katero je sam zakuhal 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
zmerni pesimist
13. 07. 2025 21.38
+1
Levica pač mora glasovati za referendum če ga je sama predlagala al bo glasovala proti
odpisani zasedli vlado
13. 07. 2025 20.17
+1
Golob ima tokrat apsolutno prav.Marte Kos ne trpim ampak se popolnoma strinjam z njo,da ne more sloveniji predsedovati vlada Janše,če podpira ameriškega oranžnega iztirjenca trumpa in madžara orbana. Janša bo z tem zopet pokopal sam sebe garantirano.
St. Gallen
13. 07. 2025 21.06
+0
Tako vam bo levica se dalje krojila usodo. V Svici nima sans.
miabi
13. 07. 2025 18.20
-5
Slovaška bo imela referendum o izstopu iz NATA in o izstopu iz EU. Bravo, Kaj pa mi in ostala EU. Pohlevni cucki, ki nič ne upajo.
odpisani zasedli vlado
13. 07. 2025 20.14
+0
miabi:Če ti ni jasno ima slovaška za premierja njenega izdajalca države Ficota kateri je tesen kolega ruskega diktatorja putina.Slovaki ga na vse pretege skušajo vreči iz parlamenta in se malo pozanimaj preden bluziš brez veze.
piu
13. 07. 2025 17.58
-1
Zgodovina se ponavlja........To je isto kot informbirojevci v Jugoslaviji....
prinašalec2
13. 07. 2025 16.43
-4
S tem referendumom si pa si res nakopal sramoto doma in v svetu. Zdaj vidiš kako za norca te imajo koalicijski ",partnerji"
miabi
13. 07. 2025 18.31
+0
Kakšno sramoto? Sramotno je vstrajati v NATU in biti sokrivec za vse vojne in genocide, ki se dogajajo. Da bi še več plačevali? S tem imamo vedno več sovražnikov (napadene države, kamor se vpletajo ZDA). Če pa nas napade država članica, se pa NATO itak ne meša.
peresni
14. 07. 2025 09.56
Sramota je domen desnih škodljivih nemoralnih nesposobnežev
JApajaDAja
13. 07. 2025 16.10
-2
pred slo taubi postavlja vprašanje za ali proti natu...šef zoki ima drugi problem-ceca ,karleuša ali daniela....
TEO_91
13. 07. 2025 15.11
+2
Golobizem je fuj in fej 🙉🤥🤮
Smuuki
13. 07. 2025 14.13
+4
Preden golob konča mandat mora še ustanoviti stanovanjsko policijo po vzoru živalske. Nvo ji bodo trkali na vrata in preverjali koliko časa se kdo zadržuje v stanovanjih in ugotavljali upravičenost posesti. Po vsej verjetnosti bodo hodili tudi sesat stanovanja in kjer bodo več kot 16 minut bo sledila razlastitev. 😀😀😀😀😀
Smuuki
13. 07. 2025 14.10
+4
Ta vlada dela po načelu. Zakaj je bejžal? Ker ga je lovil. Zakaj ga je lovil? Ker je bejžal. Zakaj je bejžal? Ker ga je lovil in tako ponavljaš dokler se ne izteče mandat. 😀😀😀😀😃
peresni
13. 07. 2025 16.01
+0
peresni
13. 07. 2025 09.53
-4
Desni imajo "najjačega in najpametnejšega " v državi, tri čudovite vlade so imeli in ves čas so pri vseh paradržavnih koritih odločanja. Res čudno, da se desnosučni enkrat v 30 letih ne upajo vprašati svojih gurujev, zakaj niso še nič naredili za vse težave ki jih bruhate, kadar ste zasluženo v dobičkonosni opoziciji? Kmetje, razni oškodovanci in žrtve....vprašajte to na glas v nedeljo po maši. Tam so vedno tisti, ki ne delajo za vas ..le zase
Dark Knight
13. 07. 2025 10.11
+2
marker1
13. 07. 2025 16.13
+0
bronco60
13. 07. 2025 09.50
+0
Trump že ve, kako je treba eu cucke držat na povodcu.
miabi
13. 07. 2025 08.01
+2
Trumpu bo uspelo narediti Ameriko veliko, saj bo državam EU, ki so v NATU in bodo plačevale 5% BDP, življenjski standard padel občutno. Bomo kot včasih članice Varšavskega pakta.
Naiven_od_rojstva
12. 07. 2025 21.58
+8
Referendum o obrambi ni možen.To vedo tako vladajoči kot ustavni sodniki. Ne igrajte se z varnostjo Republike Slovenije!
MathewM
13. 07. 2025 15.58
-2
Kakšna neumnost. Se pravi, če se nekdo spomni, da bomo za obrambo namenili 75% BDP, referendum proti temu ni možen? Eni res neke floskule ponavljate. NATO ni enako obramba. % BDP ni enako obramba.
G. Papež
12. 07. 2025 21.56
+2
Mogoče pa bomo bojkotirali referendume🤣🤣🤣