DZ je preiskovalno komisijo, ki jo je vodil Rudolf Petan iz SDS, ustanovil julija 2009. To je storil na zahtevo poslanskih skupin SDS, SNS in SLS zaradi suma, da se je Gregor Golobič izogibal plačevanju davkov v Sloveniji ter suma klientelizma in koruptivnega ravnanja za pridobitev posojil in poslov za podjetja v skupini Ultra.
Petan je 19. oktobra v parlamentarno proceduro posredoval predlog zaključnega poročila, ki ga komisija sicer ni obravnavala.
Komisija je med drugim preiskovala sum koruptivnega ravnanja Golobiča za pridobitev posojil, ki jih je družbam v skupini Ultra odobrila Nova Ljubljanska banka, preveriti pa je želela tudi, ali je bil razpis za centralno nadzorni sistem v Mobitelovih baznih postajah morda prirejen tako, da bi imela od njega korist podjetja, kot je Ultra. Golobič je solastnik nizozemske Ultre Sum, ki je večinska lastnica zagorske Ultre.
Podatki iz Petanovega poročila so po Golobičevih besedah zelo zgovorni. Medtem ko je predmet preiskave komisije pojasnjen zelo podrobno, Golobič v predlogu ugotovitev in sklepov z imenom ni omenjen. V podatkih o predmetu preiskave je navedena "vrsta očitkov, vrsta zelo hudih obtožb, ki so v tistem času – glede na naravo očitkov upravičeno – vzbujale veliko pozornost tako politične kot siceršnje javnosti", je povedal Golobič.
"To poročilo je takšno, da mene v celoti razbremenjuje vseh tistih obtožb, ki so bile navedene v sklepu o ustanovitvi komisije in ki jim je komisija posvečala pozornost v teh dveh letih," je povedal Golobič. Opozoril je še, da delo Petanove komisije ni bilo opredeljeno z nekim področjem ali problematiko, "ampak z direktno obtožbo konkretne fizične osebe – mene". Namen komisije je bil po mnenju Golobiča politična diskreditacija.
Golobič sicer meni, da parlamentarnih preiskovalnih komisij ne gre ukinjati. "Mislim, da so parlamentarne preiskovalne komisije zelo resen in eden ključnih instrumentov nadzora opozicije in javnosti – kot največje opozicije – nad delovanjem politike, politikov, nad transparentnostjo tega dela," je povedal prvak Zares in ocenil, da pa je treba izboljšati njihovo delovanje.
Diskriminacija pri pridobivanju kreditov
Petan je v sporočilu za javnost zapisal, da je vtis, "da gre pri osnutku poročila preiskovalne komisije za kakršno koli oprostilno sodbo", Golobič ustvaril sam, "s tem, ko je koalicija ves čas onemogočala delo parlamentarne preiskovalne komisije". Komisija je na podlagi izjav prič prišla do sklepa, da krediti za podjetje Ultra, kjer je Golobič solastnik, niso bili zavarovani po pravilih, kot jih predpisuje Banka Slovenije, NLB pa je kot banka, ki je v večinsko državni lasti, kredite podelila po internih pravilih, še piše Petan.
Prav tako na podlagi izjav prič komisija sklepa, da so posamezniki, povezani s podjetjem Ultra, pridobivali posle na način, kjer vsi prijavitelji niso imeli enakih možnosti za sodelovanje pri razpisu v državnem Mobitelu, navaja Petan in dodaja, da so nekateri prijavitelji oddali tudi po deset ponudb. Drugi te možnosti niso imeli.
Preiskovalna komisija med drugim predlaga, da državne institucije storijo vse, da se krediti podeljujejo na način, ki ga predpisuje Banka Slovenije. Predpisan način naj se spoštuje v primerih, ko gre za običajne državljane in ko gre za podjetja, poudarja predsednik komisije. "Prav tako se predlaga sklep, da morajo biti razpisi podjetij v večinski ali delni državni lasti transparentni in da morajo vsi prijavitelji imeti enake pogoje pri kandidiranju na razpis," še piše Petan.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.