Slovenija

'Gosenice moljev se pregrizejo skozi tanjšo embalažo iz plastike'

Ljubljana, 02. 10. 2019 06.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Maja Korošec
Komentarji
40

Odprete embalažo moke, riža, pšeničnega zdroba, semen … ki ste jo pred časom dobro zaprli, a vas ponovno preseneti prizor – v živilu so nitke podobne pajkovi mreži in leglo gosenic. Razočarani ugotovite, da niste bili uspešni v boju s kuhinjskimi molji, kljub temu da ste upoštevali različne nasvete. Ker gre za pogost scenarij v gospodinjstvih, smo se o teh škodljivcih in kako se jih znebiti, pogovarjali s strokovnjakom za metulje.

Na nas se je obrnila bralka, ki je potožila, da se nikakor ne more znebiti kuhinjskih moljev. Čeprav je zavrgla vso suho rastlinsko hrano in pomila omare, se ji je pri ponovnem nakupu živil zgodba ponovila. Lanena semena je iz originalne papirnate embalaže pretresla v posodo. Ker ji jih je nekaj ostalo, je embalažo večkrat zvila, jo oblepila z lepilnim trakom in še povila z elastiko. Ko je čez slab mesec ostanek semen zopet želela pretresti v posodo, je v embalaži našla zapredke in roj gosenic.

Samček krhljevega molja
Samček krhljevega molja FOTO: Stanislav Gomboc
Krhljev molj je kozmopolitska vrsta, ki se je s trgovanjem razširila po vsem svetu že v starem veku. Njenega primarnega izvora zato ne poznamo. Je subtropskega, azijskega ali afriškega izvora, zato nizkih zimskih temperatur ne prenese. Pri nas je poznana predvsem kot skladiščni in hišni škodljivec, saj v celinskem delu zunaj ne more preživeti zime. Na prostem ga srečamo le v toplem obdobju leta. Stanislav Gomboc, strokovnjak za metulje

Kako lahko pridejo v hrano, kljub temu da jo dobro zapakiramo, nas je zanimalo? Strokovnjak za metulje Stanislav Gomboc je pojasnil, da gosenice v hrano pridejo v kuhinji, lahko pa že pri pakiranju živil, torej v skladiščih živil, tudi v marketih. Samice odlagajo jajčeca neposredno na živila ali na njihovo embalažo. "Izlegle gosenice so majhne in lahko zlezejo v drobne špranje med embalažo, lahko pa pregrizejo tudi tanjšo embalažo iz plastike ali folije. Znano je, da ob pomoči črevesnih bakterij prebavijo celo polietilensko folijo," je razložil. Zato je več možnosti za uspeh, če živila shranjujemo v neprepustni stekleni embalaži ali posodi iz debelejše plastike, skozi katero se gosenice ne morejo pregristi. Treba pa je seveda paziti, da jo dobro zapremo, svetuje Gomboc.

Metulji lahko priletijo tudi od zunaj, predvsem poleti, ko zračimo stanovanja, in sicer iz bližnjih kmetij, skladišč, smeti, iz sosednjih hiš ali stanovanj. "Najpogosteje pa krhljevega molja domov prinesemo z nakupom napadenih živil, suhe hrane za hišne ljubljenčke, so celo na preprogah in predpražnikih, če so organskega izvora," je izpostavil Gomboc.

Gosenice med hrano izločajo tudi svileno nit, da bi se na ta način bolje skrile.
Gosenice med hrano izločajo tudi svileno nit, da bi se na ta način bolje skrile. FOTO: Stanislav Gomboc

Kuhinjski molj je skladiščni škodljivec, ki nima nič skupnega s hišnim moljem

Kuhinjski molj, kot mu pravimo v govornem jeziku, je vrsta metulja, ki mu strokovno rečemo krhljev molj (Plodia interpunctealla). "Ime je dobil, ker se je nekoč pogosto pojavljal tudi na sušenem sadju – na krhljih. Je skladiščni škodljivec in nima nič skupnega s hišnim ali suknjarskim moljem in še drugo sorodno vrsto iz te družine, ki se pojavljata na živalskih ostankih, v stanovanjih pa v glavnem na volnenih oblačilih in volnenih preprogah. Krhljev molj spada v družino pravih vešč, suknjarski molj pa v družino pravih moljev," je razliko pojasnil Gomboc.

Krhljev molj je sicer do 13 milimetrov velik nočni metulj. Čez dan miruje, leta in pari pa se, ko se stemni. "Ponoči samice odlagajo jajčeca na razna živila rastlinskega in tudi živalskega izvora. Pojavlja se tako v stanovanjih, kaščah, skladiščih in tudi na prostem, posebno v toplejših regijah Slovenije," je razložil Gomboc.

Gosenica se zabubi v raznih špranjah, vogalih, pred zabubitvijo pa iz svile splete rahel kokon, v katerem se nato preobrazi v bubo, iz nje pa se razvije metulj.
Gosenica se zabubi v raznih špranjah, vogalih, pred zabubitvijo pa iz svile splete rahel kokon, v katerem se nato preobrazi v bubo, iz nje pa se razvije metulj. FOTO: Stanislav Gomboc

Vrsta je polifagna, ki se hrani na suhih rastlinskih in živalskih substratih. "Gosenica substrat preplete s svilenimi nitkami, na katere se oprimejo delci hrane, zato jo je težko izslediti, posebno, kjer je umazano bele barve. Večina gosenic pri metuljih izloča svileno nit zato, ker si s svilo 'zagradijo bivališče', da so bolje skrite med hrano. To imajo že prirojeno. Gosenica lahko svojo barvo delno prilagaja živilom, na katerih se hrani. Najdemo jo v rižu, moki, pakiranih čajih, raznih kosmičih, v čokoladi, raznih krmilih, testeninah, v senu, suhem mesu, semenih za hišne ljubljenčke in številnih drugih živilih ter začimbah. Zabubi se v raznih špranjah, vogalih …, da ima mir v času preobrazbe," je povedal Gomboc in dodal, da gosenica pred zabubitvijo najprej iz svile splete rahel kokon, v katerem se zatem gosenica preobrazi v bubo. V bubi pa se nato odvije preobrazba gosenice v metulja.

Ena samica odloži od 200 do 400 jajčec, v povprečju 300

Iz jajčec se izležejo gosenice, ki se prehranjujejo s suhimi živili, medtem ko se metulji ne hranijo, ampak občasno popijejo le nekaj tekočine. Metulji živijo od sedem do 14 dni. Vrsta ima na leto več generacij. Njen razvojni ciklus je odvisen od temperatur. "Najhitreje se vrsta razvija pri višjih temperaturah, pod 15 stopinj Celzija pa se njen razvoj ustavi. Pri 30 stopinjah Celzija traja okrog 30 dni, pri 20 okrog 74 dni, pri 15 stopinjah Celzija pa tudi več kot 7 mesecev," je izpostavil Gomboc.

V stanovanjih se kuhinjski molji razmnožujejo celo leto.
V stanovanjih se kuhinjski molji razmnožujejo celo leto. FOTO: Stanislav Gomboc

Vrsta je sicer najbolj aktivna v poletnem času, ko lahko leta tudi zunaj stanovanj. V neogrevanih skladiščih se običajno razmnožijo od dve do tri generacije. V zimskem času se lahko razmnožuje v ogrevanih prostorih, tudi v stanovanjih, kjer se nemoteno razvija vse leto.

'Pogosto ljudje gosenice zaužijemo s hrano, ne da bi se tega zavedali'

Krhljevi molji – tako gosenice kot metulji – so v naravi hrana raznim plenilcem in parazitom. Ker je v stanovanjih naravnih plenilcev malo, se lahko namnožijo v velikem številu. Glavni plenilci v stanovanjih so pajki. "Pogosto ljudje gosenice zaužijemo s hrano, ne da bi se tega zavedali. So proteinsko bogate in užitne. Vsekakor pa hrane napadene s krhljevim moljem ne smejo prodajati v trgovinah, ker je to v nasprotju s prehranskimi predpisi," je poudaril Gomboc.

Feromonske lepljive vabe lovijo le samce, samic pa ne, zato niso popolnoma učinkovite pri zatiranju krhljevega molja v stanovanju.
Feromonske lepljive vabe lovijo le samce, samic pa ne, zato niso popolnoma učinkovite pri zatiranju krhljevega molja v stanovanju. FOTO: Bralka

Kako se jih znebimo?

Najlažji način je, če iz kuhinje odstranimo vsa napadena živila, lahko tudi drugo suho rastlinsko hrano. Če ne vemo katera živila so napadena, je najbolje zavreči vsa živila. "Gosenic se znebimo z zamrzovanjem živil za nekaj dni v zamrzovalniku. Tako uničimo jajčeca, gosenice in bube. To navadno naredimo, če kupimo sveža živila, za katera sumimo, da so napadena. Pogosto je to tudi hrana za hišne ljubljenčke. Prav tako moramo odstraniti vse metuljčke, ki jih vidimo v stanovanju, da preprečimo odlaganja jajčec in nadaljevanje vrste. Dokler se molja ne znebimo, je dobro vsa živila hraniti ali v hladilniku ali v dobro zaprtih posodah," je svetoval Gomboc, ob tem pa še opomnil, da feromonske lepljive vabe lovijo le samce, samic pa ne, zato niso popolnoma učinkovite pri zatiranju krhljevega molja v stanovanju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (40)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jozeceljski
02. 10. 2019 18.33
+5
Zdaj pa še prispevek o moljih, ki gredo na oblačila.
Kollerik
02. 10. 2019 19.31
+3
venec česna na notranjo stran vrat omare....
METKA102
02. 10. 2019 21.17
+1
Poliestra ne obžrejo. Le naravna vlakna, svilo, volno še posebej. Na koncu sezone je potrebno vse plašče dati v čistilnico in jih spraviti v pvc vreče. Ostalo pa oprati. V omari mora biti vse oprano in očiščeno. Brez izjeme. Potem imaš mir.
Transformerji
02. 10. 2019 15.56
+3
Nikakor se jih ne moreš znebiti, pa tudi če zavržeš vsa živila, ki jih obožujejo kuhinjski moli. So kot migranti, ki se jih nikakor ne moreš znebiti. Zato imamo v stanovanju vsepovsod hišice za molje, v omari z živili pa še nalepke, Verjemite, že dvakrat smo vse pripomočke letos zamenjali, kajti bila je prava invazija - sedaj se pa situacija malo umirja......
flojdi
02. 10. 2019 17.43
+6
.očitno so ta mala lepa bitjeca podobna komarčkom. k enim gredo radi , enih pa ne marajo. / k meni jih še ni bilo.. .
Kollerik
02. 10. 2019 19.32
+5
povsod so, samo oči moraš imeti, da jih vidiš :)
METKA102
02. 10. 2019 21.19
+2
Čim manj na pol porabljene hrane. Vse dobro zapakirano. In ne veliko zalog. Drugače je tam, kjer hrano pridelujejo sami, vrtičkarji npr. Kupila sem fižol na tržnici. Ja, v njem so bili črni hroščki, lezli so vse povsod. Bio in eko.
mario64
02. 10. 2019 15.20
+15
ubogi vegani kaj bojo zdaj jedli ko so to izvedeli
Blue Dream
02. 10. 2019 13.43
+9
bencin pa take fore
bababu
02. 10. 2019 11.56
+17
Vse navedeno je res, ampak!! Bube teh moljev se zredijo ZAomaricami, med stikom police z omarico, v "pantih", v pletenju raznih košaric, v varu-tobu še ne odprtih vrečk, v režah pokrovčkom steklene embalaže... IZPRAZNIT Kuhinjo in shrambo, prešpricatz biokilom, raidom ipd, pustit dva dni.... Umit, in bo mir.... Dokler skozi okno ne pride naslednji metuljček.... Je pa nagravzna ko vidiš police in stripe "bio" oddelkov v trgovinah... Polno zapredkov... In prineseš "ljubljenčka" domov...
Uporabnik1385495
02. 10. 2019 11.12
+12
Stara resniva,preverjeno drzi.Tudi casopisni papir-ne revije-pravi casopis,jih odganja
mmickica
02. 10. 2019 15.46
+11
Intimnanega3
02. 10. 2019 11.02
+10
raje pišite o hrastovih stenicah, ki se rapidno širijo iz Slavonije. Golazzen tudi pika in mrgoli povsod
pepe007
02. 10. 2019 10.23
+10
Če nisi vegi, ta bitja niso problem. Dodatne beljakovine živalskega izvora ne škodijo.
flojdi
02. 10. 2019 17.40
+0
.sj. / jest sicer vse kupljeno takoj pretresem v steklene kozarce , in nimam problemov. le , če kdaj zvečer, ko prižgem luč , pozabim zapret okno , se mi na brzino pritepe cel kup mušičk in veščic . ampak imam mucota , ki jih po hitrem postopku polovi ; in z užitkom popapca. itak , ker mi je uspelo s povečevalom prebrat na škatli mačje hrane , da le ta vsebuje le 4%e mesa... ..
borigi
02. 10. 2019 08.29
+52
Jaz imam dobre izkušnje z iztrebljanjem moljev z divjim kostanjem. Naberem vrečo divjega kostanja, vsak kostan prerežem na pol in jih namečem v vse predale, omare, shrambo... in moljev ni.
PegySue
02. 10. 2019 08.42
+28
TistoPravo
02. 10. 2019 08.18
-3
Večina upokojencev nima težave z gosenicami takoj kot je treba zagret stanovanja. Žal pod med 15 in 20 stopinjami stanovanjske temperature izgubijo tudi to družbo...za vsako družbo pa je pomembno imeti, saj veste kaj pravijo...ko imaš za rundo, jih imaš vedno velik okrog sebe! Torej so še ob te proteine ;)
fairplayy
02. 10. 2019 08.16
+8
niso škodljive beljakovinsko bogate ni panike
graf
02. 10. 2019 08.02
+12
riž , moko , zdrob , semena,oreške , suh fižol in še marsikaj ...molji obožujejo in najlažje se jih znebimo tako da vsa taka živila za katera so molji nevarni shranjujemo v steklenih kozarcih .. in ne v stanovanju kjer je pretoplo in idealno za razvoj moljev ...ampak na prostem , recimo na balkonu ali okenski polici ! Tak način shranjevanja sicer ni udoben , je pa varen pred molji ...
cirenij
02. 10. 2019 08.06
+42
Ampak to tudi ne pomaga, ker so ličinke že v originaalni embaži.Edino zamrzovanje.
graf
02. 10. 2019 08.08
+42
...spomnim se pred leti kako celo poletje nabiral zdravilne rastline za čaje , jih sušil in shranil v 3 litrski plastični embalaži od nekdanjega Benkota ...ko pa sem pozimi škatlo odvil da si bom skuhal čaj ...je pa notri vse gomazelo , ne morete si predstavljat kako sem bil razočaran , koliko dela je šlo v nič ! Ampak , vsaka šola nekaj stane in mene je izučilo da se plastika za shranjevanje ne uporablja ...
graf
02. 10. 2019 08.18
+25
cirenij : če moljem vzameš hrano in toploto ...si naredil vse ! Čaje , zdrobe in moko imam v hladilniku ! Moko preden jo shranim presejem ker sem tut jst že kupil tako ki je imela " prilogo" ...
cirenij
02. 10. 2019 09.16
+10
graf...v moki se mi nimajo časa zaredit,ker jo sproti porabimo. Jo pa tudi vedno presejem, samo s tem tistih jajčec molja ne uničiš. Glede temperature v hladiloniku imaš prav ampak hladilnik mi jer premajhen. Z zamrzovanjem vse uničiš. Saj sem že povedal, da tudi semenski fižol, paradižnik, motovilec........vse zamrzujem za dan ali več. Po mojem nasvetu se tudi sosedje držijo tega.
Quatflow
02. 10. 2019 10.10
+2
cirenij ja, ampak potem zivilo izgubi na kvaliteti.. nekaj casa naj bi sivka pomagala, ampak so precej trdovratni tile molji..
Quatflow
02. 10. 2019 10.10
-1
cirenij
02. 10. 2019 10.33
+9
allocorss...........Imam celo vrečo nogavic in telovnikov iz čiste, domače bele volne in v njem kar precej sivke, stare že več kot 2 leti. Molja pa nobenega. Ampak ti molji so drugi, kot tisti v živilih.
cirenij
02. 10. 2019 10.37
+3
allocours............živilo, ki ne vsebuje vlage, olj itd.,ki so suha, ne izgubijo na kvaliteti. Mi je povedal hrvaški znanec, da se baje tudi ligniji lahko večkrat ponovno zamrznejo.
KAPIBARA
02. 10. 2019 13.22
+0
To o lignjih mi je povedal kolegam ki se ukvarja z dobavo le teh restavracijam.. pa jih dobi iz V Evrope..
nutijan
02. 10. 2019 07.59
+26
Ne bojo nas Molji uničili ....kaj drugega nas bo ;-)
cirenij
02. 10. 2019 07.21
+52
Pri nas smo se moljev popolnoma znebili, ko smo ugotovili, da se pojavijo v original zaprti embalaži, torej so živila že okužena z njimi in so se po določenem času razvili molji. Karkoli kupimo, ričet, pšenični, koruzni zdrob......Takoj,ko prinesemo domov, damo za kak dan ali več v zamrzovalnik. In z molji ni več problemov.
gruber74
02. 10. 2019 07.39
+19
Hrano zamrznes in kasneje odmrznes. Sem prav razumel?
cirenij
02. 10. 2019 07.44
+20
gruber...naj ti bo jasni, da živila, ki ne vsebujejo vlage ipd. lahko zamrzneš in nato odmrzneš. Vprašaj strokovnjake.
cirenij
02. 10. 2019 07.47
+19
Ostale hrane v zamrzovalniku ne odtaljujemo ampak takoj porabimo. Pri semenih je drugače. Tudi motovilec, fižol, paradižnikovo seme kali iz zamrzovalnika. Uničijo se samo ti nepridipravi.
kr en 1
02. 10. 2019 07.10
+51
Mislim kera sreča, da dobimo molje iz azije ali pa ilegalce iz nevem kje. Vsi samo unicujejo!!
proofreader
02. 10. 2019 09.19
+16
JApajaDAja
02. 10. 2019 09.37
+12