Premier Miro Cerar je na povabilo češkega premierja Bohuslava Sobotke na dvodnevnem uradnem obisku na Češkem. V pogovorih sta ocenila, da so odnosi med državama odlični. Posebno pozornost sta namenila gospodarskemu in kulturnemu sodelovanju med državama, so danes sporočili iz kabineta predsednika slovenske vlade.
Slovenski premier vidi priložnosti predvsem na področjih okoljskih tehnologij, visokih tehnologij, avtomobilske industrije, projektiranja, obnovljivih virov energij, turizma in živilskega sektorja. Posebej sta premierja izpostavila tudi področje logistike, kjer ima za Češko poseben pomen Luka Koper.
V zvezi z njo je ključna izgradnja drugega tira Divača-Koper. Predsednik slovenske vlade je vnovič potrdil izvedbo tega projekta tudi svojemu sogovorniku. Strinjala sta se, da je projekt eden pomembnejših v tem prostoru, ter se dogovorila, da bosta državi preučili možnosti sodelovanja Češke pri projektu, so še sporočili iz Cerarjevega kabineta.
Ob tem so še navedli, da je gospodarsko sodelovanje med Slovenijo in Češko v zadnjem času intenzivnejše. V letu 2015 je blagovna menjava med državama dosegla 1,186 milijarde evrov. V letu 2015 so češka podjetja investirala 223,10 milijona evrov v Slovenijo, kar predstavlja 64-odstotno povečanje z letom prej. Obe državi beležita spodbudne makroekonomske kazalce, ki odpirajo nove priložnosti za gospodarstvi obeh držav.
Državi močno povezuje kultura
Tokratni uradni obisk daje posebno pozornost tudi kulturi, ki zelo povezuje oba naroda. Slovenija in Češka na področju kulture že zdaj poglobljeno sodelujeta, posebno na področjih uprizoritvene, vizualne in glasbene umetnosti, literature in filmske umetnosti, sodelovanje je vzpostavljeno tudi med slovenskimi in češkimi muzeji, knjižnicami in arhivi obeh držav.
Poseben pomen sta predsednika obeh vlad skupaj z ministroma za kulturo obeh držav dala Jožetu Plečniku. Letos namreč mineva 145 let od njegovega rojstva in 60 let od njegove smrti, zaradi česar bo tudi Ljubljana letos obeležila Plečnikovo leto. Obe državi od leta 2011 pripravljata projekt nominacije Plečnikovih del za vpis na Unescov seznam svetovne kulturne in naravne dediščine. V letošnjem letu je pričakovati aktivno nadaljevanje priprave obsežne dokumentacije mešane delovne skupine.
Predsednika vlad Slovenije in Češke sta tudi ocenila, da med državama poteka intenziven politični dialog, prav tako dobro sodelujeta v mednarodnih forumih, kjer imata pogosto podobna stališča, posebej v okviru Evropske unije. Prav tako je dobro sodelovanje z Višegrajsko skupino, kjer Češka aktivno spodbuja širše sodelovanje držav Višegrajske skupine s Slovenijo, so še sporočili iz Cerarjevega kabineta.
Slovenija se tudi aktivno udeležuje srečanj v razširjenem formatu, sodelovanje je najbolj intenzivno na področjih kohezijske in kmetijske politike EU, zaščiti zunanje meje EU, izgradnje strateške infrastrukture v regiji in na področju Zahodnega Balkana, so še dodali.
Slovenski in češki premier sta tudi izmenjala poglede o prihodnosti EU. Predsednik slovenske vlade se je zavzel za trdno, povezano in enotno EU, ki mora ostati osredotočena na ključne izzive, kot so migracije, gospodarska rast, delovna mesta, mladi in varnost.
Posebej sta naslovila tudi vprašanje migracij, kjer Slovenija podpira skupen odziv in politike EU. Slovenski predsednik vlade je izpostavil, da je potrebno zagotoviti učinkovit nadzor nad zunanjimi mejami EU in vrnitev k schengenski ureditvi, vprašanja migracij pa se ne more naslavljati z uvajanjem oz. podaljševanjem nadzora na notranjih mejah.
Po mnenju sogovornikov je ključno nadaljnje sodelovanje z državami Zahodnega Balkana, za katere je treba ohraniti evropsko perspektivo. Predsednik vlade se je v pogovoru zahvalil za pomoč češke vojske in policije v času povečanega prehoda migrantov v Slovenijo pred dobrim letom.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.