Slovenija

Širca presenečena nad kritikami

Ljubljana, 27. 10. 2010 12.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Postopek priprave zakona o RTV Slovenija je bil demokratičen, zakon sam pa zagotavlja depolitizacijo RTV in ni politični projekt, se je na nekatere ostre kritike predvsem opozicijskih poslancev odzvala presenečena Širca.

RTV Slovenija
RTV Slovenija FOTO: POP TV
Ministrica za kulturo Majda Širca: Zakon ni delo enega človeka - za razliko od sedaj veljavnega zakona.
Ministrica za kulturo Majda Širca: Zakon ni delo enega človeka - za razliko od sedaj veljavnega zakona. FOTO: Damjan Žibert

Ministrico za kulturo Majdo Širca je vložitev zahteve za razpis referenduma o zakonu o RTV Slovenija (RTVS) presenetila. Kot je zatrdila, je bil postopek priprave zakona demokratičen, zakon sam pa po njenih besedah zagotavlja depolitizacijo RTV in "ni politični projekt".

Širca je povedala, da zakon za spremembo od sedaj veljavnega ni delo enega človeka, pač pa rezultat številnih usklajevanj in sodelovanja strokovne javnosti. Prav tako mu stroka, tudi pravna, po njenih besedah načeloma ne nasprotuje. Kdor si na RTV Slovenija želi sprememb, mu po njenem mnenju zato ne bo nasprotoval.

"Obstaja obči konsenz, ki je rezultat dolgega usklajevanja s stroko s področja medijev," je pojasnila. Obravnave so potekale tudi v državnem svetu, državnem zboru in v okviru dvomesečne javne razprave. Tudi s sindikati so se pogajali skoraj pol leta in upoštevali številne njihove predloge, je zatrdila Širca.

Danes bi lahko po njenih besedah kdo dejal, da je demokracija draga. Širca pa pravi, da "demokracija ni draga, temveč je predvsem zelo dragocena - način, kako jo lahko upravljajo politiki, pa je lahko drag". Referendum je po njenih besedah pomemben inštrument demokracije, vendar pa se velja tudi "zavedati, v kakšnih časih živimo".

Očitek, da novi zakon vodi RTVS v komercializacijo in privatizacijo je "demagoški, netočen in je posledica površnega branja", morda tudi namernega, je opozorila ministrica. Prav tako je zanjo nesprejemljiv argument, da je bil predmet referenduma že sedaj veljavni zakon in da naj bo zato tudi novi zakon.

Predstavili razloge za referendum

Širca se je s temi besedami odzvala na kritike, ki zadnje dni letijo nanjo in na kulturno ministrstvo. Aleksander Zorn in Zmago Jelinčič sta namreč danes pojasnila razloge za zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o RTVS. "Prvi razlog je, da kljub vsem naporom v DZ nismo mogli preprečiti nekatere protislovnosti, napake in nevarnosti novega zakona. Drugi je ta, da koalicija ne more sprejeti kar koli hoče, samo zato, ker ima pač večino," je dejal Zorn. Po njegovih besedah je res, da bo referendum nekaj stal, a sprememba zavoda RTV bo zaradi mnogih premeščanj požrla ogromen del naročnine in še mnogo več denarja.

Pravi še, da je bil 1. zakon leta 2005 sprejet na referendumu, kar predstavlja njegovo najvišjo legitimiteto. Njegov sprejem je potrdilo ljudstvo. "Recipročno bi bilo potrebno, da bi tudi ta zakon potrdilo ljudstvo na referendumu," meni in še dodaja, da gre sicer za koalicijsko zavezo ideološke narave. "Pravijo, da je prejšnji zakon pomagal prejšnji vladi pri obvladovanju televizije. Vse to je neumnost!" pravi.

Privatizacija in tiho lastninjenje

"Pravijo, da je prejšnji zakon pomagal prejšnji vladi pri obvladovanju televizije. Vse to je neumnost!" pravi Zorn.
"Pravijo, da je prejšnji zakon pomagal prejšnji vladi pri obvladovanju televizije. Vse to je neumnost!" pravi Zorn. FOTO: POP TV

Poslanec SDS je še dejal, da bi po prvem predlogu zakona zavod postal nekakšna delniška družba. "Opozoril sem jih, da v tem primeru ne bo nihče plačeval naročnine. Ugotovili so, da s tem izgubijo milijone. Zdaj so to delniško družbo poimenovali drugače, a gre za isto stvar. Ima vse lastnosti gospodarske  družbe in morala bo ustvarjati profit, kar pa bo prineslo komercializacijo in popolnoma drugačen program," je pojasnil.

Sprašuje se, ali nam je v primeru, če gospodarska družba ustvarja profit, treba plačevati naročnino? "Ne! Večina javnih uslužbencev, sindikatov, strokovnjaki in tudi pravna služba parlamenta je zapisala, da bi to bila uničujoča družba," pravi Zorn.

Ob tem je Zorn opozoril, da je proti zakonu o RTV večina zaposlenih, večina sindikatov, veliko število strokovnjakov ekonomske stroke. Dodal je še, da je tudi zakonodajno-pravna služba parlamenta napisala uničujočo oceno o tem zakonu, ki ni bila upoštevana.
Zorn je opozoril, da je bil RTV doslej definiran kot "javni zavod, javno dobro in največja kulturna institucija v državi." Ta javni zavod bo po sedaj sprejetem zakonu postal sicer institucija javnega prava, vendar z vsemi lastnostmi delniške družbe in morebitni tajkunski plen vseh morebitnih kupcev delnic.

Jelinčič je dejal, da gre za privatizacijo in tiho lastninjenje. Pravi, da se bližamo časom Jugoslavije in da bomo zagotovo kmalu dobili člen, ki bo prepovedal govoriti resnico. "Po tem zakonu bodo imeli gospodje iz koalicije pravico do cenzure! Ta vlada nas bo pripeljala na dno!" je dejal in dodal, da edina rešitev ostaja Rado Pezdir. "Njega ni v parlamentu in ga zato ne morejo utišati!" je dodal.

Magajna opozarja, da bo javna RTV postala lekarna.
Magajna opozarja, da bo javna RTV postala lekarna. FOTO: Blaž Garbajs

Mešanica javnega in zasebnega

Glede RTV pa Magajna pravi, da bo zakon kot hibridna mešanica javnega in zasebnega (profitnega in neprofitnega), model za oblikovanje vseh drugih javnih zavodov. V predlogu zakona je poudarjena tudi finančna neodvisnost zavodov.

Problem so tudi nagrade, ki jih bodo sprejemali vodilni, kar pa je v neskladju z dejstvom, da financiranje prihaja tudi od naročnine vseh nas. "RTV bo postala lekarna, saj ne boš vedel, ali si pri farmacevtu ali pri trgovcu," še pravi.

'Posvetovali smo se tudi s pravniki'

Direktor direktorata za medije Vojko Stopar je očitke predlagateljev referenduma, da bo statusna sprememba RTVS stala več kot izvedba referenduma, zavrnil. Pojasnil je, da ta postopek "prav gotovo ne bo stal tri ali štiri milijone evrov, kolikor bo stal referendum". Sicer pa gre po njegovih besedah za normalne postopke posodabljanja produkcijskih procesov, skozi katere mora iti RTVS.

Zatrdil je še, da vse pogodbe o zaposlitvi ostanejo v veljavi tudi z dnem uveljavitve novega zakona. "Šele ko se bodo sindikati z vodstvom, ki je zavezano k vodenju socialnega dialoga, dogovorili za drugačne kolektivne pogodbe, bo prišlo do sprememb," je povedal Stopar.

O strokovnjakih, ki so sodelovali pri pripravi zakona, pa je dejal, da ministrstvo prevzema polno odgovornost za končni predlog in za končno oblikovanje zakona. "Zato nočemo obremenjevati teh ljudi, ki se mogoče s posamezno rešitvijo tudi ne strinjajo," je poudaril. Dejal je še, da so za posamezna posvetovanja zaprosili tudi strokovnjake s Pravne fakultete v Ljubljani, med njimi so se posvetovali z Rajkom Pirnatom.

Državi svet ni izglasoval veta

Kot je znano, državni svet ni izglasoval veta na nov zakon o Radioteleviziji Slovenija (RTVS). Po tem sta poslanski skupini SDS in SNS ter poslanec SD Andrej Magajna vložili zahtevo za razpis referenduma o tem zakonu. Na ministrstvu za kulturo so prepričani, da zakonu ne bo nasprotoval nihče, ki si na nacionalni televiziji želijo sprememb.

Zakon po mnenju ministrstva za kulturo zagotavlja depolitizacijo RTVS in ni političen projekt, kot je bil prejšnji. Novi zakon je plod dolge in izčrpne strokovne razprave, številnih pogajanj in strpnega vključevanja javnosti, so zapisali. Kot poudarjajo, mu stroka, tudi pravna, ne nasprotuje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Emil Možina
27. 10. 2010 22.48
Indonezija potres,cunami pa še vulkan ampak še hujš je pa pri nas zaradi te vlade.Naravne katastrofe!!!
pkorosec
27. 10. 2010 22.27
Imam super idejo za reformo RTVS -> ukinitev RTVS. Ni RTVS, ni potreben noben nov zakon, nobeno novo preseravanje, ki sluzi za manipuliranje volilcev.
playback
27. 10. 2010 18.50
Ta Širca je tako polna sama sebe, sedaj, ko je ministrica, da je spremenila celo način govora, samo iz važnosti. Bodi tiho koza in raje odstopi, ko pa govoriš bedarije !!!
kuzlabreja
27. 10. 2010 18.43
vi na popu ste slabši kot titov agitrop leta 1949!
kuzlabreja
27. 10. 2010 18.43
zakaj ste mi pa včeraj komentarje in o članih bilderbergov brisali!
kuzlabreja
27. 10. 2010 18.42
širca je bila včasih dobra novinarka, zdej je pa zanič ministrica!
bruselj3
27. 10. 2010 16.57
volite stranko prava: ukinili bomo 101 občino, ukinili bomo rtv naročnino ukinili bomo 6 ministrstev
bruselj3
27. 10. 2010 16.56
širca odstopi in ukini RTV naročnino!
hrast66
27. 10. 2010 16.29
Da je 80% zaposljenih na RTV preveč ve vsak lolek. razen direktorja RTV, katerrega delavci štrajkajo pri tem ima ta direktor večjo plačo kot predsednik Slovenije. Kdaj se bo ta socializem končal. V čem je razlika med tem socializmom in tajkunstvom osvoboditeljev. Naročnina vse to poravna, koliko časa še?.
Buena Vita
27. 10. 2010 15.53
he,he,he pahor je proti berlusconiju čista ničla,nula,zero ko je beerlusconi garal in ustvarjalnmedijski imperij je pahor pozadi jajčka praskal,in tio še vedno počne,lev to zna in fejst lagati,
Marija Demec
27. 10. 2010 15.38
UKINIT RTV NAROČNINO IN NAJ SE PREŽIVIJO SAMI ....JAZ JE TAKO NE GLEDAM,NE BOM NIČ POGREŠAL....PA ŠE SREČEN BOM KER ME NE BODO VEČ LUPILI Z NJIHOVO NAROČNINO.....RTV--POSTAVI SE NA SVOJE NOGE IN DELI DOBIČEK TER NAGRADE PO MILI VOLJI...
proofreader
27. 10. 2010 14.55
Tako je prav. RTVSLO naj postane komercialna televizija in naj se preživi s kvaliteto. Ne pa da plačujemo RTV prispevek, par deset zaposlenih pa revizorji niso nikoli našli v stavbi. Kot da so duhovi.
totnhem
27. 10. 2010 14.53
Pahor misli posnemati Belusconija,da bi privatiziral RTV hišo,na svoj način tu nekaj močno smrdi.
Frane Šajn
27. 10. 2010 14.49
NE BOJMO SE DEMENCE JE REŠITEV PRED PONORELOSTJO.
porka.malorka
27. 10. 2010 13.53
janez666a Ja men se tud zdi po reklamah sodeč bi reku da že komercialna. Sicer pa kdo jo še gleda
butnskalca
27. 10. 2010 13.46
draža, pa pol da še tam gledam bigbraderja pa španske cmerave nadaljevanke.............a si to hotu rečt?
janez6bbb
27. 10. 2010 13.41
cica a še ni komercialna:)?
cica_draza
27. 10. 2010 12.40
ukinte naročnino, pa naj tv slo rata komercialna, kot vse ostale televizije! naročnino na referendum!!!