Začenjajo se poletne počitnice. Tako slovenski šolarji kot del nemških so v petek zaključili letošnje šolsko leto. Zaradi podaljšanega konca tedna in ponedeljkovega praznika pa se mnogi Slovenci odpravljajo na morje. Na Prometno-informacijskem centru tako opozarjajo na gost promet in zastoje iz urbanih središč proti turističnim krajem.
Po dopoldanski gneči in zastojih po celotni državi, pa so se razmere v popoldanskih urah na cestah vendarle umirile.
Zaradi prometne nesreče je bil sredi dneva zaprt vozni pas v predoru Trojane. Občasno so zapirali tudi predor Karavanke, zaradi varnosti je bil zaprt tudi predor Podmilj.
Gneča in zastoji so hromili promet predvsem na primorski avtocesti. Zaradi prometnih nesreč je bil oviran promet med Vrhniko in Brezovico v smeri proti Ljubljani ter zaprt prehitevalni pas pred Uncem proti Kopru. Nastali so večkilometrski zastoji. Ti so nastali tudi na koncu podravske avtoceste že v jutranjih urah.
Na cestah bo pestro tudi v ponedeljek popoldan
Zelo zgoščen promet v nasprotni smeri - torej iz turističnih krajev proti urbanim središčem - na Prometno-informacijskem centru napovedujejo za ponedeljek popoldne.
Ob tem opozarjajo tudi, da prihaja čas poletnih dopustov in počitnic, zato se bo promet vsak konec tedna močno povečal predvsem od Avstrije in Italije proti turističnim krajem ter nazaj. Ves čas bodo obremenjeni vsi večji mejni prehodi s Hrvaško, najbolj Gruškovje in mejni prehodi v Istri. Voznikom zato priporočajo, da se na pot odpravijo ponoči ali v zelo zgodnjih jutranjih urah.
V času turistične sezone, torej od danes naprej, se spremeni tudi omejitev tovornega prometa in skupin vozil, katerih največja dovoljena masa presega 7,5 ton v Sloveniji. Do nedelje, 2. septembra, velja prepoved za omenjeno skupino vozil ob sobotah od 8. do 13. ure in ob nedeljah, praznikih ter dela prostih dnevih od 8. do 21. ure.
Med potovanjem poskrbimo za varnost in udobje otrok
Na potovanjih z otroki je pomembno, da poskrbimo za njihovo varnost z ustreznimi varnostnimi sedeži in pasovi, ki jih ne odpenjamo, tudi če malček med vožnjo zaspi. Poleg tega otroci med vožnjo nikakor ne smejo zapustiti otroškega varnostnega sedeža, opozarjajo na AMZS.
Otroku je treba prilagoditi tudi zračenje. Naj mu ne bo prevroče, po drugi strani pa vanj ne sme stalno pihati hladen zrak, kaj šele, da bi bil ves čas na prepihu. Poskrbeti je treba tudi za zaščito pred soncem, na primer z zložljivim senčnikom.
Za nemirnost otrok med daljšimi vožnjami je marsikdaj kriva monotonost in pomanjkanje zabave. Vožnjo jim lahko olajšamo tudi z upoštevanjem njihovega naravnega bioritma, skrbjo za redno prehrano, pijačo in spanec ter z animacijo, ki bo razbila monotonost potovanja.
V pomoč so lahko tudi otroška glasba in igrice s sodelovanjem staršev ter opazovanje okolja. "Pogosto uporabljena rešitev so tudi igrice na mobilnikih ali tablicah, kar pa se lahko hitro maščuje v obliki otrokove slabosti ali pa kasneje, ko bo namesto igranja na prostem želel ostati v zaprtem prostoru s svojim novim elektronskim prijateljem," so še dodali na AMZS.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.