Na Generalni policijski upravi (GPU) so se odzvali na kritike informacijske pooblaščenke Nataše Pirc Musar glede spremembe zakonodaje na področju pridobivanja podatkov o opravljenih telefonskih pogovorih. Kot poudarjajo na policiji, niso imeli in nimajo "nikakršnega namena izvajati 'fishing ekspedicij' ali celo kontrolirati vseh uporabnikov".
Policija opozarja, da v praksi prihaja do različnega tolmačenja določb zakona o kazenskem postopku, ki določa možnost pridobitve podatkov o elektronskem komunikacijskem prometu na podlagi odredbe preiskovalnega sodnika.

Operaterji namreč vedno pogosteje zavračajo izvršitev sodnih odredb za izpis prometa na konkretni bazni postaji, kar seveda neupravičeno otežuje delo policije v kočljivih trenutkih. "Prišli smo torej v nevzdržno situacijo, ko operater komunikacij odloča, ali bo izvršil sodno odredbo ali ne," pojasnjujejo na policiji.
Policija je izključno zato pripravila predlog k že omenjenemu predlogu zakona, s katerim je želela vzpostaviti zakonito in enotno prakso, nikakor pa ne možnosti neomejenega pridobivanja podatkov, so zapisali v sporočilu za javnost.
Vsakršno namigovanje na možne zlorabe, vzpostavljanje policijske države ipd. pa je po njihovem mnenju nekorektno oziroma tendenciozno.
Da policija ni imela in nima nikakršnega namena izvajati "fishing ekspedicij" ali celo nadzorovati vseh uporabnikov, pa potrjuje dejstvo, da želijo, da se področje uredi z vsemi potrebnimi nadzornimi mehanizmi. "Predlagali smo celo, da informacijska pooblaščenka kot nadzorni organ letno izvaja nadzor nad izvajanjem ukrepa," so zapisali.
Policija ta ukrep že po sedanji ureditvi predlaga le izjemoma, predlog pa je podvržen strogi notranji presoji, presoji pristojnega državnega tožilca in nazadnje še presoji preiskovalnega sodnika. "Vsak od njih mora pri odločitvi upoštevati tudi vse pomisleke, ki jih je navedla informacijska pooblaščenka," so še zapisali.
Na opozorila informacijske pooblaščenke so se v ponedeljek odzvali tudi na pravosodnem ministrstvu, kjer so njene očitke označili kot neutemeljene. Danes pa se je na te navedbe odzvala še Pirc Musarjeva, ki je zapisala, da je nad sprenevedanjem ministrstva razočarana in da v celoti vztraja na svojih stališčih.
"Glede na to, da je bilo v preteklosti nekaj odmevnih primerov, ko operaterji mobilne telefonije niso hoteli posredovati podatkov o prometu za celotne bazne postaje, je jasno, da želi predlagatelj – pa čeprav le z dvema besedama – to možnost omogočiti, s tem pa odpreti vrata za izjemno grob poseg v ustavno pravico do zasebnosti," je zapisala.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.