Slovenija

Gradnja džamije se odmika

Ljubljana, 15. 11. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Pri projektu izgradnje islamskega verskega in kulturnega centra v Ljubljani so na obzorju novi zapleti.

Mestna občina Ljubljana (MOL) bi morala glede na napovedi islamski skupnosti do konca oktobra poslati uradno ponudbo za odkup zemljišča ob Cesti dveh cesarjev, kjer naj bi stala prva slovenska džamija, vendar se to ni zgodilo. Poleg tega se je izkazalo, da parcela ni velika približno dva hektarja, kot so zatrjevali, ampak je MOL lastnica okrog 1,5 hektarja zemljišča.

Predreferendumsko zbiranje podpisov o gradnji džamije v Ljubljani  (Foto: D. Čekeliš)
Predreferendumsko zbiranje podpisov o gradnji džamije v Ljubljani (Foto: D. Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Iz postopka za prodajo parcele so izključili del zemljišča, ki je v postopku denacionalizacije. Gre za 2890 kvadratnih metrov, ki se nahajajo ob robu parcele, neuradno pa naj bi zahtevek za denacionalizacijo vložil red lazaristov. Kot so pojasnili v odgovoru na naša vprašanja, bo dokončna površina zemljišča znana po zaključku postopka ureditve meja.

Mufti bi gradil tudi na manjši parceli

S tem, da parcela ob Cesti dveh cesarjev ne meri okrog dva hektarja, kot je bila prva uradna informacija, je seznanjen tudi slovenski mufti Osman Djogić. "Tudi ta okrnjena površina bi zadostovala za izgradnjo islamskega verskega in kulturnega središča," je povedal Djogić. Slednje naj bi se namreč raztezalo na približno 4000 kvadratnih metrih površin.

Eden od predlogov za džamijo
Eden od predlogov za džamijo FOTO: POP TV

Djogić sicer meni, da bi lahko islamska skupnost sedaj kupila 1,5 hektarja zemljišča, ki ni problematično, in nadaljevala s projektom gradnje džamije, po njegovem pa se postopki nakupa tudi ne bi smeli preveč zavleči. Ob tem pa Djogić priznava, da ne ve, kdaj jim bo občina posredovala ponudbo za odkup, saj jih o tem ni še nihče uradno obvestil.

Vse v okviru rokov, pravijo na občini

Ob tem je zanimivo, da na občini oz. njenem oddelku za gospodarjenje z zemljišči zagotavljajo, da priprava gradiv za prodajo zemljišč, potrebnih za gradnjo islamskega verskega in kulturnega centra, poteka v okviru načrtovanih rokov.

V ljubljanski občinski upravi pričakujejo, da bo prodaja stekla naslednje leto, natančnejših rokov pa niso določili. Trenutno čakajo na pridobitev odločbe o določitvi meje, ki jo pričakujejo od državne geodetske uprave, opravljena pa je že tudi cenitev zemljišča, vendar nas bodo "s podrobnostmi lahko seznanili, ko bo objavljen javni razpis za prodajo zemljišča". Še poleti pa so napovedovali, da bodo že do konca oktobra islamski skupnosti poslali ponudbo za odkup zemljišča, vendar se tudi sredi novembra to še ni zgodilo.

Islamski verniki med molitvijo
Islamski verniki med molitvijo FOTO: POP TV

"Težaven" projekt

Kot je znano, je projekt izgradnje islamskega centra "težaven" že od začetka. Ljubljanski mestni svet je namreč po burni razpravi decembra lani sprejel spremembe prostorskega akta, ki omogočajo gradnjo džamije, vendar je temu kmalu sledila zahteva za razpis referenduma o njeni gradnji. Pobudniki so dokaj kmalu zbrali potrebno število podpisov, mestni svet pa je nato odložil dokončno odločanje o razpisu referenduma ter zahtevo posredoval v presojo ustavnemu sodišču.

Slednje je sredi julija odločilo, da se sklep o razpisu naknadnega referenduma glede gradnje džamije v Ljubljani odpravi. Že omenjeni prostorski akt je v začetku avgusta stopil v veljavo, od takrat pa islamska skupnost čaka ponudbo za odkup zemljišča, ki bi ji, seveda po odkupu, kot eden prvih korakov sledil mednarodni razpis za gradnjo centra.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10