RGD je tako na zahtevo Italijanov in zaradi spodletelega poizkusa sporazumnega dogovora v ponedeljek ob 22. uri začela z umikanjem svojih strojev z gradbišča. Dve uri kasneje je italijansko podjetje v skladu z napovedmi zaseglo še preostalo opremo RGD, so sporočili iz trboveljskega podjetja.
Italijansko podjetje je RGD sicer pred dvema tednoma posredovalo enostransko razdrtje pogodbe, v katerem je bil podan tudi zahtevek za umik trboveljskega podjetja z gradbišča do včeraj opolnoči, ko so na gradbišče prispeli tudi varnostniki, ki jih je najel Grassetto. Italijanska stran je pogodbo razdrla zaradi spora, ki se je začel že pred več meseci, ko je RGD opozorila, na določene nepravilnosti pri stanju na terenu. Vsa opozorila, ki jih je RGD zapisoval v svoj gradbeni dnevnik, je italijansko podjetje sprejelo in podpisalo, dokončno pa se je zaustavilo pri predlogu trboveljskega podjetja, da se jim prizna in plača del navedenih zahtevkov v višini 300 milijonov tolarjev, kar so Italijani zavrnili, ker slovensko podjetje zahteva plačilo, ki ga DARS ni priznal in seveda tudi ne plačal. Zato so pri Grassettu prepričani, da razdrtje pogodbe ni nezakonito ali sporno. Glede opreme trboveljskega podjetja pa zagotavljajo, da jo bodo v čim krajšem času zamenjali s svojo.
RGD, ki je za gradnjo trojanskega predora sklenila partnersko pogodbo z italijanskim gradbenim podjetjem Impressa Grassetto, se je že od vsega začetka pri izvajanju del srečevala z določenimi težavami in nepravilnostmi. Trenutno pa se na gradbišču, ki ga čuvajo najeti varnostniki nahaja oprema trboveljskega podjetja. Poleg razstreljiva in razsvetljave je v rokah Grassetta tudi prezračevalni sistem, ki so ga ti, po mnenju RGD, zaganjajo na silo. Kot smo že omenili, je italijanska stran povedala, da je to le začasna rešitev, saj nameravajo pripeljati lastno opremo, s katero bodo dela dokončali.
DARS pa zagotavlja, da bo kljub zapletom delo na predoru dokončano v roku – torej do pomladi 2004.