Slovenija

'Gre le za legalizacijo dela, ki ga že opravljamo'

Ljubljana, 15. 09. 2010 13.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
S.P./M.T./N.S.
Komentarji
9

Medicinske sestre naj bi po novem dodatno izobraževali za pomoč anesteziologom, a v sindikatu zdravstvene nege pravijo, da imajo medicinske sestre, ki že dolgo delajo pri anesteziji, dovolj izkušenj.

Po nedavnem sporu med vlado in zdravniki so se v UKC Ljubljana odločili za veliko reorganizacijo dela. Najprej bodo na vrsti zdravniška dežurstva, načrtujejo pa tudi, da bi povečali vlogo medicinskih sester. Te naj bi dodatno usposobili predvsem na področju anesteziologije. Erna Kos Grabnar, glavna medicinska sestra v ljubljanskem UKC, je povedala, da so tudi sami aktivno pristopili k tej reorganizaciji in dali pobudo za spremembo načina organiziranja.

Poudariti pa je treba, da medicinske sestre ne bodo zamenjale anesteziologa, ampak mu bodo ponudile le pomoč. Med dolgotrajnimi operacijami bi medicinske sestre tako samostojno vzdrževale anestezijo, zdravnik pa bi lahko medtem hkrati sodeloval pri več operacijah.

Jelka Mlakar, predstavnica Sindikata delavcev v zdravstveni negi, je za 24UR OB ENIH povedala, da bi vsaj za področje anestezije omenjen predlog pomenil zgolj legalizacijo že obstoječega dela in obsega dela in vsebine, ki ga medicinske sestre že zdaj opravljajo. Po njenem mnenju imajo medicinske sestre, ki že dolgo časa delajo pri anesteziji, že zdaj dovolj izkušenj. Res je, da nimajo formalne zdravniške izobrazbe, ki pa je niti ne bodo nikoli nadomestile, kar niti ni namen tega predloga. ''Gre za to, da bi bila razbremenitev zdravnikov neposredno ob pacientu lahko večja z ozirom na to, če bi določeno vsebino, ki jo izkušene sestre tudi sicer že sedaj opravljajo, tudi legalno opravljale. To pomeni, da bi zdravnik lahko za kratek čas odšel od mize in pacienta,'' je povedala.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

papir22
15. 09. 2010 20.47
Še eno delo,ki se prenaša na sestre, da bodo doktorji imeli čas se borit za svoje plače.
papir22
15. 09. 2010 20.42
Še ena stvar, ki se prenaša na sestre, da se bodo doktorji imeli čas borit za svoje plače.
shishmish
15. 09. 2010 16.32
"Medicinske sestre naj bi po novem dodatno izobraževali za pomoč anesteziologom, a v sindikatu zdravstvene nege pravijo, da imajo medicinske sestre, ki že dolgo delajo pri anesteziji, dovolj izkušenj." !??!? A se ti delajo norca iz ljudi?? Anesteziolog je eden izmed najbolj odgovornih in napornih poklicev kar jih obstaja, zdaj bodo pa neke medicinske sestre pač mal pomagale pri teh rečeh, ker imajo dovolj izkušenj?!?!?!?
Dzingiskan
15. 09. 2010 15.35
Slišim da na enega dohtarja pride 12 drugih zaposlenih v zdravstvu. Zdravstvena birokracija bi lahko dan ali dva oddelala delo strežnic. Ni se težko naučiti, bi pa bilo v veliko pomoč in prihranek stroškov in maksimalen izkoristek delovnega časa.
smeh-lol
15. 09. 2010 15.32
Medicinskih sester ne moti, da delajo nekaj ilegalnega za dobro bolnikov, medtem ko zdravniki jemljejo taiste bolnike za talce.
grdavs
15. 09. 2010 14.58
Vam povem iz lastnih izkušenj, da je zelo, zelo neugoden občutek, ko na operacijski mizi zaspiš pri enem človeku, zbudi te pa drugi. Sem se kar par ur spraševal ali je vse ok z mano...
grdovreme
15. 09. 2010 14.39
saj ne gre samo za izobraževanje sester. potreben je potm tudi mnogo obširnejši monitoring, če naj en zdravnik nadzira več ooperacij hkrati - to pa spet drago stane. pojavi se tudi vprašanje odgovornosti v primeru zapletov
periot
15. 09. 2010 14.30
Najboljše da še operirajo namesto njih nimam besed?
Libra77
15. 09. 2010 14.27
Dodatna (sodeč po izkušnjah) nepotrebna izobraževanja za nove stroške, torej nov davkoplačevalski denar, ki bo krožil.