V Združenju slovenske fotovoltaične industrije so znova spomnili, da so konec avgusta letos opozorili na nezakonite odločbe o rušenju strešnih sončnih elektrarn, ki naj bi ga naročilo okoljsko ministrstvo. Takrat so vlado in pristojna ministrstva pozvali k čimprejšnji ureditvi razmer, saj gre za eno redkih gospodarskih področij, ki trenutno beleži rast in ustvarja nova delovna mesta.
Predsednik združenja Uroš Merc, ki se je zato srečal s predsednikom slovenske vlade Borutom Pahorjem in okoljskim ministrom Rokom Žarnićem, je celo dobil zagotovilo, da se tovrstna problematika prednostno rešuje. "Žal pa okoljsko ministrstvo še naprej ignorira naše pobude za razgovor na to temo in za rešitev nastalega zapleta," trdijo v združenju.
Zanima jih, kako lahko okoljsko ministrstvo upraviči dejstvo, da so elektrodistributerji do prejšnjega tedna nemoteno priklapljali sončne elektrarne brez gradbenega dovoljenja, sedaj pa jih več ne smejo. Okoljsko ministrstvo naj bi namreč letos po mnenju združenja spremenilo svoje stališče in začelo za postavitev sončnih elektrarn zahtevati gradbena dovoljenja.
Menijo, da je treba kaznovati elektrodistribucijska podjetja, če so dve leti kršila zakonodajo, saj so dve leti omogočala priključitev nedovoljene gradnje na objekt gospodarske javne infrastrukture oziroma izdajala dovoljenja in soglasja za takšno priključitev. "Če pa kršijo zakonodajo sedaj, pa so v skladu z energetskim zakonom odškodninsko odgovorni za škodo, ki jo povzročajo uporabnikom omrežja, ker jim ne omogočijo priklopa."
Poudarili so še, da njihov namen ni kaznovanje elektrodistribucijskih podjetij, ampak želijo opozoriti, do kakšnih absurdnih razmer prihaja zaradi ravnanja oziroma opustitve pravnega ravnanja okoljskega ministrstva.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.