Te dni po elektronskih poštnih naslovih kroži obvestilo z navodili, kaj storiti, če vas tat prisili, da na bankomatu dvignete denar in mu ga izročite. V elektronskem sporočilu je zapisano, da v takem primeru vtipkate svojo PIN številko v obratnem vrstnem redu.
"Bankomat vam bo dal denar, vendar bo to hkrati prepoznal kot klic na pomoč in bo sprožil alarm na policiji,“ piše v pismu, ki smo ga prejeli tudi v uredništvu 24ur.com. To opcijo naj bi imeli vsi bankomati, le da veliko ljudi tega ne ve, piše neznani pošiljatelj.
'Dezinformacija'
Družba Bankart, ki upravlja z mrežo bankomatov po Sloveniji, je na svoji spletni strani objavila obvestilo, da "navedbe nikakor ne držijo“. Državljane pozivajo, da "tovrstnim sporočilom ne nasedajo“. "Podjetje Bankart lahko opozori uporabnike na varne načine poslovanja z bančnimi karticami. Sami nimamo kakšnega varovala v primeru, da ropar prisili nekoga, da dvigne denar na bankomatu," je za 24ur.com povedala tiskovna predstavnica Bankarta Melita Hrovat.
Vodja oddelka za Kartično poslovanje v UniCredit Bank, Milan Ogrin, ob tem imetnike bančnih kartic poziva, naj bodo pred vsakim dvigom denarja pozorni na okolico in na svoje osebne stvari, denarnico, torbico in tako dalje. ''Pinov naj ne shranjujejo skupaj s kartico, saj s tem zelo zmanjšajo možnost zlorabe kartice. Če pride do fizičnega napada, odvzema kartic ali prisile uporabe kartic, je nujno, da oškodovanec takoj po dogodku obvesti najbližjo policijsko postajo in v najkrajšem času blokira vse kartice. Kartični center za blokado kartic UniCredit Bank je strankam na voljo 24 ur na dan,'' je sporočil.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.