Pomanjkanje zdravnikov je po besedah ministra za zdravje Dorjana Marušiča eden največjih problemov slovenskega zdravstvenega sistema, Slovenija pa po številu zdravnikov sodi na rep Evropske unije. Po njegovih besedah smo z dvema medicinskima fakultetama na zgornji meji usposabljanja kadrov, več kot sedanjih 330 pa sistem ne more izobraževati, poudarja.
Z zakonom tako želijo poenostaviti in poenotiti postopke za priznanje izobrazbe in možnosti zaposlitve pri nas zdravnikom iz držav, ki niso članice EU. Po novem zakonu bi tako lahko specialist, ki bo imel garantno pismo izvajalca zdravstvenih storitev v Sloveniji, da bi ga zaposlili, postopek zaključil v roku enega meseca.
Kandidata, ki bo opravil postopke, bodo pri delodajalcu vključili v delo, za kar bo prejemal plačo. Ko bo začel delovati samostojno, bo moral znati tudi slovensko. Posebna komisija ministrstva za zdravje pa bo skrbela za preverjanje strokovnega znanja kandidata. Diplomant se bo po šestih mesecih lahko prijavil za specializacijo, specialist pa bo moral opraviti še največ eno leto dodatnega izobraževanja, za tem se bo lahko zaposlil kot specialist.
Po ministrovih besedah so v zakon vgrajene zadostne varovalke, saj bodo morali kandidati ustrezno izkazati znanje medicine in slovenskega jezika. Poleg tega so v zakon na matičnem odboru vključili dodatno varovalko, saj bo moral minister za zdravje vsako leto določiti zgornjo mejo uvoza tujih zdravnikov.
To določbo so sicer poslanci še nadgradili z dopolnilom. Minister bo tako zgornjo mejo števila ponudb za delo tujih zdravnikov določil na podlagi potreb izvajalcev, ministrstvo pa bo število ponudb za delo spremljalo na podlagi vloženih zahtev. Zahteva kandidata, vložena po zahtevi, v kateri je bila dosežena zgornja meja števila ponudb, pa se bo zavrgla.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.