Pred novinarje je danes stopil poslanec SDS Branko Grims, predsednik Odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo, ki je pojasnil, da obstaja sum, da je poslanec Levice, Miha Kordiš, storil kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic ter izdaje tajnih podatkov. "Uradna oseba ali druga oseba, ki v nasprotju s svojimi dolžnostmi varovanja tajnih podatkov sporoči ali izroči tajne podatke ali mu kako drugače omogoči, da pride do njih ali zbira take podatke, se kaznuje z zaporom do treh let," je pojasnil in dodal, da je glede na vse navedeno tožilstvu predlagal, naj preveri in izvede vse postopke ter naj, na podlagi strokovne ocene tožilstva, sami ugotovijo, ali so prisotne okoliščine še drugih kaznivih dejanj.
Spomnimo, da je po nasilnih protestih v Ljubljani Kordiš novinarjem povedal, da je iz javno dostopnih informacij mogoče sklepati, da so v policiji in političnem vrhu vedeli, kakšen protest se pripravlja, in bi stopnjevanje nasilja "na marsikateri točki lahko preprečili". Tega niso storili, pač pa so uporabili solzivec, gumijaste naboje in vodni top. Uporaba teh represivnih sredstev pa je po Kordiševi oceni očitno ustrezala političnemu vrhu oz. premierju Janezu Janši in njegovemu krogu. Po Kordiševih informacijah so bili pri omenjenih dogodkih prisotni "predstavniki podzemlja", z dogodkom pa so po besedah poslanca Levice povezane tudi "skupine skrajne desnice z zgodovinsko izpričanimi povezavami do stranke SDS".

Grims je danes pojasnil, da gre pri celotni zadevi za odnos do varovanja zaupnih podatkov in da se s temi podatki ne manipulira, kajti tudi manipuliranje s tajnimi podatki je zloraba tajnih podatkov. "Poleg tega gre v takem primeru za zlorabo funkcije, ki jo opravljaš. Z agencije Sova so takoj reagirali in izjavili, da utemeljeno pričakujejo, da s tajnimi podatki agencije vsi, ki se z njimi seznanijo v okviru opravljanja svojih nalog, ravnajo zakonito in odgovorno, zavedajoč se škodljivih posledic njihove zlorabe za ozke interese posameznikov ali skupin," je dodal Grims in pojasnil, da se glede informacij torej Sova ni mogla izreči, utemeljenost interpretacij pa je potem zanikala. "Javnost je bila že prej iz poročanja medijev dobro seznanjena s tem, da so se nasilnih nemirov v Ljubljani udeležili nekateri znani levičarski akterji, ki so svojo udeležbo, z objavo lastnih fotografij na javnih internetnih platformah, potrdili kar sami," je še povedal Grims.
Grims je še dodal, da upa, da bo epilog dosežen na pravosodnih organih.
Na ovadbo se je odzval tudi poslanec Levice Kordiš, ki je uvodoma pojasnil, da imajo v SDS radi pravljice, ki se jih lahko zapiše tudi v obliki kazenske ovadbe, čeprav bo to še vedno pravljica. "Vprašajmo se torej, zakaj Branko Grims preusmerja s pravljicami pozornost od problemov v tej državi? Zaradi tega, ker je vlada Janeza Janše v svojih osmih mesecih vladanja popolnoma pustila ljudi na cedilu," je povedal Kordiš in dodal, da se sedanja vlada ni ustrezno odzvala na epidemijo, saj ljudje umirajo in trpijo. "Poleg tega pa so seveda nervozni tudi zato, ker se jim trese stolček in to vedo. Vedo prav tako, kakšne so posledice. In ne smemo si dovoliti, da nas kakor koli speljejo na led s svojimi pritlehnimi političnimi napadi in s svojimi pravljicami, tudi teorijami zarote, ne glede na to, ali so te podane v obliki parlamentarnih razprav, twitterja predsednika vlade Janeza Janše ali pa navsezadnje kazenskih ovadb," je zaključil.
KOMENTARJI (542)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.