
Odločba ustavnega sodišča je nedvoumno potrdila, da so koalicijski člani komisije, ki preiskuje zadevo Patria, ravnali protiustavno, ko so razrešili dva njena predsednika, je na novinarski konferenci povedal poslanec SDS Branko Grims. Grims tudi pričakuje, da bodo omenjeni poslanci odstopili z vseh svojih javnih funkcij.
Grims pričakuje, da bo poleg omenjenih poslancev – Tadeja Slapnika (Zares), Toneta Anderliča (LDS) in Dejana Levaniča (SD) – odstopil tudi predsednik DZ Pavel Gantar (Zares), saj je po mnenju Grimsa omenjene poslance podpiral, ko so ti povzročili razrešitev dveh predsednikov omenjene komisije.
Grims je prepričan, da so koalicija in njeni trije poslanci ustavo kršili zavestno, in sicer zato, ker so "pod krinko preganjanja korupcije in mirovništva" želeli dajati "velike vsote davkoplačevalskega denarja točno določenemu delu orožarske industrije". "Po domače rečeno gre za hranjenje določenega dela orožarske industrije, ki so mu blizu stranke sedanje oblasti, in so mu to obljubile že pred volitvami leta 2004, ko so imele oblast," je dejal.
Slednje po besedah poslanca dokazuje tudi takratno pismo o nameri, s katero je ministrstvo za obrambo Sistemski tehniki izrazilo namero, da bo oklepnike 8 x 8 delalo omenjene podjetje.
Slapnik in Levanič sta zavrnila Grimsove navedbe
Poslanec SD Levanič je dejal, da izjava Grimsa nima nobene teže, saj je ta v okviru preiskovalne komisije Patria sam kršil tako poslovnik DZ kot zakon o parlamentarni preiskavi. Levanič je še dejal, da so poslanci iz koalicije pri delu preiskovalnih komisij dosledno upoštevali veljavne zakone in druge akte.
Tudi Tadej Slapnik iz Zaresa je zavrnil navedbe Grimsa. Hkrati pa je dejal, da je tudi SDS v prejšnjem mandatu na podlagi istega zakona onemogočala delo Milana M. Cvikla, ko je bil predsednik preiskovalne komisije. Kot je znano je SDS takrat Cvikla predlagala za pričo, zaradi česar ni mogel biti več predsednik preiskovalne komisije za Patrio.
Presojo zakona in poslovnika so na ustavno sodišče vložili poslanci SDS, SNS in SLS. Ustavno sodišče je presodilo, da sta zakon o parlamentarni preiskavi in poslovnik o parlamentarni preiskavi v neskladju z ustavo. Ugotovilo je, da niti zakon o parlamentarni preiskavi niti poslovnik o parlamentarni preiskavi ne vsebujeta posebnega postopkovnega mehanizma, ki bi učinkovito preprečeval sistematično naklepno oviranje dela preiskovalnih komisij s predlaganjem za priče in posledičnim izločanjem članov komisije, vključno s predsednikom.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.