Klemen Grošelj, kandidat stranke Zelenih na evropskih volitvah, je med včerajšnjim soočenjem na naši televiziji spregovoril tudi o domnevnih vplivih tretjih držav na slovensko politiko. "Sam sem bil zaradi svojega dela na Zahodnem Balkanu očitno predmet nekaterih aktivnosti predsednika Vučića, ki imel to hudo potrebo, da me je med več kot 100 opazovalci izpostavil kot neko grožnjo," je dejal.
Namignil je na možnost, da se je znašel na repu liste Gibanja Svobode zaradi pritiskov iz Srbije, pri tem pa je omenil tudi ljubljanskega župana Zorana Jankovića. Nosilko liste vladajoče stranke Ireno Jovevo je zanimalo, ali so se pritiski zares zgodili, Grošelj pa ji je odvrnil, da je dobil dovolj signalov za utemeljen sum. "Bilo je dovolj jasnih signalov, da imam lahko utemeljen sum, da so v ozadju te zgodbe bistveno globje kot pa tisto, kar je bilo povedano," je dodal.

Janković je na današnji novinarski konferenci zanikal, da bi se na kakršen koli način vpletal v odnose med Gibanjem Svoboda in Grošljem. "To je ena velika neumnost, kar si gospod Grošelj domišlja, je njegova zadeva. Jaz trdim, da to ni res. Niti besede nisem spregovoril o njem. Kako so se uvrščali na listo, morate vprašati koga drugega," je odgovoril na novinarsko vprašanje. Ob tem je napovedal, da bo na nedeljskih evropskih volitvah podprl listo Gibanja Svoboda.
Potrdil je, da sta s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem v prijateljskih odnosih in da se je pred kratkim mudil na obisku v Beogradu. Zatrdil je, da z Vučićem nikoli nista govorila o Grošlju. "Oba lahko pokličete, Vučića in Goloba," je dejal ljubljanski župan. Ob tem je spomnil, da je Grošelj šel sam v drugo stranko, kjer bo lahko "pokazal, kako dober je".

Vučić Grošlja označil za sovražnika Srbije
Kot smo poročali, je Vučić v začetku leta v odzivu na očitke Evropskega parlamenta o nepravilnostih na lanskih volitvah v Srbiji štiri evropske poslance, med njimi tudi Grošlja, označil za sovražnike Srbije. "V Svetu Evrope je bilo več ljudi, ki so pozitivno ocenili srbske volitve, kot obratno. V Evropskem parlamentu je bilo to razmerje podobno. Ampak vi raje citirate Violo von Cramon, Klemna Grošlja, Andreasa Schiederja in Stefana Shennaha, ki so najhujši sovražniki Srbije," je takrat dejal Vučić.
Grošelj, ki je vodil opazovalno misijo Evropskega parlamenta na volitvah v Srbiji, je v odzivu poudaril, da zavzemanje za svobodne in poštene volitve ni izraz sovraštva ampak podpore demokratični Srbiji.
Aktualni slovenski evropski poslanec je nato maja umaknil predhodno dano soglasje h kandidaturi za evropskega poslanca na listi Gibanja Svoboda. Prav tako je izstopil iz stranke. Zmotilo ga je predvsem dejstvo, da se je znašel na repu liste kandidatov, ki ne ponuja verjetnih možnosti za izvolitev.
"Jaz sem bil še na začetku leta opredeljen kot dober kandidat, izpostavljeno je bilo, da se močno računa name, potem pa se je v roku dveh mesecev to popolnoma spremenilo. Edino, kar se je v tistem vmesnem času zgodilo, je bilo negativno poročilo evropskega parlamenta o volitvah v Srbiji in znani napad Vučića name," je Grošelj danes komentiral za 24UR. Dokazov, da je Janković lobiral pri vladajoči stranki v zvezi z njim, Grošelj nima, a kot ocenjuje, bo "resnica prej ko slej prišla na dan".
KOMENTARJI (160)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.