Nekdanji poslanec LDS Aleš Gulič, ki ga je vladna komisija za kadrovska in administrativna vprašanja predlagala za direktorja Urada za verske skupnosti, je napovedal, da bo urad vodil zelo demokratično in skozi razpravo. Z v.d. direktorjem urada Dragom Čeparajem se je že pogovarjal o primopredaji. Gulič meni, da bo njegovo sodelovanje z nekaterimi največjimi verskimi skupnostmi korektno. Znano je namreč, da so večje verske skupnosti javno podprle Čeparja. Guliča to ne skrbi in pravi, da je imel že do sedaj kot poslanec in kot predsednik sveta LDS stik s skoraj vsemi verskimi skupnostmi.
Veljavna zakonodaja na tem področju je po Guličevem mnenju zelo naklonjena večjim verskim skupnostim in bistveno manj manjšim. Kot je dejal, je treba preučiti, ali je to res ali gre samo za neki občutek, in nato reagirati. Prav gotovo pa je treba vpeljati pozitivno diskriminacijo za tiste, ki imajo manj možnosti, poudarja Gulič.
Večje verske skupnosti bodo "pogrešale" Čeparja
Ob predvidenem imenovanju Guliča na mesto direktorja omenjenega urada se je oglasila Katoliška cerkev. Od novega direktorja pričakujejo, da bo gojil korektne odnose s Cerkvami in drugimi verskimi skupnostmi v Sloveniji, hkrati pa niso izpustili, da so sami podpirali Čeparja, saj je bilo njihovo sodelovanje z njim pozitivno.
Obregnili so se ob Guličev predlog za sprejetje predloga zakona o verski svobodi. Ta se po mnenju Cerkve vsebinsko močno odmika od načela pozitivne ločitve Cerkva in drugih verskih skupnosti od države. ”Njegov predlog bi na praktičnem nivoju odpravil možnost sodelovanja med državo in verskimi skupnostmi, s čimer bi prišel v nasprotje z uveljavljenimi evropskimi standardi o verski svobodi,” so zapisali v sporočilu za javnost.
Tudi pravoslavci od Guliča pričakujejo enakopraven odnos. Paroh Peran Bošković je razložil, da je Svet krščanskih cerkva, v katerem so Rimokatoliška, Evangeličanska, Binkoštna in Srbska pravoslavna cerkev, v pismu predsedniku vlade Borutu Pahorju izrazil željo, da urad ostane, kakršen je, saj so z njim zadovoljni. Ob tem je omenil, da se je z Guličem na osebni ravni srečal kot z večino poslancev in drugih politikov in z vsemi brez izjeme imajo v pravoslavni cerkvi korektne kontakte in odnose. Od novega direktorja si želi, da bi imeli v njem tako podporo, kot so jo imeli pri Čeparju, da bi bil zavzet za njihove probleme in potrebe.
Evangeličani si želijo, da bi nov direktor imel korekten, spoštljiv in enakopraven odnos do vseh verskih skupnosti. "Guliča tako rekoč ne poznam drugače kot iz medijev, sem se pa sicer nekajkrat z njim bežno pogovarjal ob kakem sprejemu," je dejal evangeličanski škof Geza Erniša. Po njegovem mnenju je lažje, če je na tako pomembnem uradu človek, ki ima neki občutek do vere, do verskih skupnosti, do cerkva in tudi spoštovanje do tega dela, ki ga cerkve opravljajo.
"Gre za stvar vlade"
Po besedah tajnika Islamske skupnosti v Sloveniji Nevzeta Porića je imenovanje direktorja urada predvsem stvar vlade, islamska skupnost pa je z dosedanjim vodstvom dobro sodelovala.
Obenem je opozoril na sporazum o pravnem položaju Islamske skupnosti v Sloveniji, ki so ga z vlado podpisali leta 2007, a se uresničuje zelo počasi. V tem sporazumu je po njegovih navedbah zapisano, da bo imela islamska skupnost v bolnicah nekoga, ki bi obiskoval bolnike, ter svojega predstavnika tudi v zaporih, policiji in vojski.
Kot je poudaril, so z uradom poskušali te stvari implementirati, ampak urad enostavno nima teh pristojnosti. Sicer pa je po njegovem mnenju pomembno, da urad obstaja, saj je prvi naslov vsake verske skupnosti, ko nastopa proti državi.
Razočarana Kucler Dolinarjeva
Na jutrišnje imenovanje Guliča za direktorja se je odzvala tudi Mojca Kucler Dolinar (NSi). Guličeve besede si razlaga kot priviligiranje manjših verskih skupnosti. "Tako stališče je v nasprotju z načelom nevtralnosti države do verskih skupnosti in ustavnim načelom enakega obravnavanja,“ je menila Kucler Dolinarjeva in dodala, da je nad izborom razočarana. "Predvsem je zaskrbljujoče, da je bil s tem izborom storjen nov korak, ki Slovenijo vodi stran od odprte, napredne in strpne družbe,“ je menila Kucler Dolinarjeva.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.