
Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je odločno proti objavi seznama slovenskih podjetij, ki niso izpolnila davčnih obveznosti. Kot poudarjajo, številna med njimi niso mogla plačati davkov zaradi objektivnih vzrokov, ker jim zlasti kot podizvajalcem pošteno opravljenega dela niso plačali njihovi pogodbeni partnerji. Med slednjimi so tudi velika podjetja, ki so v insolvenčnih postopkih. ''Pa tudi državni organi sami pogosto niso poplačali opravljenih del številnim izvajalcem širom Slovenije, nekatera so zaradi tega morala celo v stečaj,'' so sporočili z GZS.
Z imeni in priimki ter fotografijami so seznam davčnih utajevalcev objavili v Veliki Britaniji, vendar gre tam za ljudi, ki jih iščejo tudi policija in sodišča. Na GZS pojasnjujejo, da bi podjetjem medijski linč ''prizadel poslovni ugled, lahko bi prišlo tudi do znižanja njihovega bonitetnega razreda''.
V GZS so še dodali, da nasprotujejo vsakršnim oblikam slabih poslovnih praks in nelojalnega konkuriranja, še posebej tudi neplačevanju davkov. ''Vsaka normalna država ima zakonske in učinkovite sodne mehanizme za izterjavo davkov, tudi Slovenija. Država naj zato namesto uvedbe sramotilnega stebra učinkovito ukrepa proti davčnim utajevalcem in izboljša učinkovitost pobiranja davkov,'' so še zaključili v GZS.
Njihovo sporočilo prihaja po tem, ko je vlada na spletni strani objavila seznam nekaj več kot 14.000 slovenskih gospodarskih družb in samostojnih podjetnikov, ki so imeli konec junija skupaj za 830 milijonov evrov davčnega dolga.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.