V izjavi za celodnevni slovenski radijski spored je Haider dejal, da razsodba avstrijskega ustavnega sodišča ne narekuje postavitve dodatnih dvojezičnih napisov na avstrijskem Koroškem. Za glavnega tajnika NSKS Marjana Pippa je tako stališče, "ki je očitno tudi stališče nove koalicijske vlade na avstrijskem Koroškem, absolutno nesprejemljivo".
"Ob takih izjavah je vsako govoričenje o konferenci konsenza odveč. Sedaj je potrebna odločna beseda avstrijskega kanclerja Wolfganga Schüssla, kajti to vprašanje je absolutno v njegovi pristojnosti," je v sporočilu za javnost poudaril glavni tajnik NSKS.
Vouk: Avstrije ne moremo nagraditi za nespoštovanje lastnih zakonov
Podpredsednik Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS) Rudi Vouk pa je poudaril, da je proti brezpogojnemu sodelovanju na napovedani konferenci o konsenzu. "Ne moremo razpravljati o tem, kar bi že zdavnaj moralo biti uresničeno," je še izjavil Vouk.
Že po uredbi o dvojezični topografiji iz leta 1977 bi morali stati dvojezični napisi v bivših občinah Žvabek in Slovenji Plajberk, pa jih vse do danes ni. Prav tako bi morali po zakonu o narodnih skupnostih že od 1976 naprej stati dvojezični napisi tudi v občinah Pliberk, Žitara vas, Železna Kapla, bivša občina Svetna vas, Šmarjeta v Rožu, Škofiče, Kotmara vas in Št. Jakob.
"Avstrije ne moremo nagraditi za to, da je svoje lastne zakone ignorirala več kot četrt stoletja, v resnih pogovorih pa našteti dvojezični napisi ne morejo biti predmet pogajanj," je še izjavil Vouk.
Konferenca konsenza ali konferenca zavlačevanja?
V letu 2002 je za ureditev vprašanja dvojezične topografije na pobudo avstrijskega kanclerja Wolfganga Schüssla na Dunaju potekala t.i. konferenca konsenza, pri kateri sta poleg predstavnikov političnih strank in slovenske manjšine sodelovala tudi predstavnika nemško-nacionalističnih Heimatdiensta in zveze brambovcev. Konferenca konsenza se je po treh zasedanjih 11. septembra 2002 končala brez uspeha. Avstrijski državni sekretar Franz Morak pa je januarja letos napovedal novo pobudo avstrijskega kanclerja Wolfganga Schüssla za ureditev vprašanja dvojezičnih topografskih napisov na avstrijskem Koroškem po deželnozborskih volitvah 7. marca.