Slovenija

Haider za regijo miru

Celovec, 14. 09. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Jörg Haider, koroški deželni glavar, se je s predsednikom vlade Furlanije-Julijske krajine Renzom Tondom dogovoril za oblikovanje Regije miru, ki naj bi se ji priključila tudi Slovenija.

Haider zavrača tudi kritiko uradne kulturne politike do koroških Slovencev.

Regijo miru naj bi vzpostavili predvsem zaradi mladih, ki živijo na tem območju - stičišču treh kultur. Haider in Tondo sta obenem Slovenijo pozvala, naj čimbolj pospeši pogajanja za vstop v EU. Tako predsednik vlade FJK kot Koroške sta izrazila prepričanje, da je mogoče rešiti vsa odprta vprašanja obeh dežel z Ljubljano. Med odprtimi vprašanji s Slovenijo je Haider ponovno opozoril na avnojske sklepe, Tondo pa je kot edino odprto vprašanje izpostavil vrnitev oziroma odškodnine za premoženje istrskih beguncev, ki so nekdaj živeli v Sloveniji.

Haider in Tondo sta ob robu dvostranskih pogovorov menila, da se lahko le mir, varnost in toleranca postavita po robu terorizmu. V okviru programa regija miru naj bi kot prvo izdelali skupni program za mlade, kjer naj bi se posvetili predvsem jezikom.

Haider namerava po lastnih besedah otroke, katerih starši so umrli v terorističnih napadih na New York in Washington, povabiti na avstrijsko Koroško, kar bi bi bil prvi korak k uresničevanju regije miru kot tudi znak solidarnosti z ameriškim ljudstvom.

Koroški deželni glavar Jörg Haider je zavrnil kritiko uradne kulturne politike do koroških Slovencev, ki so jo izrazili predstavniki obeh slovenskih kulturnih zvez na nedavnem obisku pri slovenski ministrici za kulturo Andreji Rihter v Ljubljani.

Letos so slovenskim kulturnim društvom izplačali subvencije v višini več kot dveh milijonov šilingov, samo Slovenska prosvetna zveza (SPZ) in Krščanska kulturna zveza (KKZ) bosta za kulturno dejavnost letos prejeli vsaka po 111.000 šilingov iz deželnih skladov. Koroški deželni glavar je še navedel, da obstaja vrsta projektov in iniciativ, ki jih podpirajo. Haider je ob tem spomnil na 9. kulturni teden koroških Slovencev, ki ga prireja pisarna za slovensko narodno skupnost pri uradu koroške deželne vlade, in na 12. evropski kongres narodnih skupnosti.

Pomemben prispevek k pospeševanju in ohranjanju manjšine v deželi predstavljajo tudi izobraževalne ustanove, poudarja Haider. Pri tem je izpostavil zasebne dvojezične otroške vrtce, katerih obstoj so zagotovili, dodal pa je še, da deželna vlada v sodelovanju z državo pripravlja paket reform v manjšinskem šolstvu in da so v tem šolskem letu uvedli dvojezični pouk v vseh štirih razredih ljudske šole. Glede podpore, vzdrževanja in izgradnje devetih kulturnih domov oziroma osmih društvenih dvoran koroških Slovencev pa je Haider menil, da so zasebna last slovenskih kulturnih društev ali cerkvenih ustanov, in pojasnil, da se dežela v ta vprašanja ne vmešava. Haider je še opozoril, da so "za manjšino in Staroavstrijce prvič po pet milijonov avstrijskih šilingov izplačali iz plebiscitnega daru" in dejal, da je iz tega razvidno, da avstrijska Koroška jemlje razvoj manjšine v deželi resneje, kakor sicer določa avstrijska državna pogodba.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10