Poslanke in poslanci so jo namreč s 64 glasovi za in nobenim proti izvolili na mesto varuhinje za mandatno dobo šestih let. Novoizvoljena varuhinja je že zaprisegla pred državnim zborom ter se poslancem zahvalila za izkazano podporo. Čebašek-Travnikovo so podprli poslanci iz vrst vseh sedmih poslanskih skupin. Ob navzočih 71 poslancih jih je tako 64 glasovalo zanjo, sedem pa se jih je vzdržalo, in sicer štirje poslanci SDS, dva poslanca NSi ter poslanec SNS.
Pri svojem delu računa na podporo zaposlenih na uradu varuha človekovih pravic. "Vem, da so tam zaposleni številni strokovnjaki z bogatimi izkušnjami, in prepričana sem, da bomo skupaj našli ustrezne odgovore na vprašanja in seveda tudi izdelali priporočila za potrebne spremembe," je še dejala novoizvoljena varuhinja, ki dela svojega predhodnika Matjaža Hanžka ni želela ocenjevati.
Glasovali 'po svoji vesti'
Razpleta današnjega glasovanja o kandidatki sicer ni bilo lahko predvideti, saj Čebašek-Travnikova ni uživala podpore v največjih poslanskih skupinah vladne koalicije, SDS in NSi. V obeh so namreč napovedali, da bodo glasovali "po svoji vesti". V SDS so denimo predsedniku Drnovšku zamerili, da se je za kandidatko odločil sam, ne da bi se posvetoval s poslanskimi skupinami. Drnovšek ima sicer nesporno pravico, da se sam odloči za kandidata, a je hkrati obšel javno izražene pobude večine poslanskih skupin, je pred glasovanjem dejal Jože Tanko.
Jožef Horvat (NSi) pa je pred glasovanjem pojasnil, da so v poslanski skupini s Čebašek Travnikovo opravili temeljit pogovor. Na svojem strokovnem področju je pokazala kompetentnost, dobro je tudi, da se vse življenje ukvarja s človekom. Njeni odgovori na nekatera njihova vprašanja so bili zadovoljivi, drugod so pričakovali natančnejše, je dejal Horvat in napovedal, da bodo skladno s tem tudi glasovali.
Tudi na poslance LDS je Čebašek-Travnikova po svoji predstavitvi napravila dober vtis, saj ni politično opredeljena, je strokovnjakinja in ima dober odnos in posluh do pravic drugih ljudi, je pojasnil Mitja Slavinec. Tudi v SD v Čebašek-Travnikovi vidijo primerno kandidatko, je pojasnila Majda Potrata. V SNS so predlogu sicer sprva nasprotovali zaradi "samovoljne odločitve predsednika države", pozneje pa jih je prepričala njena napovedala, da bo največ pozornosti namenila otrokovim pravicam.
Imenovanje 51-letne doktorice medicine, pomočnice strokovnega direktorja za izobraževalno dejavnost na Psihiatrični kliniki v Ljubljani, je državnemu zboru 21. novembra predlagal predsednik republike Janez Drnovšek. Parlamentarna mandatno-volilna komisija je 13. decembra kandidaturo Čebašek-Travnikove, ki se poklicno udejstvuje na področju zdravljenja različnih oblik odvisnosti ter dela z odvisnimi od alkohola, ocenila kot ustrezno in je državnemu zboru predlagala, naj jo izvoli.
Kot je Drnovšek zapisal v dopisu, ki ga je poslal DZ, je Čebašek-Travnikova pri svojem dosedanjem delu pokazala izreden občutek za človeka. Kljub njeni ozki strokovni specializaciji, tj. področje zdravljenja različnih oblik odvisnosti, pa je veliko pozornosti namenila tudi socialnemu in družbenemu okolju, v katerem so se znašli posamezniki, potrebni njene pomoči.
Sedanjemu varuhu Hanžku se šestletni mandat izteče 21. februarja 2007. Za nov šestletni mandat se ni potegoval. Prvega varuha človekovih pravic v Sloveniji Ivana Bizjaka je državni zbor na ta položaj izvolil 29. septembra 1994. Bizjak je bil izvoljen z 61 poslanskimi glasovi, Hanžek pa je prejel 73 poslanskih glasov. Pred šestimi leti je bil šele po tretjem krogu iskanja pravega kandidata izvoljen varuh človekovih pravic. Julija 2000 je namreč državni zbor najprej zavrnil vnovično Bizjakovo kandidaturo (prejel je 53 glasov), decembra istega leta je za to mesto neuspešno kandidirala še Darja Lavtižar Bebler (sedanja poslanka LDS), ki je takrat v DZ na javnem glasovanju prejela 57 glasov.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.