Tema letošnjega, že sedmega srečanja, na katerem bodo predsedniki tradicionalno govorili o vlogi srednjeevropskih držav pri gradnji skupne Evrope, je Temelji našega sobivanja v 21. stoletju. Srečanje bo tudi priložnost za dvostranske pogovore. Predsednike bodo na glavnem trgu Szekesfehervarja jutri najprej pričakali z vojaškimi častmi, nato pa se bodo v mestni hiši udeležili okrogle mize. Predsedniki bodo na srečanju sprejeli skupno deklaracijo, v kateri naj bi potrdili zavzemanje za skupne vrednote, se zavzeli za širitev in poglobitev Evropske unije ter opozorili na nevarnosti sovraštva do tujcev in kršenja manjšinskih pravic. Po tem bodo spregovorili na novinarski konferenci. Popoldan bodo obiskali sedež tamkajšnje škofije in si ogledali Szekesfehervar.
Srečanja predsednikov srednjeevropskih držav so neformalna in vsako leto potekajo v drugi državi. Izbrani ''evropski'' temi je namenjen daljši pogovor, ki poteka za zaprtimi vrati, ob tem pa potekajo tudi dvostranska srečanja in pogovori šefov držav o aktualnih dogajanjih. Za udeležbo na teh srečanjih vlada veliko zanimanje med državami, ki ne sodelujejo v tej skupini.
Do pobude za redna srečanja predsednikov srednjeevropskih držav je prišlo leta 1993 ob odprtju poletnih iger v Salzburgu, ki so se ga ob avstrijskem predsedniku Thomasu Klestilu udeležili še predsedniki Češke, Madžarske in Nemčije, Vaclav Havel, Arpad Goencz in Richard von Weizsaecker. Leto zatem, aprila 1994, se je sedem predsednikov - Češke, Slovaške, Madžarske, Poljske, Avstrije, Nemčije in Slovenije - sešlo prvič, in sicer na Češkem, v mestecu Litomyšl. Leta 1995 je srečanje osmih predsednikov, tokrat tudi Italije, potekalo v Keszthelyju na Madžarskem, leta 1996 so se predsedniki srečali v Lancutu na Poljskem. Leta 1997 je srečanje potekalo v Piranu.