Kolesarka se je junija 2019 huje poškodovala, potem ko so sunki vetra, ki jih je ob vzletu sprožil vojaški helikopter, nanjo podrli gradbeno grajo. Kolesarka je ob padcu s kolesa z glavo udarila ob tla, poroča spletni Dnevnik.
Takoj po nesreči so kolesarko odpeljali v UKC, kjer so ugotovili, da je imela na glavi šest centimetrov veliko krvavečo rano, zaradi česar je prejela šest šivov. Imela je tudi pretres možganov, nekaj časa pa je bila v nezavesti. Ob padcu si je poškodovala desno ramo, bolečine je imela v predelu kolka, nalomljeni sta bili sramna kost in ključnica.
Zaradi poškodb je morala občanka prestati več operacij. Nato je dalj časa težko dvigovala roke, skoraj pol leta je morala hoditi z berglami, imela pa je več terapij, tudi v zdraviliščih. Migrene, bruhanje, glavoboli niso nikoli povsem prenehali, poroča medij.
Občanka pričakuje določeno odškodnino za prestane bolečine, zdravljenje in za spremembo načina življenja. Kdo pa je za nastale poškodbe odgovoren in kdo bo kolesarki izplačal odškodnino? Ministrstvi za obrambo in za zdravje se izgovarjata in med seboj prelagata odgovornost.
Investitor gradnje nove ljubljanske urgence je bilo ministrstvo za zdravje, s tem pa je bilo odgovorno tudi za gradbeno ograjo, ki je poškodovala kolesarko. Po drugi strani je lastnik helikopterja, ki je ob vzletu povzročil sunke vetra, ki so ograjo podrli, ministrstvo za obrambo. Tako si zdaj ministrstvi, vključno z njunima zavarovalnicama, odškodninski zahtevek podajata med seboj. Obupana oškodovanka pa za zdaj ni dobila ničesar.
Oškodovankinemu odvetniku Primožu Krapencu se ne zdi smiselno, da bi hodili v dolgotrajni sodni spor, saj da je povsem jasno, da bo odškodnino na koncu v vsakem primeru plačala država, ne glede na to, ali bo šlo za zdravstveno ali za obrambno ministrstvo. Prav zato so na obe ministrstvi podali predlog za mirno rešitev spora. "Za zdaj pri pogajanjih še nismo bili uspešni, odgovora na zadnji predlog mirne rešitve spora pa še nimamo," je ob tem povedal Krapenc.
Glede dogodka obstajajo priče, obravnavala pa ga je tudi Policija. "Sporno je, ali je do škodnega dogodka prišlo zaradi piša rotorja vojaškega helikopterja ali zaradi neustrezne gradbiščne ograje, ki jo je bilo dolžno vzdrževati ministrstvo za zdravje, oziroma ali gre za deljeno odgovornost obeh državnih organov," je še dodal odvetnik.
Kolesarka se je z odškodninskim zahtevkom najprej obrnila na ministrstvo za zdravje, od tam pa so jo napotili na zavarovalnico Generali, kjer so njen zahtevek zavrnili, češ da zavarovalna polica ministrstva ne krije škode, ki nastane zaradi uporabe zračnih plovil. Oškodovanko je zavarovalnica nato napotila na ministrstvo za obrambo, ki je lastnik helikopterja, ter Zavarovalnico Triglav. Konec aprila je oškodovanka prejela odgovor: zahtevek je zavrnjen, saj vzroka za njeno poškodbo ni mogoče pripisati delovanju helikopterja, temveč neodstranitvi ograje ob pločniku, ki da je predstavljala nevarnost za mimoidoče. Tako pa je kolesarka po dveh letih spet na začetku.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.