Slovenija

Helsinški monitor o primeru Troha

Ljubljana, 25. 10. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
M.Ž./K.L.
Komentarji
0

Na kazensko ovadbo, ki jo je zaradi krive ovadbe policija vložila proti Ladislavu Trohi, se je Helsinški monitor Slovenije odzval s tiskovno konferenco o policijski prekoračitvi pooblastil v tem primeru.

Predsednica Helsinškega monitorja Slovenije Neva Miklavčič-Predan je za 24 ur povedala, da ne obstaja niti en verodostojen zapisnik preiskav povezanih s primerom Troha. Poleg tega pa naj bi po njihovem mnenju policija prekoračila pooblastila tudi pri zasliševanju ljudi. Pri tem so na tiskovni konferenci na temo "Manipulacije MNZ ter državnega tožilstva" izpostavili pripadnika Slovenske vojske, ki naj bi ga civilna policija zasliševala na podlagi lažnega razloga ter mu tudi grozila, da naj "raje pazi nase in na svojo družino".

Troha, ki se je tudi udeležil novinarske konference, je z Nevo Milavčič Predan dogodke ob ugrabitvi in vodenje postopka s strani državnih organov označil za zelo nezadovoljive, iz tega pa naj bi bilo razvidno, da je bil njihov namen izničenje verodostojnosti obtožb, ki jih je v preteklosti izrekel Troha in so zadevale visoke predstavnike oblasti. Kot zatrjuje Troha, naj bi kazenska ovadba zoper njega nastala zato, ker se naj bi v preteklosti zameril nekaterim vplivnim ljudem v Sloveniji.

Troha pa bo, kot nam je razkril, tožil tudi ministrstvo za obrambo, saj naj bi ga slednje neupravičeno odpustilo z dela. Troha naj bi namreč 18. oktobra prejel odločbo o prenehanju zaposlitve s strani ministrstva za obrambo, in sicer zaradi neupravičene odsotnosti z dela. Po njegovih besedah je to kršenje načela nedolžnosti do pravnomočnosti obsodbe, zato bo na sklep vložil pritožbo. Za ovadbo zaradi samougrabitve je, po lastnih besedah, izvedel iz medijev, do danes pa še ni prejel uradnega dopisa, ki bi potrjeval, da je bila ta vložena. Na državnem tožilstvu njemu in njegovemu zakonitemu zastopniku niso hoteli omogočiti vpogleda v ovadbo, kar naj bi bilo v nasprotju z 59. členom zakona o kazenskem postopku. Grajal je še škodoželjno in žaljivo poročanje medijev, ki citirajo domnevno njegove izjave iz policijskih zapisnikov, za katere pa Troha trdi, da jih ni nikoli izrekel in da so potvorjene z namenom diskreditacije njegovih obtožb in njega samega.

Predanova je pripomnila, da so zastaralni roki v Sloveniji zelo kratki, zato je večina dejanj, za katere obtožuje Troha, že zastarala. V naslednjih dneh nameravajo vložiti ovadbo za dejanje iz leta 1993, ko naj bi predstavniki vojske podtaknili eksplozivno telo pod avto poslanca Zmaga Jelinčiča. Po besedah Predanove in Trohe je bilo to dejanje uperjeno zoper poslanca državnega zbora, v nevarnosti pa so bili tudi drugi državljani, zato bo vložena ovadba zoper teroristično dejanje. Oba sta v zaključku na predstavnike medijev naslovila še prošnjo, naj svoje vire podrobneje preverjajo in naj v svojem poročanju ne bodo žaljivi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10