Vrhovno sodišče je potrdilo odločitev ljubljanskega okrožnega sodišča, ki je priznalo pravnomočno sodbo višjega sodišča ameriške zvezne države New Jersey, da ima sodba, po kateri sta istospolna partnerja s slovenskim in ameriškim državljanstvom v ZDA posvojila deklico, v Sloveniji enako veljavo kot domača sodna odločba, v današnji izdaji poroča časnik Delo.
Zahtevo po varstvu zakonitosti, ki jo je vložilo vrhovno tožilstvo, so vrhovni sodniki zavrnili kot neutemeljeno. Vrhovno sodišče je zavrnilo pomislek tožilstva, da bi priznanje te sodne odločbe ogrožalo pravno in moralno integriteto slovenske pravne ureditve. Kakor so poudarili, učinki priznanja tuje sodbe ne nasprotujejo mednarodnemu javnemu redu.
Moška sta v ZDA registrirala istospolno partnersko skupnost in posvojila deklico. Ta že od rojstva živi z njima v ZDA, a ker obiskujejo tudi Slovenijo, sta starša želela dokumente urediti tudi pri nas. Ker želita posvojenko vpisati v matični register, sta morala najprej vložiti predlog za priznanje ameriške sodne odločbe o posvojitvi.
Po poročanju Dela je primer reševala okrožna sodnica Zlata Štiblar Kisič. Kakor je poudarila, ni odločala o posvojitvi, temveč izključno o priznanju tuje sodne odločbe, s katero sta moška že postala posvojitelja. Prav tako ni presojala, ali je posvojitev v korist otroka – to je naredilo že ameriško sodišče.
Poudarila pa je, da bo korist otroka v okviru tega postopka lahko najbolje zaščitena prav s priznanjem tuje sodbe o posvojitvi. Takšna odločitev je zaradi razgrete razprave o izenačitvi raznospolnih in istospolnih skupnosti dvignila kar nekaj prahu. A vrhovni sodniki so odločitev potrdili, sklep pa bo bržkone postal pomemben precedens.
Vrhovno tožilstvo se je med drugim sklicevalo na to, da v rojstno matično knjigo kot starše oziroma posvojitelje ni mogoče vpisati dveh oseb istega spola, torej dveh očetov ali dveh mater. A vrhovni sodniki so zavrnili tudi ta pomislek. Res pa je, so poudarili, da vpis rojstva otroka istospolnih staršev nedvomno zahteva ustrezno prilagoditev veljavnega koncepta rojstne matične knjige, še poroča Delo.
Tudi slovenski gejevski par, ki trenutno živi v Ameriki, si želi, da ju Slovenija prizna kot starša.
KOMENTARJI (263)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.