Zavezništvo bo presojalo predvsem o tem, kaj lahko Slovenija, ki jo Velika Britanija želi videti v zavezništvu, prispeva za okrepitev varnosti zveze, je še dodal Hoon. Njegov gostitelj, slovenski obrambni minister Anton Grizold, pa je na skupni novinarski konferenci izrazil zadovoljstvo, da sta se s Hoonom dogovorila za nadaljevanje britanske pomoči pri izgradnji slovenskega vojaško-obrambnega sistema.
Kar zadeva javnomnenjsko podporo vstopu Slovenije v Nato, je gost iz Velike Britanije poudaril, da se je imel v času obiska priložnost prepričati o prizadevanjih ministra Grizolda in drugih članov slovenske vlade, da bi ljudem pojasnili prednosti članstva v zavezništvu. Te so po njegovih besedah zelo velike in izvirajo iz vključenosti oz. dejavnosti Slovenije v mednarodni skupnosti.
Oba ministra sta vojaško-obrambno sodelovanje med državama označila kot odlično. Kot je poudaril Grizold, je Velika Britanija doslej odigrala izjemno pomembno vlogo države mentorice Slovenije, tako pri snovanju obrambnih načrtov, kot pri njihovem uresničevanju. Ljubljana je za to zelo hvaležna Londonu, kot tudi za njegovo politično podporo pri vključevanju v Severnoatlantsko zvezo.
Hoon je zatrdil, da Velika Britanija odločno podpira širitev zavezništva in "želi videti Slovenijo kot njegovo članico". Hkrati je državo spodbudil k nadaljevanju procesa reform na vojaškem področju, ki ji bodo pomagale postati "učinkovit del učinkovitega zavezništva". Pozdravil je tudi vlogo Slovenije v JV Evropi in jo označil kot vzor za države z območja. Posebej pa se je zahvalil za vojaški prispevek Slovenije v mednarodnih mirovnih enotah v regiji.
Britanski obrambni minister se je danes srečal tudi s predsednikom republike Milanom Kučanom, premierom Janezom Drnovškom in zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom, v vojašnici Franc Rozman Stane pa si je ogledal usposabljanje v 1. brigadi Slovenske vojske.