Končnih izračunov še ni, saj turistične sezone še ni konec, a vse kaže, da bo letošnja sezona za slovenske kampe rekordna. Ti so v Sloveniji ena najbolj priljubljenih počitniških destinacij, takoj za hoteli. Kar 60 odstotkov gostov v njih je tujcev. Najraje pri nas kampirajo Nizozemci, Nemci, Avstrijci, Italijani in Čehi. Kar 145 različnih kampov imajo na izbiro, največ jih je pod našimi gorami – na Gorenjskem in v Posočju. V slovenskih kampih vsako leto dopustuje več kot 420 tisoč turistov, ki ustvarijo 1,3 milijona nočitev. Slovenci jih v domačih kampih ustvarimo pol milijona, kar pa ni nič v primerjavi z našimi nočitvami v hrvaških kampih – tam jih ustvarimo kar 3 milijone na leto, s čimer smo za hrvaške lastnike kampov drugi najpomembnejši gostje, takoj za Nemci.
Novinarka rubrike 24UR INŠPEKTOR Eva Kobe Pavlovič je nenapovedano, s skrito kamero, obiskala nekaj slovenskih in hrvaških kampov in preverjala, kakšni so, kaj je v njih dobro in kaj slabo, kakšne so cene, urejenost, čistoča, kakšna je ponudba. Pogovarjala se je s poznavalci razmer v kampiranju, z lastniki kampov in gosti v njih. Ugotovila je, da se je način kampiranja v zadnjih 20 letih korenito spremenil in da trendi kampiranja danes postajajo vse bolj podobni tistim v hotelirstvu. Zelo nazorno jih je opisal Adriano Palman, direktor združenja lastnikov kampov na Hrvaškem, kjer za vzhodni del Evrope narekujejo trende v kampiranju. "Kampi so danes hoteli na prostem, pod tisoč zvezdami na nebu in s tisoč storitvami na zemlji. Ponujati morajo vse – ne le vseh potrebščin za vsakdanje življenje, ampak tudi vodne parke, wellness, luksuzne šotore in hiške, nakupovalne ulice, vrhunske kulinarične specialitete."
Iz tega se je rodila nova oblika kampiranja – glamping ali glamurozno kampiranje, ki je popolno nasprotje neudobja, asketskosti in preprostosti, ki naj bi bili obvezen del kampiranja. Prvič se je pojavil že v šestnajstem stoletju, ko je škotski vojvoda Atholl v divjini škotskega višavja pripravil razkošno namestitev za obisk angleškega kralja. V 19. stoletju pa so si vse razkošje svojih palač s seboj na afriške safarije nosili petični Britanci.
Danes je izjemna priljubljenost glampinga posledica prezasičenosti s ponudbo v sodobnem razvitem svetu, ko ljudje nenehno iščejo nekaj novega, drugačnega. In prav to je, poleg luksuza in neizmernega udobja, bistvo glampinga. Današnja ponudba glampinga nima meja, v tem delu sveta pa v njem blestimo prav Slovenci. Ponujamo spanje v starem vinskem sodu, v hišici na drevesu, v šotoru pod streho, v keltski kolibi, tradicionalnem belokranjskem hisu ali pa v vesoljskih vilah.
Več o glampingu in kampiranju ter razmerah v slovenskih kampih boste izvedeli v soboto v rubriki 24UR INŠPEKTOR v oddaji 24UR ob 19. uri.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.