Slovenija

'Cene hrane se bodo dvigovale, a ne bo šlo za drastične podražitve'

Ljubljana, 15. 01. 2022 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
24 UR ZVEČER, Uroš Ferrari Stojanović
Komentarji
79

"V tem trenutku slovensko gospodarstvo še ni v stanju, ko bi bilo treba zvišanje cen hrane blažiti s tako drastičnimi ukrepi, kot je zniževanje DDV-ja," meni agrarni ekonomist Aleš Kuhar, ki se mu zdi bolj smiselno, da bi država pomoč usmerila k tistim, ki bi zaradi zvišanja cen res doživeli eksistenčno stisko. A kot poudarja, dvig cen ne bo tako drastičen: "Za zdaj moramo sprejeti, da se bodo živilski artikli dražili, a ne pretirano."

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Gosta o podražitvi hrane
    12:21
    Iz 24UR ZVEČER: Gosta o podražitvi hrane
  • Iz 24UR ZVEČER: Podražitve hrane
    03:42
    Iz 24UR ZVEČER: Podražitve hrane

 

Trgovinska zbornica je vladi zaradi podražitev predlagala začasno znižanje DDV-ja na hrano, in sicer z 9,5 na 4 odstotke, podobno je že storila Italija. Odgovora od vlade še nismo prejeli, naš predlog je bil posredovan že prejšnji četrtek, je povedala predsednica trgovinske zbornice, Mariča Lah. 

Agrarni ekonomist Aleš Kuhar ukrepu nižanja DDV-ja sicer ni naklonjen. V tem trenutku slovensko gospodarstvo še ni v stanju, ko bi bilo treba zvišanje cen blažiti s tako drastičnimi posegi, kot je zniževanje DDV-ja, pravi: "Obstajajo bistveno enostavnejši ukrepi politike socialne pomoči, ki bi lahko ublažili to težavo. Seveda obstajajo gospodinjstva, ki imajo težave z ekonomsko situacijo, a z  ukrepom nižanja DDV-ja se mi tega ne zdi smiselno korigirati."

Kaj pa z zamrznitvijo cen hrane, kot so to za pet osnovnih živil storili na Madžarskem? "Stopnja rasti na Madžarskem je trikratnik stopnje rasti v Sloveniji, so pa tam razmere  že dlje časa zaostrene.  V Sloveniji  situacija še ni tako huda. Poudariti je treba, da se pritiski, ki jih čutijo vsi členi v agroživilski verigi, od kmetijstva do trgovine, v tem trenutku še absorbirajo," pravi Kuhar. 

Podražitev hrane
Podražitev hrane FOTO: Shutterstock

Cene hrane se bodo seveda dvigovale, pojasnjuje, a ne bo šlo za drastične podražitve, miri Kuhar. Te bodo verjetno od štiri- do petodstotne, kar za povprečen družinski proračun pomeni 150 evrov: "Država ima na razpolago številne druge ukrepe, s katerimi lahko pomaga prav tistim, ki so v eksistenčni stiski. Mislim, da je to bistveno bolj smiseln ukrep kot pa fiskalna sprememba na področju DDV-ja na hrano, saj raziskave kažejo, da se znižan DDV ne prenese na ceno in da to nima učinka na gospodinjstva."

"Znižanje davka na dodano vrednost smo predlagali zaradi bližine Italije in odliva slovenskih kupcev na njihov trg," pa pravi Lahova. Res je, da lahko država poseže tudi po ukrepu zamrznitve cen, vendar menim, da razmere pri nas še niso tako zaostrene, da bi bilo to potrebno, odgovarja: "Povprečno gospodinjstvo na mesec namreč za hrano (brez alkohola in tobaka) nameni 14 odstotkov proračuna, kar je manj kot marsikje v EU. Po košarici EU je kupna moč v Sloveniji že dve oziroma tri leta na enakem nivoju, 82 odstotkov povprečja EU. V zadnjih treh mesecih pa smo podražitve v celotni verigi že blažili na račun svojih rezerv, da jih potrošnik ni občutil."

Ali torej po njunem mnenju podražitvam namenjamo preveč pozornosti? Kot odgovarja Lahova, je hrana sicer ključen strošek gospodinjstva, gledati pa je treba tudi na njeno kakovost – cena ne sme biti edino merilo pri nakupu. A poudarja, da se nam ne obetajo drastične podražitve. Zakaj torej pravi, da podražitvam namenjamo preveč pozornosti? "O podražitvah govorimo že od marca lani in tudi to je pri potrošnikih ustvarilo tesnobo, strah pred trošenjem in pred izbiro proizvodov, ki si jih želijo. To za družbo kot celoto ni dobro."

Bodo torej tudi trgovci znižali svojo maržo? Kot odgovarja Lahova, "je trgovina  že ves kvartal preteklega leta ponujala veliko akcijskih cen, odločala se je za trajno nizke cene in vse to gre na račun trgovske marže in marže naših dobaviteljev. Tako da bo morala ob tokratni podražitvi – predvsem zaradi dviga cen energentov – v svoje rezerve temeljito poseči celotna veriga, od kmeta in predelovalca."

Kuhar meni, da mora biti debata o cenah umirjena, saj lahko veliko razpravljanja o tem, ali se stvari dražijo,  pravzaprav daje zagon pretiranim podražitvam: "V tem trenutku sicer nedvomno obstajajo stroškovni pritiski na vse člene in večina pritiskov prihaja iz sektorja energentov, dražijo pa se surovine za hrano. Ko se bodo ti dejavniki umirili, se bodo cene začele zniževati. Za zdaj moramo sprejeti, da se bodo živilski artikli dražili, a ne pretirano." 

Kaj se je najbolj podražilo? 

Med novembrom in decembrom so se najbolj podražili pekovski izdelki in mleko, na letni ravni za približno sedem odstotkov. Do 40 % slabši zadnji letini v Braziliji sta sicer zvišali tudi ceno kave. V naslednjih mesecih se obetajo še podražitve sokov in slaščic. Na Madžarskem pa bodo zamrznili cene petih najosnovnejših živil.

Sveža zelenjava
Sveža zelenjava FOTO: Dreamstime

Rast cen hrane torej povzroča predvsem draženje surovin, kot so koruza, pšenica, soja in nerafinirani sladkor. Kot pojasnjuje Maja Kalan Pongrac, predsednica odbora za mleko, je težko napovedati, kolikšen bo dvig, dejstvo pa je, da so vsi členi pod velikim pritiskom – tako kmetje in predelovalna industrija kot tudi trgovci.  Za več kot desetino dražje bo tudi meso. Kot pojasnjuje Janez Rebec, predsednik uprave Pivka perutninarstva in direktor Delamarisa: "Tukaj so zelo veliki dvigi, ki si jih nihče ni predstavljal. Pri konzervah bo dvig nekoliko manjši, za pet do sedem odstotkov, medtem ko bo pri mesu med desetimi in 15 odstotki.

Ob mesu se občutno dražita še kruh in maslo. Sončnično olje se je v letu dni podražilo za približno četrtino, krompir kar do 90 %: 
- zelenjava do 15 % več kot pred letom
- sadje do 40 % več kot pred letom
- krompir do 90 % več kot pred letom
- meso 5-7 % do konca leta
- maslo 5-6 % do konca leta
- kruh 3-5 % do konca leta
- olje3-5 % do konca leta

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (79)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

flojdi
15. 01. 2022 19.27
. po svoje je prav , da je hrana dražja. kdo od tistih , ki jo naVeliko mečejo še uprabno v smeti , se bo , morda ZaMislilo. / vsekakor pa bodo nasankali vsi , ki hrane že doslej nikoli niso vrgli v smeti ; niti droptinice
Jerry321
15. 01. 2022 17.08
+2
Cene vsega gredo od kar se spomnim samo gor, še nisem bral članka v katerem bi pisalo da se bodo cene spustile. Razen za gorivo gre mal dol, čez 14 dni pa nabijejo ceno za dvakrat toliko kot se je pocenilo
cakra
15. 01. 2022 12.11
+0
Govori se kako se je vse podražilo. Trgovke pa pravijo da se ne spomnijo da bi bile trgovine tako polne v lanskem letu kot tudi prvih 12 dni januarja.
katalizatorček
15. 01. 2022 12.38
+2
rgovke imajo problem ,ker jih krepko primankuje zardi karanten,pol se pa jezijo da imajo preveč dela in to se dogaja ravno zdaj
crni jezdec
15. 01. 2022 11.39
+6
jaz bi dal vse te kravatarje na minimalca pa da jih vidim
katalizatorček
15. 01. 2022 12.36
+2
bi dal ja,tako kot Violeta Tomič a ne.Vsi bi radi pošteno vodstvo ki bi delalo za narod,potem isti ti ljudje ki pridejo na oblast ne naredijo nič in jim je edini cilj ,filat žepe itd itd
Qwerty
15. 01. 2022 11.06
+2
Jaz bi dal novinarjem da kazensko odgovarjajo ker pišejo laži. Hrana se je v enem letu podražala preko 30%. Vprašajte katerokoli trgovko/trgovca kolikokrat so v enem mesecu dvignili ceno. Ne lagat o 3-5% toliko je šlo gor samo v zadnjih 14 dneh. V enem letu so se nekatere stvari podvojile. Tistih 100€ se bo nekomu poznalo na mesec, ne na leto. Covid je vsem zmešal procentni račun, 1+1 je še vedno 2. V primeru covida je 1+1 = 15. V primeru podražitev ki jih navajate je 1+1=1.1 . Novinarje prosim da vstanejo iz fotelja in dejansko naredijo kako raziskavo. Ne da samo maile pošiljajo in nato ne preverijo dejstev.
Adolph
15. 01. 2022 10.36
Prevec potrosnikov,premalo proizvajalcev . . . . . .
Moj?ica123
15. 01. 2022 10.27
+3
Po pravici povedano in resnično. Kupite veliko konzerv fižola in podobno(spin ugodno), da boste preživeli. Tudi moko. Kajti, če je verjeti napovedim, boste zelo kmalu zaslužili toliko, da boste brez kreditov imeli točno toliko, kolikor znašajo položnice. Oni vse vidijo. Za hrano ne boste imeli več. Zelo kmalu. Pa en lp
Oz
15. 01. 2022 10.12
+2
Agrarni ekonomist Aleš Kuhar, pa kje ste našli tega strokovnjaka. Ta človek ne živi v realnem času. Bi mu dal pokojnino moje mame, ki znaša 485,00 EUR in naj s tem živi eno leto in hodi v trgovino po hrano. Takßen ljudi je treba odstranit iz medijev in jim prepovedat komuniciranje.
Adolph
15. 01. 2022 10.32
+2
V dobroh casih se pripravoti na slabe case in ne dopustovati po celem svetu . . . . . .
sa4
15. 01. 2022 10.09
+3
Kmalu bo objavljen članek z naslovom : Upokojenci se lahko razveselijo višjih pokojnin. Za povprečnega upokojenca bo dvig pomenil štiri hlebce kruha. Hrana se je že lani precej podražila, pa še ni konec. Pa energija, da o stanovanjih sploh ne govorim. Vlada bo spet vrgla malo drobtinic med ljudstvo, da se bo potem spet trkala po prsih kaj vse so storili. Dejstvo je, da so tisti z najmanjšim plačami, pokojninami in socialnim dohodkom lačni in da jih zebe.
oježeš
15. 01. 2022 10.43
+2
Hrana se draži, oziroma vsak artikel. Tako na koncu nakupa nimaš dražji samo en artikel za nizko podražitev ampak dokaj visoko podražitev za cel nakup. Višje pokojnine ali plače pa ne pokrijejo niti podražitve enega nakupa v mesecu. Lepo se je igrati s številkami in si zatiskati oči, ampak realnost je precej drugačna. Seveda pa se tistim s par jurji plače ne poznajo podražitve v takem razmerju, kot nekaterim, ki prejmejo minimalno plačo.
Senorita
15. 01. 2022 10.07
+1
Meni je ze sedaj vse drago, pa se podrazile se bodo nekatere stvari. Place pa zmeraj iste. Napovedujejo zvisanje place. Nam, ki imamo minimalno placo oz.se minimalca nimamo, drzava nam vsak mesec da dodatek do minimalca, nam se nebo poznalo, samo se vecji dodatek bomo imeli.
rs42
15. 01. 2022 10.06
+2
Seveda ne bo šlo za drastične dvige, saj se je že v zadnjem letu vse podražilo za 60 %. S tem si država dela medvedjo uslugo.
Diabloss
15. 01. 2022 09.58
+1
Ta kuhar pa itak samo naklada. Pred 3 dnevi je trdil da bodo podražitve par 10 centov na letnem nivoju
srecnii
15. 01. 2022 09.54
+10
Ko sit lačnemu razlaga, ko nekdo s 2500 neto plače razlaga 500.000 ljudem z dohodki do 600 evrov kako se hrana čist mal podraži, mislim kam smo prišli...kdaj bodo taki za zavajanje pristal na sodišču in odg.za laži.
resslovenka
15. 01. 2022 09.50
+4
Zgleda, da bomo spet hodili čez mejo po hrano. V Avstrijo in Italijo. Tolk nizko smo že padli. Tolk o blaginji za vse, v tej državi. Ko ti tisti s tisoči eur prihodkov razlagajo, kako naj preživi tisti s par sto euri. 😎
resslovenka
15. 01. 2022 09.42
+8
Kar me je pa res zmotilo v sinocnjem prispevku je stavek gospoda Kuharja, ki je rekel : za tiste, ki se bodo res soočili s težavami zaradi podražitev, bodo na vrsti socialni transferji? 🙄 Zaboga, sej že sedaj zbiramo, hrano na vseh koncih in krajih in doniramo prispevek po svojih zmožnostih za kolk lačnih državljanov? Kolikim državljanom dobrodelne ustanove, kamor se stekajo donacije v denarju plačujejo položnice? Pa kje ta človek živi? Pa sej nimamo vsi plače, pokojnine niti 1000 eur. Pol tega nekateri. A delajo ljudje zato, da jim bodo pomagali preživeti mesec socialni transferji? A sploh ve, koliko hrane je potrebno za 2 ali 3 odraščajoče otroke? Kakšen znesek so navedli? Skrajno neresničen. Pojma nimajo o realnem življenju ti gospodje. Kakšno poniževanje ljudi? 😎
Gabiula
15. 01. 2022 09.40
+7
Kuhar daje take komentarje, na podražitve,kot da bi živeli samo od paštet.Tudi te so se podražila.
srecnii
15. 01. 2022 09.37
+4
Za laganje so plačan + kuverte dobijo
Predlagatelj
15. 01. 2022 09.32
+3
S takšnimi članki samo spodbujate inflacijo! Poskrbeti je treba za konkurenco, obveščati o nižjih cenah v Italiji, Avstriji, Hrvaški, Madžarski. Treba je preprečiti dogovarjanje o dvigu cen, vsekakor pa prepovedati hkraten dvig cen pri trgovcih. Dvigovanje plač z inflacijo, obrestne mere z vračunano inflacijo in podobno je navijanje inflacijske spirale. Ker imamo EUR pa so to lahko samomorilske poteze naših proizvajalcev in trgovcev. Upajmo, da EU ne bo dovolila inflacijske spirale. Računamo na ljudi, ki se na to spoznajo.
zof4
15. 01. 2022 09.30
+5
Plače pa zabetonirane.
srecnii
15. 01. 2022 09.29
+3
Mal dražjo pa konzerve manjše naredijo to je realnost