Kot je znano, je po železniški nesreči tam v tla odteklo 9000 litrov kerozina, tega pa bi lahko padavine odplaknile do vodnega vira, kar je med domačini in pristojnimi povzročilo precej zaskrbljenosti.
Martin Pregelj, direktor Rižanskega vodovoda, zdaj, po ponovnih testiranjih, nekoliko umirja žogico: "V primerjavi z dnevom prej se na vrtini R14, ki je petsto metrov oddaljena od našega črpališča, kjer zajemamo ta hip podtalnico za potrebe vodooskrbe, včeraj ni našlo prisotnosti kerozina. Počakali bomo še današnje rezultate, ker obstaja možnost, da se je zgodila napaka pri jemanju vzorca."
Druga vrtina je bila spet pozitivna na kerozin, a je ta precej bolj oddaljena od podtalnega zajetja in je neposredno ob kraju nesreče. Obala si tako lahko vsaj začasno oddahne. Sicer še vedno velja opozorilo o varčni porabi vode.
Če pa bi kerozin pronical do izvira Rižane in bi ta vodni vir ugasnili, bi sprva uvedli izjemne razmere. Prepovedano bi bilo pranje avtomobilov, zalivanje zelenic, tuši na plažah ne bi delali. Kdor se tega ne bi držal, bi lahko dobil denarno kazen ...
Res zadnja možnost bi bile redukcije. Obali bi lahko zmanjkalo do 20 odstotkov potrebnih količin vode. Ukrep sicer ne bi veljal za zdravstvene ustanove, šole in vrtce.
Da se to ne bi zgodilo, so ukrepe začele sprejemati tudi občine, v Kopru se bodo na primer odpovedali zalivanju javnih površin.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.