Slovenija

Hrvaška daleč najbolj priljubljena destinacija slovenskih dopustnikov

Ljubljana, 10. 05. 2026 09.05 pred 31 dnevi 1 min branja 126

Hrvaška, morje, plaža, splošna

Poletni dopust med Slovenci ostaja pomembna prioriteta, ugotavlja Inštitut Mediana. Na dopust ali počitnice se jih bo odpravilo več kot lani. Kljub rahlemu padcu Hrvaška ostaja daleč najbolj priljubljena destinacija slovenskih dopustnikov, pri južnih sosedih bo dopust preživela več kot polovica vprašanih, kažejo rezultati raziskave.

V lanski anketi je 29 odstotkov vprašanih dejalo, da ne nameravajo na dopust, letos to velja za 23 odstotkov vprašanih, so navedli v Mediani.

Dopusti bodo letos nekoliko daljši. Lani si je 12 odstotkov vprašanih privoščilo le do štiri dni dopusta, letos pa bo teh z najkrajšimi dopusti šest odstotkov.

Po drugi strani se povečuje delež daljših dopustov - več kot 10 nočitev si je lani privoščila četrtina vprašanih, letos pa si jih namerava 29 odstotkov vprašanih.

Na Jadranu
Na Jadranu
FOTO: AP

Daleč najbolj pomembna destinacija Hrvaška

Kljub rahlemu padcu Hrvaška ostaja daleč najbolj pomembna destinacija slovenskih dopustnikov - tam bo dopust preživela več kot polovica vprašanih.

Nekaj več kot desetina bo dopust preživela v Sloveniji, šest odstotkov se jih odpravlja v Grčijo, pet odstotkov v Italijo, po trije odstotki pa v Albanijo ali Španijo in dva odstotka v Turčijo.

Največ dopustnikov bo izbralo zasebne sobe ali apartmaje (41 odstotkov) in hotele (28 odstotkov), precej manj pa se jih bo odpravilo v kamp. Če je še lani kampiralo kar 15 odstotkov prebivalcev Slovenije, jih letos to namerava osem odstotkov.

Štirje odstotki vprašanih bodo dopust preživeli na vikendih, šest odstotkov pa pri prijateljih ali sorodnikih.

Mediana je raziskavo izvedla med 21. in 23. aprilom z metodo spletnega anketiranja na reprezentativnem vzorcu 500 polnoletnih prebivalcev Slovenije.

  • naslovnica   junij
  • Prenosna klimatska naprava
  • Balkonsko pohištvo
  • Žar na oglje
  • Ventilator
  • Sup
  • Robotska kosilnica
  • Plinski žar
  • Montažni bazen
  • Masažni bazen
  • Lounge pohištvo Deia
  • Inverterska klimatska naprava
KOMENTARJI126

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Veščec
10. 05. 2026 13.41
ma kaj se to"prepucavate"naj gre vsak tja kamor hoče.sej bomo šli itak na svoje stroške,pa to
Kriss slo
10. 05. 2026 11.57
@jugatneme..se en levicarski penzioner hoce nekaj pametovati a pojma nima o cem se pogovarjamo..neverjetno
jugatneme
10. 05. 2026 12.15
KRISS - Ne, nisem penzioner še manj levičar. Kaj ima to skupnega s turizmom na Hrvaškem ali kje drugje pa veste samo vi, kateremu od inteligence že škodi. Vam se nekaj dozdeva da se spoznate, smešite se po spletu, spoznate se kot pobalin na provokacije, le nekaj v glavi ne bo na mestu, morda dobra trava? Ma mulo nevzgojeni primitivni, hodi v hlad da kakšna žilca v betici ne poči
Kriss slo
10. 05. 2026 12.46
ne teb se dozdeva da kaj ves ..o turizmu ne ..ce potujes se ne pomeni da si merilo ..mogoce o cem drugem..zaenkrat nisi nic pametnega povedal glede mojih trditev..
Kriss slo
10. 05. 2026 12.50
in se enkrat..mi smo moldavija za hr turisticno infrastrukturo oz strategijo..ko bos to trditev ,z argumenti, ovrgel ,potem se lahko oglasas..hrvasko morje je po mednarodnih raziskavah najcistejse v evropi..in ti meni o odpadnih vodah...bodi raje tiho in se ne sramoti,ker drugace te bom utisal jaz
Observatore kita
12. 05. 2026 10.17
😂 Hrvaška infrastruktura je ista ko v Jugi
Gustibus
10. 05. 2026 11.51
Še malo, pa bomo spet jamrali zaradi previsokih cen na Hrvaškem. Že tradicionalno...
Kriss slo
10. 05. 2026 11.54
cena je odraz povprasevanja oz racunice izvajalca storitve ..s ceno se obremenjujejo samo be..ki..ostanite v svojih vu..ebinah ce mislite jamrat
markan3
10. 05. 2026 11.50
vsem skupaj želim lep preostanek dneva 😁. @kriss slo ... ne obremenjuj se preveć, nekateri smo tu da se SPRDAMO
Kriss slo
10. 05. 2026 11.45
oglasa se pa sama levicatska ga..d ..zafrustrirana zardi poraza
Kriss slo
10. 05. 2026 11.49
jaz vas postavljam ne realna tla...in ni moj problem ce ste zaslepljeni ,ljubosumni
markan3
10. 05. 2026 11.54
kot bi napisal tvoj bestić @rudar ... sprintaj si to in se oglasi pri osebnemu zdravniku
Pamir
10. 05. 2026 11.55
Janšaj nikoli ne dopustuje na Hrvaškem, Slovenija, Grčija, Maldivi, Karibi..zakaj si še vedno v Sloveniji če je doma tako lepo?
Kriss slo
10. 05. 2026 11.42
neverjetno kolk enega ljubosumja ,takoj ko je clanek o hrvaski..saj se boste pozrli od ljubosumja ce se poleg vsega se uresnici projekt o podatkovni bazi,miljradni investiciji v hrvasko...kaj bo sele ko bo ves denar in znanje zacel prihajati se iz zdomstva ..in to se ze izvaja
Pamir
10. 05. 2026 11.45
Od tega Hrvati ne boste imeli nič razen da bo ta center požrl več kot tretjino hrvaške elektrike.Povsod v EU so se ga izogibali vi ste pokleknili.
Kriss slo
10. 05. 2026 11.47
no sej tipicno..zato smo tam kamor gremo ..neverjetno..sedaj nek janezek ve kaj je dobro in kaj ne
Pamir
10. 05. 2026 12.06
Na HR medijih so to ugotovili.Ti si kar tu v Sloveniji in negreš nazaj.
mackon08
10. 05. 2026 11.33
Seveda ko pa na letalo ne upajo.
Kriss slo
10. 05. 2026 11.34
sam se tebe se je manjaklo..malo se pripravi na poletje..tezko bo..
Kriss slo
10. 05. 2026 11.20
najbolj smesno je ko se tukaj oglasajo zagrenjeni penzionerji 50 + in pametujejo..
markan3
10. 05. 2026 11.21
sinko, pejt mi po burek
Kriss slo
10. 05. 2026 11.29
jst tebe na..na k
markan3
10. 05. 2026 11.31
pa ga vidiš, od tvoje sale okoli trebuha, sinkooo 😁
markan3
10. 05. 2026 11.32
ti napišem email, pa se tam lahko slišiva ❓
Kriss slo
10. 05. 2026 11.35
🤣🤣kar tukaj pisi ..ti je nerodno ker nimas kaj pametnega za povedat be..o
Nidani
10. 05. 2026 11.36
A ta kriss ima volilno pravico?!🤭
markan3
10. 05. 2026 11.39
@kriss slo, ker imaš rad na trdi naćin, bi ti dal od kolega jodlarja email, on obožuje tako tipćke, kot si ti
Kriss slo
10. 05. 2026 11.43
@markan sem ti ze vse obrazlozil od kje tvoji kompleksi..razumem te
markan3
10. 05. 2026 11.45
vem, obožuješ na trdi naćin 👅😃😉
Kriss slo
10. 05. 2026 11.16
skratka da zalljucimo...poleti rekordi,dolge kolone..in za piko na i se fuzbal s hrvati v glavnih vlogah,kjer jih bo zopet obcudoval ceu svet...vs ev kockicah..veselje..vi oa si lahko pogledate kaksen posnetek od nike prevc ali la janje garnbret ,ki jih tudi sorodniki gledajo v posnetku..😂😂😂
jugatneme
10. 05. 2026 11.24
KRISS s tem postom, pa ravno ne dokazujete svoje zrelosti, žal. Človek bi pomislil, če jih imate 18....
Pamir
10. 05. 2026 11.28
Tako lepo je tam ampak ti se še kar ne vrneš domov.Si raje v Sloveniji.
Kriss slo
10. 05. 2026 11.31
jaz postavljam ljubosumneze na realna tla na trd nacin..ker drugace ne razumejo..na trd desnicarski nacin..kako vem da si levicar??
markan3
10. 05. 2026 11.34
imaš rad na trdi naćin, @kriss slo 🤣😅😂😆😆😂😅🤣
Pamir
10. 05. 2026 11.39
Realno si kar v Sloveniji, ne vrneš se domov.Res ne vem kaj to pomeni desničarski način.Desničar sem, pišem z desno.Kakšno zvezo ima to s prispevkom.
Slavko BabIč
10. 05. 2026 11.02
Letos jo spustim in grem v Italijo, v Sesljan!
Kriss slo
10. 05. 2026 11.11
😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂gres tja kjer je poceni..in tja kjer je z razlogom poceni
markan3
10. 05. 2026 11.16
vi2 morja nista videla, @bablć in kriss slo 🤣😅😂😆😆😂😅🤣
Kriss slo
10. 05. 2026 11.17
markan ne ti si ga...dej prosm bodi tiho
markan3
10. 05. 2026 11.19
ti mene prosiš, si le pokleknil 🤜🤛😁🥂
Kriss slo
10. 05. 2026 11.00
@markan ti si zadnji ,ki bos tukaj pametoval..poglej se prvo v ogledalo..vem,da bi bil raje mozati visok hrvat, si pa navaden jodlarski femboy..raje bi imel kaksno dobro hrvatico..imas pa naso kmeticko...zamenjal bi vse uspehe v skokih,plezanju,motokrosu in ostalih nepomembnih sportih da bi lahko navijal za eno najboljsih ekip v fuzbalu na svetu to poletje..itd ..razumem tvoje ljubosumje...
markan3
10. 05. 2026 11.05
sinko, slovenka je najjaća 🤝❗❕❕. o špotru raje ne, ko boste vi, ali tvoji susjedi rukni velesilo(basketaše in nba lige) na njihovem igrišću, se javi, ok 😃
Kriss slo
10. 05. 2026 11.08
kolk je blo nazadnje v basketu hr slovenija???20 pik razlike...ko bomo mi igrali finape olimpijskih iger v basketu z dreamtimom se javi...ti bos mene v sportu???cez 4 leta ko bosta koncala pogacar in doncic bomo za hrvate ekzoti v sportu..EKZOTI
Kriss slo
10. 05. 2026 11.10
en be.ek zaslepljeni,navijac zenskih skokov meni pametuje o sportu...mi smo brez doncica na ravni romunije..enega evroligaskega igralca nimamo..no sedja po dolgem casu je en pa se ta srb..joksimovic...
markan3
10. 05. 2026 11.15
sinko, še 1x poćasi preberi moj stavek. će ne vidš dobro, si daj gor oćala, bo bolje
markan3
10. 05. 2026 11.21
sinko, 🥛🚬 da se pomiriš 😁
Kriss slo
10. 05. 2026 11.22
tut ene pametne se nisi povedal..se tisto ko si probal sem te utisal..tisina sm ti reku
markan3
10. 05. 2026 11.23
sinko, na kolena in ga ... 😁
jugatneme
10. 05. 2026 11.00
KRISS - Slovenija ne more konkurirati Hrvaški z morjem, ni pa Slovenija tako slaba niti za Hrvate :) sicer bi ti ne bili 5 ali 6 najpogostejši gosti v Sloveniji. Po vaše do Moldavije je pa še daleč. Vsak naj gre tja, kamor mu paše in se bo imel lepo, ter zadovoljen prišel nazaj domov.
Kriss slo
10. 05. 2026 11.03
@jugaton..eden redkih,ki kaj pametnega napise..no tukaj te moram popravit..glede na tur infrastrukturo..hoteli,kampi,vile,vodni in oszali tematski parki..smo moldavija za hrvate..kdaj si bil nazadnje v Istri?
Kriss slo
10. 05. 2026 11.03
in ni poanta konkurirat z naravnimi danostmi ampak z startegijo
jugatneme
10. 05. 2026 11.20
KRISS, samo ne se razpočiti. Mislim, ne poznava se, zato kot prvo tikanje je bilo popularno v času Tita. Nisem žvižgavc od včeraj, noben japi, bil pa sem po svetu, tudi v Moldaviji, pa ne samo v največji vinski kleti Milesti Mici v bližini Kišinjeva temveč tudi naokoli...tako da ane... Kar se Istre tiče, vprašanje je mimo, imam pogled na Istro vsako jutro....bo dovolj? Zato ponavljam, ni vse zlato kar se sveti! Ko že omenjate, Hrvaška ima turistov ogromno za svojo infrastrukturo, mora pa še razen hotelov narediti ogromno pri čiščenju odpadnih vod - ne samo do 100m od obale, pa brez čistilnih naprav.
Kriss slo
10. 05. 2026 11.25
🤣🤣🤣🤣se enkrat ..govoriva o hotelih,kampih,vilah parkih itd ..v tem smo moldavija za njih...mene boli k..kje si ti bil..mi smo kme..arski ,holzarski narod..nobeno merilo za estetiko..hrvatje so gospodje za nas..in to se vidi v turizmu...in pozem privleces na dan odpadne vode..a se ti hecas???
Kriss slo
10. 05. 2026 11.27
in ce gledas na istro se sprehodi malo po kampih v ankaranu ,luciji ,strunjanu,hotelih pa bos videl kje smo mi kje so oni.
Kriss slo
10. 05. 2026 11.28
kaj si hotel povedat ..da ima prevec turistov za svojo infrastrukturo..dej prosm bodi raje tiho..
jugatneme
10. 05. 2026 11.35
KRISS - Saj ste me vprašal kdaj sem bil nazadnje v Istri??? Vidim da se na zadeve razumete kot zajec na boben, da ste nedorasla primitivna oseba, provokator s katero se nima smisla ukvarjati. Morda pa na opiatih, kdo bi vedel
Kriss slo
10. 05. 2026 11.38
jugaton...aja ne ti se razumes???nimas nobenega argumenta na moje trditve..nobenega ..zato bodi tiho..se enkrat ..mi smo MOLDAVIJA ZA HRVASKO TURISTICNO INFRASTRUKTURO...in ti kot nek povprecen slovenski kme..ar sigurno nisi merilo kaj je dobro in kaj ne
jugatneme
10. 05. 2026 11.52
KRISS ste vedno tako primitiven ali je bila tako dobra trava danes? Pojdite že počivat, jugoton vam je u glavi, revež primitivni. Smešite se po netu kot kak še nepolnoletni pobalin.
Kriss slo
10. 05. 2026 10.51
hrvatje imajo povprecno placo malo nizjo od nase..s tem da so imeli 5 letno vojno..pocakajte 5 10 let..nemcija,od katere smo odvisni tone..medtem ko se hr izseljenci mnozicno vracajo nazaj z denarjem in znanjem..pri nas obratno..da ne govorimo koliko tujcev se priseljuje na hrvasko primorje..
markan3
10. 05. 2026 10.57
prej boste njeni podaniki potonili, kot pa vaš gospodar nemec
Kriss slo
10. 05. 2026 11.04
cigav gospodar je Nemec??butl
markan3
10. 05. 2026 11.07
nemec je gospodar hlapć. eu, @kriss/✂🐑 vidim, da si resn 📺😵😵😵🤯
Kriss slo
10. 05. 2026 11.13
govorimo o nasi odvisnosti od nemskega gospodarstva id..t
Rafael Kramar
10. 05. 2026 10.49
Hrvaška je raj na zemlji in zaplankana slovenčad pojma nima, kakšno srečo ima, da ima ta svetovni biser pred nosom!!
markan3
10. 05. 2026 10.52
ujHKo TI 💩💩💩 po zemlji ti mu nosiš 💸💸💸
Kriss slo
10. 05. 2026 10.52
tocno tako..kruta realnost..mi smo taka banana drzava..
Kriss slo
10. 05. 2026 10.44
najbolj smesno je to ,da vi sami sebe prepricujete ,da je hrvaska neka precenjena destinacija..a od niti priblizno ne poznate situacije..vse to pisete iz ljubosumja,ker gre sosedu bolje ..in zato sem jaz tukaj da vas postavim na realna tla
markan3
10. 05. 2026 10.49
še bolj 🤣😅😂😆😆😂😅🤣 da se ti vsemu temu nastavljaš, folk se iz tebe SPRDA
Rafael Kramar
10. 05. 2026 10.54
Sprda se folk iz takilih, kot si ti, ki so jim bolj od Hrvaške turški olinkluzivi!
Kriss slo
10. 05. 2026 10.54
markan ..ti na minimalcu z dokoncano srednjo solo niams tukaj kaj za ugovarjati...ko bos napisal kaksen argument na koje trditve se lahko oglasis..ampak ge bom zopet utisal
markan3
10. 05. 2026 10.59
@rafael, verjamem, da te dol ✂🐑. @kriss slo, imam već kot tvoj mesećni dohodek in to za nedelo 😃
Kriss slo
10. 05. 2026 11.14
rafael..bilje ne bi mogel opisati..tocno ga raja ,ki se tam nazira in pozem se zavije za sabo
Kritikizstajerske
10. 05. 2026 10.36
Eno leto bi bilo Slovenci stopli skupaj in vsi bojkotirali Hrvaško pa bi nas po rokah nosili in bi imeli turistično sezono minus!!!!!! Za državo SLOVENIJO ste pripravljeni to naredit????? Jaz z lahkoto!!!!🇸🇮🇸🇮🇸🇮
Kriss slo
10. 05. 2026 10.37
😂😂😂😂😂😂😂😂😂mi smo dobri za filanje luknje za 1 maj..za ostalo poskrbi ceu svet..en smesen janezek bo reseval hr turizem..lepo te prosim
Kritikizstajerske
10. 05. 2026 10.39
hrvati mi ze minuse talajo😂😂😂🤮🤮🤮
Kritikizstajerske
10. 05. 2026 10.39
nimas pojma kaj pišeš nevednež
jugatneme
10. 05. 2026 10.39
prek 110.000 nepremičnin na Hrvaški je v lasti Slovencev. A resno mislite, da vsaj poleti ne bodo šli tja prezračiti svoje nepremičnine?? Težka bo. Naj gre vsak tam kjer se bo imel lepo.
Kriss slo
10. 05. 2026 10.40
ne ti na minimalcu z dokoncano srednjo solo pa ves ..prosim bodi tiho ker te bom utisal
The_Duke
10. 05. 2026 10.43
A veš kako lepo je napolniti avto s hrano in hevatwkom iti polnit greznico? O uspehihi hrčekov v turizmu govorijo samo tisti ki jih ni tam. 50% je že raznih spring breakerjev od katerih pa ostanejo samo pokozlani vogali....
Kriss slo
10. 05. 2026 10.45
markan ..se ti probaj pametovat
Rafael Kramar
10. 05. 2026 10.48
Ti samo bojkotiraj, ostali gremo z veseljem tja!
markan3
10. 05. 2026 10.48
@ujHKO, lijepa vaša ni neki bau bau
Kriss slo
10. 05. 2026 10.55
@ za vse bebcke tukaj..se enkrat ..v turizmu smo mi moldavija za hrvate..MOLDAVIJA
Kriss slo
10. 05. 2026 10.36
k nam prihajajo bacpackerji ,srednji sloj z manj kupne moci..medtem ko imajo hrvatje edino pravo strategijo..zgradili in se gradijo top hotele,vile ,marine,vodne in ostale parke,kampi samo glej in se cudi itd..da o naravnih danosti niti ne zgubljamo besed..vse to so pogoji za navite cene..njim ni v interesu da k njim hodi raja..njim ni v ibteresu mnozicni turizem..bistvo je koliko turist zapravi ne koliko jih je..in zato se navijajo cene da z isto ali vec denarja imas manj guzve in manj dela..win win..medtem ko mi visamo cene hoteli ,kampi, dino park na bledu npr😂😂, pa iz titovih casov..
jugatneme
10. 05. 2026 10.42
Vse OK o Hrvaški in turizmu, vsak naj gre kamor mu paše in kjer se bo imel lepo. KRISS, nikjer ni vse zlato kar se sveti.
jugatneme
10. 05. 2026 10.46
KRISS - Slovenija ne more konkurirati Hrvaški z morjem, ni pa Slovenija tako slaba niti za Hrvate :) sicer ti bi ne bili 5 ali 6 najpogostejši gosti v Sloveniji. Po vaše do Moldavije je pa še daleč.
Pamir
10. 05. 2026 10.29
Gavrilović pašteta mesni narezek, paradajz, štruca belega, cvretje na soncu.To zame ni dopust
Kriss slo
10. 05. 2026 10.31
to si sebe opisal v ankaranu s pogledom na zerjave...hrvaska ze dolgo ni vec taksne janezke na minimalcu kot si ti
markan3
10. 05. 2026 10.33
res, makaronar že razmišlja, kako bi sebi vrnil del hrvaške
Kriss slo
10. 05. 2026 10.25
kako boste trpeli poleti..dolge kolone ,rekordi..im fuzbal z njimi v glavnih vlogah..ne zelim bit v vasi kozi
Kriss slo
10. 05. 2026 10.19
pred nosom imamo svetovno znano destinacijo..tja hodijo bezos,gates,oprah,beyonce,bill clinton,nicole kidman,david backham,demi more in mnogi drugi...ne zato ker je poceni ampak tako lepo..glede navtuke hrvaska v evropi nima konkurence...vi kj navtike povohali niste seveda tega ne morete vedeti..komentira pa raja na minimalcu z dokoncano srednjo solo,ki so bili na hrvaskem nazadnje s starsi v titovih casih..pri nas so mnogokje se titovi casi zam pa ze dolgo ne vec..
markan3
10. 05. 2026 10.24
potem pa ostani tam, tam kjer so tvoji, tam kjer je lijepa vaša ...
Kriss slo
10. 05. 2026 10.27
jaz bom tam kjer mi pase..smesni ljubosumen janezek
markan3
10. 05. 2026 10.29
za mene si ti jodlarski hlapec
Kriss slo
10. 05. 2026 10.38
poglej se v spegu in bos hitro videl kdo je jodlar ,kdo poslusa zvito feltnk in fehtarje..
markan3
10. 05. 2026 10.41
dećko, vidim, da ne štekaš 😁
Rafael Kramar
10. 05. 2026 10.52
Jaz poslušam Zvito feltno in fehtarje. Tu in na Hrvaškem...!!
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1758