Slovenska in hrvaška stran sta se danes dogovorili, da se dela, ki so jih hrvaški delavci začeli opravljali na vodovarstvenem nasipu med naseljema Hotiza in Kot na levem bregu Mure, do nadaljnjega ustavijo, so sporočili iz policijske uprave Murska Sobota.
Kot so pojasnili, so se davi do omenjenega nasipa na levem bregu reke Mure pripeljali delavci hrvaških vodnogospodarskih podjetij, ki so na nasipu začeli odstranjevati grmovje in drevje.
Potem ko so policijo obvestili o hrvaških delih, je bila na kraj dogajanja napotena policijska patrulja, ki je hrvaške delavce opozorila, da izvajajo naloge brez ustreznih soglasij in dovoljenj. Nato sta se hrvaška in slovenska stran dogovorili o prenehanju del do nadaljnjega, so še sporočili s policije.
Kot je dejal podžupan lendavske občine Stanko Gjerkeš, sicer domačin s Hotize, je zaplet nastal zaradi obnove nasipa na spornem območju, kjer meja med državama še ni določena. Slovenska stran je namreč obnavljala nasip, ko pa je prišla do hrvaškega katastrskega ozemlja, na nasip ni mogla, ker ni imela soglasja hrvaške strani.
Nato so nasip začeli sami urejati hrvaški delavci, ki so ob navzočnosti hrvaških policistov podirali drevje in začeli graditi pot od mejnega prehoda do zaselka Mirišče. Za to niso imeli nobenih dovoljenj, prav tako pa o delih niso obvestili lastnikov, je dejal Gjerkeš. Območje sicer res leži v hrvaškem katastru, so pa zemljišča v slovenski lasti, je dodal.
Slovenci niso bili obveščeni
Danes je slovenska policija okrepila navzočnosti na tem delu meje s Hrvaško.
Cesta, ki jo gradijo, povezuje most, kjer je Hrvaška samovoljno postavila mejno točko med državama, in razpotje v smeri slovenskega zaselka Dolnje Merišče.
"Hrvatje širijo pot, ki povezuje gozdove slovenskih lastnikov, danes pa so pričeli rušiti drevje ob obrambnem nasipu reke Mure," je za 24ur.com povedal predsednik krajevne skupnosti Hotiza Štefan Sobočan. Obrambni nasip, ki varuje pred poplavami, je pred desetletji zgradila republika Slovenija, varaždinsko gradbeno podjetje pa po Sobočanovih navedbah zdaj gradi cesto vsega deset metrov od nasipa.
Hotižani so o tem že konec tedna obvestili tudi slovensko notranje in zunanje ministrstvo. Na notranjem ministrstvu so danes zanikali, da bi bil notranji minister Dragutin Mate pred dnevi seznanjen z dogajanjem na Hotizi.
Pred dvema tednoma je slovensko Vodnogospodarsko podjetje Mura pričelo s sanacijo protipoplavnega nasipa na slovenski strani meje, vendar del ni končalo. "V tem času so Hrvatje pričeli z geodetskimi meritvami, v petek pa so pričeli po svoje širiti cesto in urejati nasip ob reki," je povedal Sobočan.
V soboto, 26. avgusta, naj bi Hotižani zaprosili pomočnika komandirja lendavske policijske postaje Jožeta Časarja, naj gre z njimi do kraja, kjer se je na cestni trasi pojavil hrvaški bager. Časar naj bi takrat prebivalce zavrnil, češ da mora nazaj v službo.Danes so slovenske mejne policiste vendarle napotili na kraj, kjer naj bi hrvaški gradbinci že posegali na slovensko ozemlje.
Uradni Zagreb po trditvah Hotižanov vse od razpada nekdanje Jugoslavije krši slovensko-hrvaški dogovor, po katerim naj bi obe strani spoštovali stanje na meji s 25. junijem 1991, ko sta se državi osamosvojili.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.