Sestanka so se poleg Tomčića udeležili tudi premier in predsednik Socialdemokratske stranke Ivica Račan, predsednica Hrvaške narodne stranke Vesna Pusić, predsednik Liberalne stranke Zlatko Kramarić in predstavnik Neodvisnih liberalcev Jozo Rodoš.
Tomčić je novinarjem dejal, da se bodo o vsebini arbitraže dogovorili pogajalci, kot tudi o tem, kdo bo arbiter in kako obvezujoča bo arbitraža. "Glede na skorajšnji sestanek premierov obeh držav menim, da bo šlo v to smer. Kakšne so perspektive, se bo videlo po njunem srečanju," je še dejal.
Mednarodno arbitražo za rešitev mejnega spora že od lani zahtevajo tudi opozicijske stranke. Demokratični center (DC) je v treh dneh zbral kar 30.000 podpisov državljanov, ki zahtevajo zavrnitev parafiranega sporazuma. "Zahtevamo, da vlada našim slovenskim sosedom jasno sporoči, da hrvaška javnost in tudi vlada parafiranega sporazuma ne mislita sprejeti," zatrjuje podpredsednica DC, Vesna Škare-Ožbolt. Hrvaška pa bo pri tem zahtevala, da je predmet arbitraže le sedem spornih kilometrov na kopnem in morska meja.
Liberalna stranka podpira arbitražo
Predsednik Liberalne stranke Kramarić pa je po sestanku dejal, da se vse stranke vladajoče koalicije strinjajo, da je arbitraža ena od možnih rešitev. Na vprašanje novinarjev, če bi morala Hrvaška odstopiti o parafiranega sporazuma o meji, je odgovoril, da je očitno, da ne bo uresničen in da je treba preprečiti nadaljnje stopnjevanje nepotrebnih sporov tudi skozi nova pogajanja. V tem smislu je treba gledati tudi na skorajšnji sestanek Račan - Drnovšek, je še povedal Kramarić.
Pred končno odločitvijo o arbitraži bo o problematiki vsekakor razpravljal tudi hrvaški sabor. Da bi umiril trenutne napetosti pa bo Račan v petek v Zagrebu sprejel istrske ribiče.