Slovenija

Hrvaška konec meseca odpira novo poglavje

Ljubljana, 24. 06. 2010 12.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

OZP je dal soglasje za začasno odprtje poglavja zunanja in varnostna politika v pristopnih pogajanjih Hrvaške z EU. "Mislim, da bo Hrvaška to poglavje lahko odprla do konca meseca," je dejal zunanji minister Žbogar.

Zunanji minister Samuel Žbogar
Zunanji minister Samuel Žbogar FOTO: Aljoša Kravanja

Zunanjepolitični odbor DZ (OZP) je danes za zaprtimi vrati dal soglasje za začasno odprtje poglavja zunanja in varnostna politika v pristopnih pogajanjih Hrvaške z Evropsko unijo, je po seji odbora povedal zunanji minister Samuel Žbogar. "Mislim, da bo Hrvaška to poglavje lahko odprla do konca meseca," je dodal.

Na novinarsko vprašanje, ali na to lahko še kakor koli vpliva odločitev državnega sveta, je minister povedal, da je DS posebej opozoril na problematiko trgovine z lahkim orožjem. Po njegovem mnenju je to relevantna pripomba, ki pa je vsebovana v osnutku pogajalskega stališča EU in je pogoj za zaprtje poglavja 31. Posebej je poudarjeno, da mora Hrvaška na področju trgovine in sploh nadzora nad lahkim orožjem slediti politiki EU in da je to neke vrste kriterij, ki ga bodo preverili pred zaprtjem poglavja. "To je primerna pripomba, ni pa v tem trenutku razlog za nedajanje soglasja za odprtje. To je pogoj za zaprtje poglavja," je še dejal Žbogar.

Minister je še napovedal, da bo Slovenija podala enostransko izjavo, vezano za vprašanje meje. "Ob tem bomo poudarili tudi potrebo, da kandidatka spoštuje vse mednarodne zaveze oz. zaveze, ki jih je sprejela z mednarodnimi pogodbami," je pojasnil. Povedal je še, da se vprašanje Ljubljanske banke rešuje v 4. poglavju hrvaških pristopnih pogajanj, ki govori o pretoku kapitala. "Z Evropsko komisijo smo v stikih, da bi bilo to vprašanje primerno vključeno v izhodišča za zaprtje tega poglavja," je dodal.

Premier Borut Pahor je prejšnji teden sporočil, da bo Slovenija na hrvaški pristopni konferenci konec junija podprla zaprtje enega in odprtje treh poglavij v pogajanjih Hrvaške z EU. Tedaj ni izrecno pojasnil, za katera poglavja naj bi šlo. Je pa že bilo znano, da naj bi Hrvaška odprla poglavja o pravosodju, o zunanji, varnostni in obrambni politiki ter konkurenci, medtem ko naj bi začasno zaprla dve poglavji.
 

  • SESALNIK LISTJA
  • ŽAGA
  • PEČ ZA PICO
  • REGAL
  • PANELI
  • BAZEN
  • KOPALNIŠKO POHIŠTVO
  • RADIATOR
  • RAZVLAŽILNIK
  • PEČ
  • VIJAČNIK
  • BAGER
  • ZBIRALEC LISTOV
KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
24. 06. 2010 21.06
SRAMOTA ,IN TO NARODNA
marka
24. 06. 2010 15.56
žbogar je že kul ni nacionalist in to se vidi kako pametne poteze vleče
Buena Vita
24. 06. 2010 15.15
kakšne bljuzgavce imamo,še kravam na pašnikih je nerodnio pred našimi politiki,-ministri